Palce pałeczkowate - objaw chorób układu oddechowego i układu krążenia

Palce pałeczkowate są objawem wielu chorób. Łatwo je rozpoznać - na końcu palców tworzą się bowiem przerosty tkanki łącznej. Zwykle palce pałeczkowate dotyczą dłoni, czasami jednak także stóp. Paznokcie swym kształtem przypominają wypukłe szkiełka zegarkowe. Same palce bywają z kolei porównywane do pałeczek dobosza. Zmiany nie niosą za sobą dolegliwości bólowych, jednak nie należy ich ignorować, ponieważ mogą świadczyć o poważnych schorzeniach, najczęściej związanych z długotrwałym niedotlenieniem organizmu. Sprawdź, co może oznaczać pałeczkowatość palców.

Palce pałeczkowate a choroby układu oddechowego

Pałeczkowatość palców występuje przede wszystkim w chorobach układu oddechowego i układu krążenia

Do najważniejszych chorób układu oddechowego, w których przebiegu obserwuje się ten charakterystyczny objaw, należą:

Reklama
 • POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, związana jest z dusznością, która początkowo pojawia się przede wszystkim w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, a która skutkuje odkrztuszaniem plwociny. Ta choroba najczęściej dotyka wieloletnich palaczy;
 • mukowiscydoza - choroba genetyczna zajmująca wiele układów. Wywołuje wielokrotnie powracające zapalenia płuc i oskrzeli;
 • rak oskrzeli, chłoniak Hodgkina, międzybłoniak opłucnej;
 • zatorowość płucna - to bardzo niebezpieczny dla zdrowia stan, który poza pałeczkowatością palców objawia się: krwiopluciem, omdleniami, suchym kaszlem i bólami w klatce piersiowej;
 • zewnątrzpochodne alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych - palce pałeczkowate występują w postaci przewlekłej tej choroby;
 • ropień i ropniak opłucnej;
 • śródmiąższowe choroby płuc - w ich przebiegu, poza suchym kaszlem, obserwuje się: zmęczenie, spadek masy ciała, rozwój nadciśnienia płucnego i postępującą duszność.

Palce pałeczkowate a choroby układu krążenia

Niektóre choroby układu krążenia również mogą wywoływać obwodowe niedotlenienie, a tym samym pałeczkowatość palców. Takimi chorobami są np.:

 • sinicze wady serca;
 • bolesny rumień kończyn - wywołuje ocieplenie nóg, a czasem także rąk. Objawy mogą lokalizować się również na twarzy;
 • tętniak aorty i inne choroby dużych naczyń tętniczych i żylnych;
 • infekcyjne zapalenie wsierdzia - chorobie towarzyszy: gorączka, utrata masy ciała, osłabienie, splątanie i objawy niewydolności serca.

Palce pałeczkowate a inne choroby

Do innych możliwych przyczyn pojawiania się pałeczkowatości palców, zalicza się:

 • marskość wątroby;
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna - czyli nieswoiste choroby zapalne jelit;
 • akromegalię;
 • łuszczycowe zapalenie stawów;
 • osteoartropatię przerostową - typowymi objawami choroby są: bolesność uciskowa w miejscu zgrubień okostnej, pogrubienie skóry, obecność płynu w stawach. Najczęstszą przyczyną wtórnej osteodystrofii jest rak płuca;
 • nowotwory układu pokarmowego.

Palce pałeczkowate występują również w zatruciu fosforem, alkoholem, berylem, w hiperwitaminozie witaminy A i w zaburzeniach odżywiania.

Jeżeli palce pałeczkowate występują obustronnie, najpewniej wynikają z upośledzenia dotlenienia organizmu. Jeżeli jednak dotyczą tylko jednej kończyny, świadczą raczej o upośledzeniu krążenia w tej konkretnej kończynie, co może być wywołane przez np. zapalenie tętnicy albo tętniaka.

Palce pałeczkowate - postępowanie

Jeżeli zaobserwujesz u siebie pałeczkowatość palców, powinieneś udać się do lekarza. Specjalista przeprowadzi z tobą wywiad, w którym zapyta o to, czy doświadczasz duszności, czy masz: gorączkę, kołatania serca, omdlenia, bóle w klatce piersiowej i inne objawy wskazujące na określoną jednostkę chorobową. Zapyta także o to, czy leczysz się na coś przewlekle, a jeśli tak, to jakie leki przyjmujesz. Najpewniej będzie próbował dowiedzieć się też, jaka była historia chorób w twojej rodzinie, czy stosujesz jakieś używki i czy przebyłeś jakiekolwiek operacje. Dodatkowo zleci wykonanie badań laboratoryjnych i obrazowych.

CZYTAJ TAKŻE: 

Ganglion na nadgarstku. Co to jest i jak sobie z tym poradzić?

Jakie choroby można zdiagnozować po wyglądzie dłoni? 

Siedem powodów, dlaczego puchną palce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby układu krążenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL