Bakteryjny a grzybiczy stan zapalny pochwy. Co je wywołuje?

Stany zapalne pochwy objawiają się początkowo świądem. Może dojść do tego również pieczenie, zaczerwienienie oraz ból podczas stosunków seksualnych. Charakterystyczne są również upławy o przykrym zapachu.

Stany zapalne pochwy objawiają się początkowo świądem. Może dojść do tego również pieczenie, zaczerwienienie oraz ból podczas stosunków seksualnych. Charakterystyczne są również upławy o przykrym zapachu.

Objawy się nasilają i stają się coraz bardziej intensywne. W zależności od rodzaju zapalenia należy podjąć odpowiednie leczenie. Wstępnie można wykonać specjalny test pH, który określi, czy mamy do czynienia z infekcja bakteryjną lub grzybiczą. Choć w takich przypadkach najlepiej skontaktować się ze swoim lekarzem.

Stan zapalny pochwy - czynniki sprzyjające

U niektórych kobiet stan zapalny pochwy zdarza się często i może to być spowodowane wpływem niektórych czynników:

- przyjmowanie antybiotyków

- częste podróżowanie

- częste zmiany partnerów seksualnych

- niedostateczna higiena intymna

Reklama

- stosowanie niewłaściwej bielizny

- długotrwały stres

- korzystanie z publicznych basenów, sauny, jacuzzi

- zbyt częsta irygacja pochwy.

Stan zapalny pochwy grzybiczy

Grzybiczy stan zapalny pochwy może się objawiać pieczeniem i świądem. Czasem charakterystyczne są serowate upławy o białym zabarwieniu. Występuje też przekrwienie pochwy. 

Poziom pH nie przekracza fizjologicznego kobiety (3,6 - 4,5). W leczeniu stosuje się środki przeciwgrzybicze (klotrimazol, flukonazol) w postaci maści oraz globulek dopochwowych. Trwa ono często do 2 tygodni. Dodatkowo może zostać zalecone leczenie partnera pacjentki.

Stan zapalny pochwy bakteryjny

Gdy rozwija się stan zapalny pochwy o charakterze bakteryjnym, mogą wystąpić szare i mleczne upławy o charakterystycznym zapachu rybim. Nie pojawiają się w takim przypadku zaś świąd ani pieczenie.

 Poziom pH w pochwie przekracza 4,5. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii (klindamycyna, metronidazol) stosowanej doustnie lub dopochwowo. Przy stosowaniu preparatów przeciwbakteryjnych należy przyjmować środki probiotyczne.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL