Większość Polaków deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia. Jak jest naprawdę?

Jak wynika z ogólnopolskiego badania opinii przeprowadzonego przez PZU Zdrowie z okazji Światowego Dnia Zdrowia, 95 proc. Polaków stosuje chociaż jeden element zdrowego stylu życia, ale co czwarty nie wykonał w ciągu roku badania profilaktycznego. 58 proc. stara się zdrowo odżywiać. Słowo-klucz? „Stara się”. Podobne sprzeczności zauważyć można w przypadku innych fundamentów zdrowego życia.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, a data ta nie jest przypadkowa. To rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem święta z jednej strony jest przypomnienie, jak kluczowa jest profilaktyka, z drugiej - podkreślenie najważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi społeczeństwo.

Badanie PZU Zdrowie z okazji Światowego Dnia Zdrowia: materiału do refleksji nie brakuje

7 kwietnia to świetny pretekst, aby zatrzymać się na moment w codziennym zabieganiu i uważnie przyjrzeć się własnym nawykom. Jak dbamy o swoje zdrowie? Czy robimy wszystko, by uniknąć problemów zdrowotnych? A może mamy jeszcze sporo do nadrobienia? Tym bardziej, że przeprowadzone przez PZU Zdrowie badanie opinii dostarcza w tym kontekście wielu interesujących informacji.

Główny wniosek? Mimo że większość z nas chce prowadzić zdrowy styl życia, praktyka nie zawsze idzie w parze z teorią. Chcemy być aktywni, ale ćwiczymy sporadycznie. Wiemy, jak ważna jest profilaktyka, a mimo to unikamy badań. Co jeszcze mówią liczby i jakie inne zdrowotne paradoksy skrywają nasze nawyki? Przyjrzyjmy się uważnie wynikom badania PZU Zdrowie.

Polacy chcą żyć zdrowo. A przynajmniej w deklaracjach

Przede wszystkim większość Polaków deklaruje, że zdrowie jest dla nich kluczowe. I podejmują różnego rodzaju działania, aby o nie dbać. Aż 95 proc. respondentów przyznaje, że stosuje przynajmniej jeden element zdrowego stylu życia. To wynik, który na pierwszy rzut oka może napawać optymizmem - oznacza bowiem, że niemal każdy Polak w jakiś sposób stara się dbać o siebie.

Co do zasady deklaracje brzmią więc obiecująco, ale czy przekładają się na rzeczywistość? Okazuje się, że nie do końca. Otóż badanie PZU Zdrowie pokazuje zauważalne rozbieżności między teorią a praktyką.

Przykład? 69 proc. Polaków deklaruje, że wykonuje badania profilaktyczne. Jednak nadal bardzo duża część ankietowanych w ciągu roku nie zrobiła ani jednego badania profilaktycznego. Najczęściej wykonywane są badania podstawowe, takie jak badanie krwi (88 proc.), badanie moczu (63 proc.) czy przegląd stomatologiczny (50 proc.).

Wciąż niewiele osób decyduje się na bardziej specjalistyczne badania, które mogą uratować życie, jak RTG płuc, spirometria czy kolonoskopia (13 proc.). Jeszcze mniej osób, bo zaledwie 8 proc. badanych, pamięta o profilaktycznych badaniach skóry.

Jak dbamy o zdrowie?

Najczęściej wybieranym sposobem na zdrowie jest regeneracja organizmu - połowa badanych twierdzi, że dba o odpowiednią ilość snu i odpoczynku. Świadomość znaczenia regeneracji rośnie, ponieważ coraz więcej mówi się o negatywnych skutkach chronicznego zmęczenia i stresu. Długotrwały brak snu i odpoczynku prowadzi do spadku odporności i zwiększa ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy depresja. Dlatego ci, którzy dbają o regenerację, mają większe szanse na lepszą jakość życia.

Większą konsekwencję widać również w przypadku dbania o szeroko rozumiany dobrostan. Otóż o swoim dobrym samopoczuciu pamięta aż 95 proc. ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu PZU Zdrowie. W jaki sposób? Poprzez aktywność fizyczną (blisko 46 proc.), oglądanie filmów oraz seriali (również 46 proc.), czytanie książek (36 proc.), hobby lub spotkania z rodziną (po 34 proc.). Natomiast skorzystanie z wizyty u psychologa lub psychiatry deklaruje blisko 4 proc. Polaków.

A co z... używkami?

Wśród używek najczęściej wybieranych przez Polaków dominują wyroby tytoniowe. Regularnie sięga po nie 43 proc. społeczeństwa, przy czym częściej robią to mężczyźni - codziennie pali 27 proc. z nich, podczas gdy wśród kobiet odsetek ten wynosi 20 proc. Mimo rosnącej świadomości na temat negatywnych skutków palenia, zarówno tradycyjne papierosy, jak i ich elektroniczne odpowiedniki, pozostają głęboko zakorzenione w codziennych nawykach sporej grupy osób.

Drugą najczęściej wybieraną używką pozostaje alkohol - sięga po niego 36 proc. Polaków, choć należy zaznaczyć, iż intensywność spożycia jest zróżnicowana. Niemal co dziesiąta osoba przyznaje jednak, że pije kilka razy w tygodniu.

Warto pamiętać, że poza powszechnie znanymi używkami, jak tytoń i alkohol, istnieje też grupa substancji psychoaktywnych, które stosuje 9 proc. badanych. Co ciekawe, 10 proc. deklaruje całkowitą abstynencję, unikając zarówno papierosów, alkoholu, jak i innych używek.

Jak pokazują wyniki badania, zdrowie to codzienne wybory. Światowy Dzień Zdrowia może być idealnym pretekstem, aby zadbać o siebie, ale prawda jest taka, że... każdy dzień jest na to równie dobry.

materiał promocyjny
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL