DHT – jak wpływa na zdrowie mężczyzn?

Pod skrótem DHT kryje się dihydrotestosteron będący aktywną formą testosteronu. To jeden z kluczowych męskich hormonów. Związek ten determinuje męskie cechy ciała. Sprawdź, w jaki sposób dihydrotestosteron wpływa na stan zdrowia i o czym może świadczyć jego nieprawidłowy poziom.

 Materiały promocyjne partnera

Co to jest DHT i jakie funkcje pełni?

Dihydrotestosteron obecny jest w organizmach kobiet i mężczyzn, jednak to w przypadku panów odgrywa szczególne znaczenie. Powstaje z testosteronu pod wpływem działania enzymu o nazwie 5-α-reduktaza. DHT powstaje i działa w obrębie gruczołu krokowego, najądrzy, pęcherzyków nasiennych, mieszków włosowych, skóry, mózgu i wątroby. Oznacza to, że jest hormonem intrakrynnym (powstaje i działa w tych samych strukturach). Szacuje się, że DHT nawet trzy razy silniej oddziałuje na tkanki w porównaniu z testosteronem. Hormon ten jest wykorzystywany jako nielegalny doping - może doprowadzić do szybszego rozwoju masy mięśniowej.

Wpływ DHT na organizm obserwuje się już na etapie rozwoju embrionalnego. Związek ten odpowiada za powstanie zewnętrznych narządów płciowych. DHT przyczynia się do transformacji guzka płciowego w prącie i utworzenia moszny. Dihydrotestosteron determinuje również: popęd płciowy, funkcjonowanie prostaty, III-rzędowe męskie cechy płciowe, jak specyficzne owłosienie ciała, proporcje budowy ciała (węższe biodra, szersze ramiona), umięśnienie i rozłożenie tłuszczu na ciele, niska barwa głosu.

DHT - o czym świadczy nieprawidłowy poziom tego hormonu?

W przypadku podejrzenia nieprawidłowego poziomu DHT w organizmie lekarz zleca jego oznaczenie. Materiałem do badań jest krew. Kiedy badać DHT? Ocena dihydrotestosteronu powinna zostać przeprowadzona w przypadku podejrzenia nowotworu gruczołu krokowego, który jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem układu moczowo-płciowego. Nadmierny poziom tego związku sprzyja występowaniu łysieniu typu androgenowego. Charakteryzuje się ono wzmożonym wypadaniem włosów na skutek miniaturyzacji, czyli osłabiania i zmniejszania wielkości mieszków włosowych. 

Zbyt wysoki poziom dihydrotestosteronu może doprowadzić do przerostu prostaty. Stan ten inaczej określa się jako łagodny rozrost gruczołu krokowego. Towarzyszą mu takie objawy, jak częstomocz, ból w trakcie mikcji, zwężony strumień moczu, oddawanie moczu w nocy, wydłużony czas mikcji, niemożność powstrzymania mikcji, gwałtowne parcia na mocz. Nieprawidłowy poziom DHT jest jednym z czynników prowadzących do bezpłodności. 

Zaburzenia wartości tego związku predysponują do powstania dermatoz, takich jak łojotok skóry (wzmożona produkcja sebum, zwanego też łojem) czy trądzik. Przyczynić się mogą do hipogonadyzmu. Określa się w ten sposób defekt układu rozrodczego skutkujący dysfunkcją jąder. Ocena jego wartości stanowi sposób monitorowania leczenia lekami hamującymi aktywność 5-alfa-reduktazy. Środki te wykorzystywane są m.in. w terapii nowotworu gruczołu krokowego. Oznaczenia stężenia DHT dokonuje się u dzieci w przypadku zaburzeń rozwoju seksualnego (niejednoznaczności płci, np. niewielkie prącie przypominać będzie łechtaczkę).


materiały promocyjne partnera

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL