Tych produktów nie wolno jeść surowych. Uważaj na niektóre warzywa

Surowy kalafior, cukinia i burak są pyszne i zdrowe. Ale już niedogotowany ziemniak, fasola czy grzyby mogą przyprawić co najmniej o niestrawność. Zobacz, których produktów absolutnie nie wolno jeść na surowo, bo grożą zakażeniem poważną chorobą, a które wywołają ból brzucha.

Co można jeść bez gotowania? Te warzywa dobrze smakują surowe

Jedzenie surowego jest niezdrowe? Prawda to czy mit? Wszystko zależy, o jakim daniu mówimy, nie ma tu bowiem jednej reguły. Wiele zależy od przyzwyczajeń i tego, jakie tradycje panują w danej kuchni. 

My Polacy, choć nie robimy dziwnej miny na tatara wołowego, to nie jesteśmy przekonani do jedzenia na surowo niektórych warzyw. Podawanie surowego kalafiora, brokułów, buraka czy cukinii jest dla wielu osób co najmniej dziwne, tymczasem te warzywa naprawdę dobrze smakują bez gotowania czy smażenia, np. pokrojone cienko do sałatki, lub jako przekąska na imprezie, jedzona z dipem na bazie jogurtu. Do tego mają więcej witamin niż po obróbce termicznej i wybornie chrupią.

Reklama

Kalafior lub brokuły można ponadto zetrzeć, by otrzymać zdrowy i niskokaloryczny zamiennik ryżu (oczywiście wielu pokręci tu nosem, ale osoby na diecie z niskim indeksem glikemicznym docenią ten patent). 

Surowy czosnek ma natomiast znacznie lepsze działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, niż jego smażona wersja, więc jeśli tylko nie przeszkadza ci jego wyrazisty smak - przy pierwszych objawach infekcji i osłabionej odporności sięgnij po niego właśnie w postaci surowej.

Czy można jeść surowe grzyby?

Jedzenie surowych grzybów nie jest niebezpieczne, bowiem istnieje wiele gatunków, które bez gotowania są bardzo smaczne. Zjedzenie jednak zbyt dużej ilości np. surowych pieczarek, może wywołać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Błonnik, który znajduje się w tych grzybach, różni się od tego, jaki znajdziemy w roślinach. 

Błonnik zawierający frakcję chityny znacząco opóźni proces trawienia w przewodzie pokarmowym, co może wywołać uczucie dyskomfortu i ból żołądka. Zaleganie pokarmu nie jest zdrowe dla naszego organizmu, dlatego należy zachować umiar w spożywaniu grzybów w ten sposób.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można jeść surowe pieczarki?

Wieprzowina powinna być zawsze dogotowana

Jedzenie krwistej wołowiny lub tatara (ze sprawdzonego źródła!) jest jak najbardziej OK, ale już niedogotowana wieprzowina jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. W mięsie świń mogą znajdować się cysty włośnia lub tasiemca uzbrojonego - groźnych pasożytów układu pokarmowego, które sieją spustoszenie w całym organizmie.

Włosień jest jednym z najgroźniejszych pasożytów dla człowieka, wywołuje chorobę włośnicę, która ma bardzo ciężki przebieg i może prowadzić do śmierci. Z kolei tasiemiec może spowodować anemię, biegunki, zaparcia, wychudzenie. Jeśli larwy tasiemca osadzą się w mózgu, wywołają dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego (np. zaburzenia widzenia, zaburzenia psychiczne, halucynacje, amnezję, demencję).

Ziemniaki - surowe są toksyczne

Surowe bulwy ziemniaków zawierają sporą ilość niebezpiecznego alkaloidu zwanego solaniną. Związek ten ma chronić roślinę przed chorobami i szkodnikami. Niestety dla człowieka jest toksyczny - może powodować ostre zatrucia pokarmowe. Pierwsze objawy zatrucia solaniną pojawiają się po minimum czterech godzinach i mogą przypominać grypę, są to: wysoka gorączka, nadmierne pocenie się, osłabienie, zawroty głowy.

Fasola i strączki - przed ugotowaniem zawierają fityniany

Strączki jedzone na surowo byłyby dla nas zbyt ciężkostrawne, a poza tym zawierają fityniany, czyli inny rodzaj substancji antyodżywczych, które wiążą składniki mineralne w przewodzie pokarmowym i tym samym zaburzają ich wchłanianie. Najbardziej ograniczają przyswajalność żelaza. 

Najwięcej fitynian znajduje się przede w okrywie nasiennej ziarna, dlatego tak ważne jest wcześniejsze namoczenie roślin strączkowych na kilkanaście godzin, odlanie wody, a następnie ich długie gotowanie.

Rabarbar - uwaga na kwas szczawiowy

Rabarbar ma wiele właściwości zdrowotnych - oczyszcza on przewód pokarmowy z zalegających toksyn, pobudza perystaltykę jelit a także ma właściwości dezynfekujące. Należy jednak pamiętać, że nie należy spożywać surowego rabarbaru, ponieważ zawierają bardzo duże ilości kwasu szczawiowego. Ma on negatywny wpływ na zęby oraz kości, a nadmierne spożywanie surowej rośliny przyczynia się do powstawiania kamieni w nerkach. Obróbka termiczna rabarbaru zmniejsza ilość szkodliwego kwasu nawet o połowę.

Mąka i surowe ciasto - uwaga na bakterie

Mamy zawsze powtarzały - nie jedz surowego ciasta bo ci zaszkodzi. I słusznie, bo surowa mąka może wywołać bóle brzucha, wzdęcia i wymioty. Są to objawy zakażenia takimi bakteriami, jak: E.coli, Salmonella lub Listeria. Mogą one zanieczyścić ziarno, lub do zakażenia dochodzi w trakcie produkcji gotowej mąki. Bakterie te giną dopiero podczas obróbki cieplnej, dlatego nie należy spożywać surowej masy na wypieki.

CZYTAJ TAKŻE: 

Tych ziół unikaj. Mogą być szkodliwe

Kto powinien unikać puryn?

 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grzyby | fasola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL