Dopasowane ubranie podkreśla sylwetkę, ale psuje zdrowie

Dopasowane, obcisłe ubrania podkreślają sylwetkę i uwidoczniają atuty ciała. Ten sposób ubierania się nie pozostaje jednak obojętny dla naszego zdrowia, bowiem ciągły ucisk różnych partii ciała może przynieść ze sobą szereg konsekwencji zdrowotnych. Jak ciasne ubranie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? Na jakie ubrania należy szczególnie uważać? Odpowiadamy.

Problemy z żołądkiem przez ciasne spodnie

Chociaż może się to wydawać nieprawdopodobne, to noszenie zbyt ciasnych spodni przez cały dzień może skutkować dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Spodnie, które trzeba dopiąć na wdechu, nie są najlepszym wyborem garderoby, bowiem pas, który uciska jamę brzuszną, powoduje ucisk również narządów wewnątrz się znajdujących. Przebywanie w nich kilka godzin może spowodować zgagę, nudności a także wzdęcia, wywołane utrudnionym przepływem gazów w jelitach.

Nie tylko ciasne spodnie, ale również spodnie o niskim stanie mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie. Noszenie biodrówek, które nie zakrywają dolnej partii pleców, w okresie zimowym mogą przyczyniać się do chorób nerek, które zostały wystawione na niską temperaturę.

Reklama

Zaburzenia krążenia spowodowane ubraniem

Obcisłe jeansy czy mocno dopasowane bluzki, które uciskają uda lub ramiona, mogą powodować zaburzenia krążenia krwi w naczyniach. Skutkuje to mrowieniami i zdrętwieniami po całym dniu przebywania w ciasnej odzieży. Pozostanie w jednej pozycji, np. siedzącej, powoduje ucisk w okolicy podkolanowej oraz pachwinowej. Efektem mogą być nawracające obrzęki stóp i podudzi oraz tworzenie się tzw. "pajączków" na nogach.

Infekcje intymne przez ciasną bieliznę

Noszenie dopasowanej bielizny, zwłaszcza z tworzyw sztucznych, zwiększa prawdopodobieństwo infekcji intymnych. Ciepłe i wilgotne warunki, bez możliwości odparowania nadmiaru wody i potu, sprzyjają rozwojowi grzybicy miejsc intymnych. Ponadto zbyt ciasne majtki, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, mogą wywoływać problemy z pęcherzem moczowym oraz nietrzymanie moczu.

Noszenie stringów może również powodować przenoszenie bakterii z okolic odbytu w kierunku ujścia pochwy, powodując uciążliwe i trudne do leczenia infekcje.

Stany zapalne stawów to wina butów

Systematyczne noszenie ciasnych oraz wysokich butów często jest przyczyną obrzęków w obrębie stóp po całym dniu chodzenia. Oprócz tego zbyt ciasne buty są przyczyną przebarwień płytki paznokcia oraz tworzenia się haluksów. W obrębie stawów mogą tworzyć się bolesne stany zapalne i mogą występować problemy z ruchomością palców stóp.

Kłopoty z oddychaniem przez wąski biustonosz

Zbyt ciasna odzież może powodować kłopoty z oddychaniem ze względu na ograniczoną ruchomością klatki piersiowej. Zbyt wąska bluzka lub biustonosz nie pozwalają na utrzymanie prawidłowego toru oddechowego, co po całym dniu może dawać wrażenie duszności oraz dużego zmęczenia, spowodowanego niedotlenieniem.

W przypadku mężczyzn podobne wrażenie może dać zbyt ciasna w kołnierzyku koszula, która, uciskając tętnicę szyjną, powoduje gorsze samopoczucie i osłabienie.

CZYTAJ TAKŻE:

Co może być przyczyną częstego drętwienia nóg?

Jak ćwiczyć, by pozostać w zdrowiu?

Czym jest i jak się objawia zespół niespokojnych nóg?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zgaga | infekcje intymne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL