Czujesz mrowienie skóry głowy? To może być objaw poważnej choroby

Mrowienie skóry głowy w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju. Występuje zwykle na chwilę, szybko znika i równie szybko o nim zapominamy. Zdarza się jednak, że to dziwne, dość nieprzyjemne uczucie regularnie nawraca lub nie ustępuje. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem. Przyczyna mrowienia skóry głowy może być prozaiczna - może być ono wywołane przez stosowane produkty do pielęgnacji włosów. Może być jednak też objawem choroby - np. stwardnienia rozsianego. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze przyczyny mrowienia skóry głowy.

Mrowienie - co to za objaw?

Mrowienia są jednym z objawów parestezji. Przez parestezje, inaczej czucie opaczne, rozumie się zaburzenia czucia występujące jako wrażenie mrowienia, drętwienia, uczucia zmian temperatury, "przebiegania prądu", pieczenia skóry. Mogą one być chwilowe i nie mieć podłoża chorobowego, ale mogą też świadczyć o uszkodzeniu nerwów obwodowych, mogą być sygnałem rozwijającej się choroby, urazu czy niedoborów.

Najczęściej parestezje dotyczą kończyn dolnych i górnych - rąk i nóg - i zwykle związane są z długotrwałym uciskiem zaburzającym przepływ krwi. Mogą jednak dotyczyć też innych części ciała, w tym właśnie głowy czy tułowia.

Reklama

Od czasu do czasu chwilowych parestezji doświadcza każdy i nie jest to wynik choroby. U niektórych osób jednak parestezje mogą nie ustępować i mieć określoną lokalizację lub też regularnie nawracać. Te dwie ostatnie sytuacje stanowią przesłankę do konsultacji lekarskiej.

Mrowienie skóry głowy - najczęstsze przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować uporczywe mrowienie głowy i skóry głowy. Wymienimy kilka najważniejszych przyczyn tego stanu.

Jedną z najczęstszych przyczyn mrowienia skóry głowy jest wrażliwość na czynniki środowiskowe takie jak promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce, produkty używane do pielęgnacji włosów (np. szampon, lakier do włosów, farbę do włosów), a także zanieczyszczenia (kurz, brud, smog oraz inne zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu). Niektóre produkty do włosów, ale i produkty do nich nieprzeznaczone mogą zawierać chemikalia i substancje zapachowe, które spowodują podrażnienie skóry i objawy w postaci swędzenia, mrowienia lub pieczenia. Ciepło, które często towarzyszy ich używaniu, może pogorszyć objawy. Dermatolodzy przypominają przy tym, by dokładnie spłukiwać włosy - gdy zbyt dużo szamponu lub odżywki pozostanie na skórze głowy, może to powodować mrowienie i swędzenie.

Niektóre osoby mogą mieć też bardziej wrażliwą skórę głowy niż inne. Wrażliwość ta może wiązać się z mniejszą liczbą gruczołów wytwarzających naturalny olej na skórze głowy, co powoduje jej wysuszenie. Może też wynikać z posiadania bardziej wrażliwych zakończeń nerwowych.

Na skórę głowy mogą wpływać choroby skóry. Do chorób skóry, które mogą powodować mrowienie, uczucie napięcia czy swędzenia w tym właśnie miejscu zalicza się m.in. atopowe zapalenie skóryzapalenie mieszków włosowych, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczycę (szacuje się, że łuszczyca skóry głowy występuje u 45-56 proc. chorych na łuszczycę, a w pewnym okresie życia występuje u nawet 90 proc. chorych). 

Uczucie mrowienia i swędzenia przed utratą włosów mogą odczuwać chorzy na łysienie plackowate. Dolegliwość ta może być czasami spowodowana także wahaniami hormonalnymi związanymi z cyklem menstruacyjnym, ciążą lub menopauzą.

W przypadku mrowienia skóry głowy pod lupę warto wziąć również przyjmowane leki. Do leków, których skutkiem ubocznym może być mrowienie skóry głowy, zalicza się niektóre leki przeciwdrgawkowe, chemioterapeutyki, leki na ciśnienie oraz leki psychotropowe.

Wśród przyczyn mrowienia skóry głowy ważne miejsce zajmuje migrena. Wiele osób na początku migreny doświadcza wrażenia czuciowego znanego jako aura, które może powodować zaburzenia czuciowe i wzrokowe. W niektórych przypadkach migreny z aurą powodują uczucie mrowienia na skórze i mogą wpływać na skórę głowy. Migreny wpływają również na przepływ krwi do głowy i skóry głowy, co może powodować parestezje i inne nieprzyjemne odczucia zlokalizowane w obrębie głowy. 

Mrowienie skóry głowy - inne przyczyny

Wśród innych przyczyn mrowienia skóry głowy znajdują się:

  • niepokój, stres,
  • wysokie ciśnienie,
  • wszawica,
  • nerwica,
  • grzybica owłosionej skóry głowy,
  • polineuropatia cukrzycowa, 
  • stwardnienie rozsiane,
  • neuralgia potyliczna (pacjenci mogą odczuwać ból, mrowienie i drętwienie przechodzące z karku aż do czubka głowy),
  • fibromialgia,
  • olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (GCA),
  • neuralgia półpaścowa
  • choroby nowotworowe.

Mrowieniu skóry głowy nierzadko towarzyszą: zaczerwienienie, przebarwienia, zwiększone ucieplenie, krostki lub pęcherzyki, swędzenie, drętwienie, kłucie.

Mrowienie skóry głowy - diagnozowanie i leczenie

Uczucie mrowienia skóry głowy, które pojawia się rzadko i znika, raczej nie jest powodem do zmartwień. Jeśli jednak często nawraca lub utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy umówić się na wizytę u lekarza, aby ustalić przyczynę. Utrzymujące się mrowienie skóry głowy może być oznaką problem skórnego, zaburzeń układu nerwowego czy choroby ogólnoustrojowej, które wymagają właściwej diagnozy i leczenia.

Leczenie mrowienia skóry głowy różni się w zależności od przyczyny. Kiedy przyczyną dolegliwości okaże się stosowany produkt do pielęgnacji włosów, zaprzestanie stosowania powinno złagodzić mrowienie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Drętwienie rąk. O czym świadczy ten objaw? Może być groźny!

Mrowienie twarzy - skąd się bierze i kiedy jest groźne?

Mrowienie i drętwienie rąk: Ćwiczenia przynoszące ulgę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nietypowe objawy | parestezje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL