Zapalenie mieszków włosowych. Sprawdź jak zapobiegać i leczyć
Zapalenie mieszków włosowych to schorzenie skóry charakteryzujące się występowaniem bolesnych wykwitów, które mogą być wypełnione ropą. Istnieją dwa główne rodzaje tego schorzenia: infekcyjne i nieinfekcyjne. Niektórzy pacjenci podejmują próbę samodzielnego wyciskania tych wykwitów, co jest dużym błędem. Takie działanie może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii na inne obszary skóry i nasilenia objawów. Istotne jest także to, że zapalenie mieszków włosowych może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak drażniące ubrania, zakażenia bakteryjne lub grzybicze, a także stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Co jeszcze należy wiedzieć o zapaleniu mieszków włosowych?
Mieszki włosowe to zagłębienia na skórze, w których znajdują się korzenie włosa. Mają funkcję ochronną i zapobiegają uszkodzeniom korzeni. Otoczone są tzw. brodawkami włosowymi, czyli dobrze unerwionymi i ukrwionymi miejscami największej aktywności tkankowej.
Jak wygląda rozwój nowych komórek włosowych? Znajdujące się w mieszku komórki w odpowiednim momencie zaczynają dojrzewać. Następnie najniższa część włosa kształtuje się w cebulce włosowej. W momencie, gdy wystarczająco urośnie, wybija się z mieszka włosowego i widoczna jest na powierzchni skóry.
Zdarza się, że w obrębie mieszków włosowych dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego. Wyróżnić można dwa rodzaje zapalenia mieszków włosowych - infekcyjne i nieinfekcyjne.
Zapalenie infekcyjne najczęściej spowodowane jest bakteriami - paciorkowcem ropnym i gronkowcem złocistym. Winna może być także pałeczka ropy błękitnej, którą zarazić się można np. na basenie. Inne przyczyny infekcyjnego zapalenia to drożdżaki, wirusy i pasożyty.
Zapalenie mieszków włosowych nieinfekcyjne spowodowane może być ekspozycją na słońce. Zdarza się również, że ten typ zapalenia powstaje jako skutek uboczny niektórych leków. Chodzi przede wszystkim o kortykosteroidy i kortykotropinę.
Nie ma wątpliwości, że wyróżnić można również pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia stanu zapalnego (infekcyjnego). Wymienić tu można
- depilację,
- nieodpowiednią pielęgnację skóry,
- noszenie zbyt dopasowanych ubrań i/lub odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów.
Zapaleniom sprzyjać mogą także inne choroby, m.in. zakażenie wirusem HIV oraz cukrzyca.
Głównym objawem zapalenia mieszków włosowych są charakterystyczne wykwity skórne, które mogą być wypełnione ropą. Zmiany mogą pojawiać się pojedynczo lub większymi grupami. Najczęściej występują na twarzy, w okolicy pach i w miejscach intymnych, jednak należy pamiętać, że wykwity pojawić się mogą praktycznie na całym ciele. Zmianom towarzyszyć mogą takie objawy jak uporczywe swędzenie, zaczerwienienie i ból.
Wielu pacjentów próbuje samodzielnie wyciskać wykwity, jednak nie należy tego robić. W ten sposób można jedynie rozsiać bakterie na inne części ciała, co doprowadzić może do zaostrzenia objawów i w konsekwencji wydłużenia leczenia. W przypadku wystąpienia zapalenia mieszków włosowych należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie. Najczęściej zaleca się doustnie i/lub miejscowo antybiotyki oraz leki przeciwgrzybicze.
W leczeniu wykorzystać można także tzw. domowe sposoby na zapalenie mieszków włosowych. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one w żaden sposób tradycyjnego leczenia. Mogą być jedynie jego uzupełnieniem.
W tym celu warto zadbać o odpowiednie oczyszczanie zmian. Wykorzystać do tego można wodę utlenioną lub spirytus salicylowy. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko rozsiania bakterii na inne części ciała.
Istotna jest również prawidłowa pielęgnacja ciała. Nie należy używać do tego tłustych maści, które zawierają wazelinę. Najlepiej postawić na naturalne kosmetyki o prostym i przyjaznym składzie.
Czytaj także:
Co robić, kiedy wypadają włosy? Jest na to kilka sposobów