Jakie ćwiczenia najlepiej wpływają na kondycję ciała?

Dobra kondycja, świetna forma - co to właściwie oznacza? Kiedy można uznać, że nasz organizm jest we właściwej dyspozycji? Które aspekty będą miały największy wpływ na naszą wydolność i jakie ćwiczenia pomogą uzyskać najlepsze efekty?

Materiały promocyjne

Codziennie można trafić na komunikaty, które nawołują do zadbania o swoje zdrowie i kondycję. Oczywiście warto się do nich zastosować, ale powstaje pytanie, jak robić to najlepiej? Które ćwiczenia pomogą szybko poprawić wydolność organizmu?

Czym jest kondycja fizyczna organizmu?

W potocznym rozumieniu za właściwą kondycję uznajemy po prostu dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Z medycznego punktu widzenia to przede wszystkim zdolność do wykorzystania zasobów tlenowych. W tym momencie znaczenie ma głębokość oddechu, która uzależniona jest od pojemności płuc. Im większa, tym więcej powietrza może dostać się do pęcherzyków płucnych, a więc i większa ilość tlenu trafia do krwi. Jakie czynniki mają kluczowy wpływ na naszą wydolność? Jak można pracować nad jej polepszeniem?

W przypadku bardziej szczegółowego podejścia kondycję należy określić, jako stan organizmu, na który można oddziaływać czynnikami zewnętrznymi. Składają się na nią takie aspekty fizyczne jak masa mięśniowa, praca układu oddechowego czy układu sercowo-naczyniowego. Poziom kondycji można wskazać po tym, jak będzie zachowywać się ciało w czasie wzmożonego wysiłku. Jeśli już samo wejście po schodach kończy się zadyszką, czyli trudnością w wyregulowaniu oddechu, mamy do czynienia ze słabą wydolnością. Gdy organizm radzi sobie z większą aktywnością fizyczną, możemy mówić o dobrej kondycji. Nie można tu jednak zastosować uniwersalnej i bardziej precyzyjnej skali. Inna będzie bowiem dla osoby prowadzącej standardowy tryb życia i trenującej rekreacyjnie, a jeszcze inna dla zawodowego sportowca. Wystarczy wspomnieć, że pojemność płuc przeciętnego mężczyzny to 4,5-5 litrów, a kobiety ok. 3,2 litra. U profesjonalnych pływaków czy kolarzy? Nawet 11 litrów!

Na właściwą kondycję wpływ ma wiele elementów. To m.in. zdrowa, zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych mikro- i makroelementów. Składa się na nią również odpowiednie nawadnianie i tym samym uzupełnianie zasobów wielu cennych pierwiastków oraz elektrolitów. Na dobrą wydolność wpływa także prawidłowy sen, który reguluje gospodarkę hormonalną i odbudowuje układ nerwowy.

Jednak największe znaczenie dla kondycji mają oczywiście ćwiczenia fizyczne. Dzięki regularnym treningom każdy może zwiększyć pojemność płuc i cyrkulację tlenu w organizmie, poprawić elastyczność tkanek czy sprężystość mięśni. Wynikiem tego będzie świetne samopoczucie i coraz lepsze funkcjonowanie ciała, objawiające się m.in. w szybkości, czasie reakcji czy gibkości.

Jakie są najlepsze ćwiczenia na kondycję?

Każda aktywność i ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, będą miały pozytywny wpływ na wydolność organizmu. Jeśli jednak zależy nam na szybkich efektach i utrzymywaniu jej na właściwym poziomie, należy postawić na regularne treningi i konsekwentnie zwiększać ich poziom. Na poprawę kondycji najlepsze są wszelkie ćwiczenia typu cardio, nazywane również ćwiczeniami aerobowymi. Charakteryzują się przede wszystkim wysokim poziomem intensywności.

Najpopularniejszym z nich jest oczywiście klasyczne bieganie, a zwłaszcza jogging prowadzony w trybie interwałowym. Świetnym rodzajem ćwiczeń poprawiających kondycję jest także pływanie. Opór stawiany przez wodę, nawet stojącą, powoduje, że trening jest bardzo efektywny. Warto zatem pływać choćby w czasie wakacji, aby następnie cieszyć się dobrym nastrojem i wydolnością podczas wyższych temperatur. Doskonałą formą treningu poprawiającego wydajność jest także jazda na rowerze, hulajnodze czy na rolkach.

Oczywiście w miarę możliwości warto ćwiczyć na zewnątrz, gdyż świeże powietrze umożliwia szybsze dotlenienie organizmu. Jednak nawet w warunkach domowych, np. podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, można skutecznie zadbać o dobrą formę. Wówczas warto wybrać popularne akcesoria, jak hula-hop czy skakanki, które dostarczą również sporo dobrej zabawy. Dla osób, które chcą wejść na wyższy stopień zaawansowania i wprowadzić ćwiczenia aerobowe do swojej stałej aktywności, świetną opcją będzie profesjonalny sprzęt cardio do użytku domowego. To przede wszystkim rowery stacjonarne, orbitreki i bieżnie elektryczne o kompaktowych rozmiarach, wyposażone w systemy składania, które ułatwiają transport i przechowywanie nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Bez względu na dyscyplinę należy pamiętać, aby zawsze sięgać wyłącznie po wysokiej klasy produkty, które zagwarantują komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Najwyższej jakości urządzenia cardio, odzież, obuwie i akcesoria sportowe od doświadczonych marek można znaleźć teraz w nowoczesnym sklepie sportowym Sportano.pl.

Dobra kondycja - efekty

Teoretycznie każdy z nas zdaje sobie sprawę z dobroczynnego wpływu właściwej kondycji ciała na codzienne funkcjonowanie. Jakie jednak będą konkretne efekty? Tu wracamy do naszej definicji. Przede wszystkim regularne treningi i zdrowy tryb życia zwiększą pojemność płuc i pozwolą organizmowi przyswajać więcej tlenu. A co za tym idzie, zwiększy się również poziom energii na co dzień. Nawet rekreacyjne ćwiczenia, choćby trzy razy w tygodniu, pozytywnie wpłyną na pracę serca i krążenia, minimalizując jednocześnie ryzyko wystąpienia wielu chorób, np. miażdżycy czy cukrzycy.

Zwiększy się zakres ruchów i elastyczność ciała. Poprawie ulegnie koordynacja, rozwinie się zmysł równowagi i siła mięśni. Wzmocniony zostanie kręgosłup, czego zauważalnym efektem będzie prawidłowa postawa. Znikną nadmierne kilogramy. Jednak wysportowana sylwetka to nie wszystko. Ćwiczenia cardio wpłyną także na pracę umysłu, co objawi się w większej kreatywności i chęci do działania. Regularna aktywność redukuje także stres i napięcia, a pobudza wydzielanie endorfin odpowiedzialnych za świetne samopoczucie i doskonały humor. Nie ma zatem na co czekać. Dobra kondycja organizmu to większa satysfakcja z życia i więcej wigoru każdego dnia.


.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL