Paraliż senny – kiedy ciało śpi a umysł czuwa

Budzisz się w nocy, słyszysz kroki, uderzenia, szuranie, chcesz wstać i sprawdzić co się dzieje jednak nie możesz. To przerażające uczucie to paraliż senny zwany także porażeniem przysennym.

Budzisz się w nocy, słyszysz kroki, uderzenia, szuranie, chcesz wstać i sprawdzić co się dzieje jednak nie możesz. To przerażające uczucie to paraliż senny zwany także porażeniem przysennym.

Na czym polega paraliż senny

Każdy z nas może doświadczyć paraliżu sennego. Jest to stan występujący podczas zasypiania lub wybudzania. Objawia się przebudzeniem do pełnej świadomości przy jednoczesnej niemożności poruszania ciałem. Ponieważ układ nerwowy nie funkcjonuje w pełni mimo odzyskania świadomości, paraliżowi sennemu mogą towarzyszyć omamy słuchowe i wzrokowe. Osoby, które przeżyły paraliż senny opisują go jako bardzo negatywne doświadczenie. Poza uczuciem niemocy fizycznej często temu zjawisku towarzyszy trudność z oddychaniem. Łatwo wtedy o wrażenie, że coś uciska klatkę piersiową. Ludzie, którzy go doświadczyli wspominają też uczucie ogromnego strachu, przerażenia. W związku ze specyfiką tego osobliwego zjawiska narosło wokół niego wiele mitów. Przez niektórych jest zaliczane do zjawisk paranormalnych.

Reklama

Paraliż senny – przyczyny

Podczas normalnego snu dochodzi do zahamowania neuronów w rdzeniu kręgowym, które są odpowiedzialne za utrzymanie napięcia mięśniowego. Ma to zapobiegać przypadkowym ruchom podczas spoczynku nocnego. Zasypiając stopniowo wchodzimy w taki stan, budząc się stopniowo z niego wychodzimy. Gdy zostaniemy gwałtownie wybudzeniu ze snu, może się zdarzyć, że neurony nie zdążą się uaktywnić i ciało pozostanie w niemocy.

Jak się uwolnić od paraliżu sennego

Ponieważ nie możemy w tym momencie poruszyć ciałem musimy wytężyć umysł. Przede wszystkim dobrze jest mieć świadomość, że to co nas w tej chwili spotyka to normalne zjawisko fizjologiczne, pomoże nam to odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest spróbować oddychać mocniej i głębiej, to może pomóc nam się ostatecznie wybudzić.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL