Kwasy omega-3. Jak wpływają na nasz organizm i gdzie ich szukać?

Kwasy omega-3 (kwasy tłuszczowe omega-3) są to nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich postacie: kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dekozakeksaenowy (DHA) mają duży wpływ na organizm człowieka.

Mogą oddziaływać na wzrok, mózg i pośrednio na odporność całego organizmu.  

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na:


- działanie mózgu (poprawa ukrwienia, lepszy przepływ bodźców nerwowych)

- funkcjonowanie siatkówki oka (niedobór powoduje wady wzroku i zwyrodnienia plamki żółtej)

- płodność mężczyzn (na ruchliwość plemników)

- stan kości (wspomagają wchłanianie wapnia, przeciwdziałają zapaleniom stawów).

Szczególne znaczenie zajmują w profilaktyce chorób układu krążenia. Kwasy omega-3 mają wpływ na prawidłowe krzepnięcie krwi oraz hamują stany zapalne w organizmie. Dlatego są polecane w przeciwdziałaniu miażdżycy, nadciśnieniu oraz zawałom serca. 

Reklama

Zawałowcom zaleca się przyjmowanie preparatów z kwasami omega-3, co zmniejsza u nich ryzyko wystąpienia kolejnego zawału.
Przy nadpobudliwości związanej z ADHD preparaty zawierające NNKT omega-3 mogą wspomagać leczenie i łagodzić te stany.

 

Gdzie występują kwasy omega-3?

Najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są tłuste ryby, a w szczególności: łosoś, sardynki, dorsz, makrela, śledź. Można też je znaleźć w owocach morza. Wiele produktów zawiera kwasy omega-3, ale szczególnie dużo ich znajdziemy w oleju lnianym, oleju rzepakowym i oleju z zarodków pszennych. 

Do tego warto uzupełnić dietę o orzechy włoskie i migdały, ale nie mogą one zastąpić spożywania ryb morskich. Można też zwrócić uwagę, aby produkty zawierały także kwasy tłuszczowe omega-6, bo istotne jest też zachowanie między nimi określonej proporcji.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL