Leki przeciwhistaminowe. Skuteczna broń w walce z alergią

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią otwarcie kolejnego sezonu dla alergików. Szacuje się, że choroby alergiczne są zmorą ponad 30-40 proc. Polaków. Ich uporczywe objawy potrafią skutecznie popsuć urlop czy spotkanie ze znajomymi. W takiej sytuacji ostatnią deską ratunku mogą się okazać leki przeciwhistaminowe. W jaki sposób działają? Który lek wybrać, aby nie powodował senności?

Leki przeciwhistaminowe - jak działają?

Histamina jest główną substancją uwalnianą przez komórki układu odpornościowego w trakcie reakcji alergicznej. To ona jest odpowiedzialna za uporczywe objawy alergii - zaczerwienienie skóry, świąd, obrzęki czy pokrzywkę. Leki przeciwhistaminowe hamują działanie histaminy w tkankach dzięki blokowaniu jej receptorów. Zwykle działają bardzo szybko - efekty ich działania są widoczne już po 20-30 minutach od wzięcia pierwszej dawki.

Leki przeciwhistaminowe I generacji

Leki przeciwhistaminowe zostały podzielone na dwie generacje w zależności od czasu ich wprowadzenia do leczenia. Te należące do pierwszej generacji - difenhydramina, klemastyna, prometazyna, hydroksyzyna - to starsze leki nieselektywne. Nie działają one tylko na receptor histaminowy, ale łączą się również z innymi receptorami obecnymi w różnych narządach, w tym w układzie nerwowym. Z tego powodu mają one największą liczbę działań niepożądanych, w szczególności bardzo nasilonej senności

Reklama

Obecnie leki tej grupy bardzo rzadko wykorzystuje się w leczeniu alergii, jednak dzięki swoim sedacyjnym i przeciwwymiotnym właściwościom znalazły zastosowanie jako środki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej lub ułatwiające zasypianie.

Leki przeciwhistaminowe II generacji

Leki należące do drugiej generacji - feksofenadyna, loratadyna, cetyryzyna są lekami nowszymi, selektywnie blokującymi receptory histaminowe. Dzięki temu w porównaniu z preparatami pierwszej generacji rzadziej wywołują senność. Najlepiej tolerowane przez pacjentów są jednak najnowsze leki z II generacji, czasem zaliczane do kolejnej, III generacji, czyli bilastyna, lewocetyryzyna i desloratadyna. Nie wywołują one senności i bardzo rzadko podczas ich stosowania pojawiają się jakiekolwiek inne działania niepożądane.

Leki przeciwhistaminowe - wskazania do stosowania

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia niemal co trzecia osoba na świecie jest na coś uczulona. Nic więc dziwnego, że leki przeciwhistaminowe są bardzo szeroko i chętnie stosowane w łagodzeniu uporczywych objawów alergii. Bardzo skutecznie łagodzą również objawy takich chorób, jak:

  • astma oskrzelowa;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • alergiczne zapalenie spojówek;
  • pokrzywka;
  • alergiczny nieżyt nosa.

Leki przeciwhistaminowe - przeciwwskazania

Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji są bezpieczne i mogą być stosowane u większości pacjentów, nawet z chorobami nerek czy wątroby. Trzeba jednak uważać podczas stosowania leków pierwszej generacji - mogą m.in. nasilić skurcz oskrzeli podczas napadu astmy. Nie powinno ich się podawać również osobom z jaskrą i mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego. 

U chorych z niewydolnością nerek czy nadczynnością tarczycy i zaburzeniami rytmu serca trzeba je stosować ostrożnie i regularnie kontrolować aktywność choroby. Nie wszystkie leki przeciwhistaminowe mogą być stosowane także przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, dlatego w takiej sytuacji przed rozpoczęciem leczenia zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Leki przeciwhistaminowe - skutki uboczne

Bez wątpienia najwięcej efektów ubocznych wywołują leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji. Osoby je stosujące bardzo często skarżą się na znaczną senność, zawroty głowy, nudności i wymioty. Leki te wpływają również na zdolność koncentracji i mogą wywoływać znaczne zmęczenie, dlatego prowadzenie samochodu podczas leczenia może być bardzo niebezpieczne. 

Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji mają znacznie mniej działań niepożądanych, jednak mimo to mogą wywoływać łagodną i przemijającą senność czy bóle głowy. Najnowsze leki (bilastyna, desloratadyna) nie wywołują senności, jednak czasem osoby je przyjmujące skarżą się na bóle głowy czy bóle brzucha.

Leki przeciwhistaminowe bez recepty

Większość wieloletnich alergików zwykle jest przygotowana na sezon pylenia, jednak czasami jej objawy atakują zupełnie niespodziewanie. W takiej sytuacji ulgę mogą przynieść leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty dostępne we wszystkich aptekach, które zawierają np. loratadynę, feksofenadynę czy cetyryzynę. Niestety leki najnowszej generacji o najmniejszym ryzyku działań niepożądanych dostępne są tylko na receptę.

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak radzić sobie z alergią na kurz?

Alergia pokarmowa: jakie produkty uczulają

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alergia | leki bez recepty | histamina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL