Czego nie robić zaraz po posiłku? Wstrzymaj się z ćwiczeniami, kawą i myciem zębów

Każdy z nas ma swoje poposiłkowe rytuały. Jedni zalegają na kanapie i oglądają telewizję, inni ucinają sobie drzemkę, jeszcze inni sprzątają, wychodzą na spacer lub ćwiczą. Jeśli po posiłku zdarza ci się doświadczać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, pora przyjrzeć się swoim nawykom. Czego nie powinno się robić zaraz po jedzeniu? Sprawdzamy.

Drzemka po jedzeniu - dlaczego jest szkodliwa?

Po posiłku często mamy ochotę się położyć i zdrzemnąć, szczególnie, gdy był obfity, a my czujemy się ciężko i nie mamy na nic sił. Powędrowanie prosto do łóżka, choć może się wydawać idealnym rozwiązaniem ("Godzinka, dwie i na pewno poczuję się lepiej"), takim nie jest.

Drzemka zaraz po dużym posiłku doprowadzi do problemów trawiennych. To dlatego, że pozycja pionowa jest zdecydowanie lepsza dla trawienia. Położenie się z pełnym żołądkiem zbyt wcześnie po posiłku może spowodować dyskomfort i wywołać lub nasilić objawy zgagi, niestrawności lub refluksu żołądkowo-przełykowego. Można odczuwać pieczenie w klatce piersiowej, pieczenie w przełyku, kwaśny posmak w ustach czy odbijanie.

Reklama

Podczas snu zwalnia metabolizm. Kładąc się do łóżka zaraz po jedzeniu, nie dajemy organizmowi czasu na spalenie kalorii ze spożytego posiłku. Może to prowadzić do przybierania na wadze, a jeśli nie jest kontrolowane, do otyłości. Spanie po posiłku może wpłynąć również negatywnie na jakość twojego nocnego odpoczynku.

Dietetycy wskazują, że najlepiej odczekać i po posiłku położyć się dopiero po upływie ok. trzech godzin. Tyczy się to również spożycia przekąsek.

Polecamy także: Odczuwasz senność w takich godzinach? To może być jedna z tych chorób         

Nie ćwicz, jeśli dopiero co zjadłeś

Zjadłeś solidny obiad i w głowie zaświtała ci myśl, że teraz trzeba poćwiczyć, żeby go spalić? Powoli.

Chociaż nie ma jednej, uniwersalnej zasady, kiedy można ćwiczyć po jedzeniu, bowiem każdy organizm jest inny i każdy inaczej reaguje, istnieją pewne wytyczne, które uwzględniają rodzaj aktywności czy wielkość porcji, a których punktem wspólnym jest konieczność odczekania z treningiem. Zwykle wskazuje się, że po posiłku powinniśmy odczekać od 30 minut do trzech godzin, nim podejmiemy się aktywności fizycznej. Jeśli spożyłeś mały posiłek lub przekąskę, powinieneś poczekać z treningiem przynajmniej te 30 minut.

Jeśli zjesz przed treningiem zbyt duży posiłek, może on negatywnie wpłynąć na twoje samopoczucie, wywołać nudności czy bóle brzucha i przyczynić się do skrócenia sesji. Jeśli nie zjesz wystarczająco dużo przed aktywnością, możesz odczuwać zmęczenie. Jeśli zbyt mało czasu upłynęło między spożyciem a ćwiczeniami, także ryzykujesz, że pojawią się niepożądane objawy żołądkowo-jelitowe - wymieniają eksperci. Dlatego radzą, by wynotowywać przekąski lub posiłki spożyte przed treningiem i to, jak się po nich czujemy, aby dostrzec wzorce.

Po jedzeniu warto za to wybrać się na krótki spacer. Badania wykazały, że zaledwie kilka minut marszu o małej intensywności znacznie poprawiało poziom cukru we krwi w porównaniu z siedzeniem przy biurku czy opadnięciem na kanapę. Naukowcy wskazują, że na krótki spacer dobrze jest się wybrać w ciągu 60 do 90 minut od zjedzenia posiłku. Jeśli opcja spacerowa do was nie przemawia, warto poruszać się w inny sposób i np. posprzątać. 

Poczekaj z kawą

Skończenie posiłku dla wielu osób oznacza porę na kawę. Lepiej się z tym jednak nie spieszyć. Dietetyczka Roxane Bakker zauważa, że kawa zawiera kwas chlorogenowy, związek z grupy polifenoli, który blokuje wchłanianie żelaza. Dotyczy to szczególnie żelaza niehemowego. "Badania pokazują, że wypicie filiżanki kawy zaraz po posiłku może zmniejszyć wchłanianie żelaza od 40 do 90 proc." - zaznacza, a jej słowa przytacza m.in. express.co.uk.

"Jeśli chcesz napić się kawy po posiłku, radziłabym wstrzymać się na chwilę. Powszechnie przyjmuje się, że odczekanie co najmniej 30 do 60 minut może złagodzić ten efekt, ponieważ daje szansę układowi trawiennemu na pracę i przyswojenie składników odżywczych" - wskazuje.

Nie myj zębów zaraz po posiłku

Każdy z nas zapewne słyszał, że dobrze jest umyć zęby po posiłku. W niektórych przypadkach lepiej jednak wstrzymać się ze szczotkowaniem. "Zdecydowanie zalecamy powstrzymanie się od szczotkowania po spożyciu czegoś kwaśnego, niezależnie od tego, czy są to owoce, napoje gazowane, soki czy kwaśne cukierki" - wskazuje Ezzard Rolle, adiunkt medycyny dentystycznej w College of Dental Medicine na Uniwersytecie Columbia. Jak tłumaczy, szczotkowanie może przyczynić się do uszkodzenia osłabionego działaniem kwasów szkliwa. Odczekanie co najmniej 30 minut pozwoli na remineralizację i odbudowę szkliwa.

W międzyczasie można jednak pomóc swoim zębom. "Po zjedzeniu lub wypiciu czegoś kwaśnego zawsze zalecam płukanie zębów lub picie wody, która rozpoczyna proces remineralizacji szkliwa" - podaje ekspert. Można również żuć gumę bez cukru.

Nie wskakuj pod prysznic lub do wanny bezpośrednio po posiłku

Po dopiero co skończonym posiłku biegniesz pod prysznic lub wskakujesz do wanny? Istnieje teoria (ale nie wszyscy się z nią zgadzają), zgodnie z którą pewne procesy zachodzące w organizmie mogą sprawić, że mycie ciała zaraz po jedzeniu negatywnie wpłynie na trawienie.

"Kąpiel po jedzeniu zaburza naturalną linię trawienną organizmu. A trawienie wymaga dużo energii, dla której ważny jest dobry dopływ krwi do żołądka. Kiedy jesz, temperatura twojego ciała nieznacznie wzrasta, ponieważ krew jest kierowana do narządów trawiennych. Ale jeśli weźmiesz prysznic zaraz po jedzeniu, nastąpi zmiana w przepływie krwi. Krew, która została skierowana na proces trawienia, zaczyna płynąć do innych części ciała, opóźniając w ten sposób trawienie" - tłumaczy w rozmowie z HealthShots dr Swathi Reddy, fizjoterapeuta i certyfikowany doradca dietetyczny.

Kąpiel lub prysznic bezpośrednio po jedzeniu może prowadzić do dyskomfortu i skurczów żołądka. Może również sprawić, że będziemy bardziej ospali. Wskazane jest, aby odczekać co najmniej 30 do 45 minut po każdym posiłku przed kąpielą.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zalej wrzątkiem i wypij. Uspokoisz gazy, wzdęcia i poczujesz się lżej

Dieta na dobry sen. Co jeść, a czego nie jeść przed snem?

Jak naturalnie poprawić trawienie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL