Puryny i ich wpływ na stężenie kwasu moczowego we krwi

Puryny to naturalne związki chemiczne, które występują w większości produktów żywnościowych. Najwięcej jest ich w artykułach zawierających duże ilości białka, a najmniej w niskobiałkowych. Puryny nie są obojętne dla ludzkiego organizmu i wpływają na poziom kwasu moczowego we krwi.

Kiedy należy wykluczyć z diety puryny?

Jeśli spożywanych jest dużo produktów zawierających puryny, organizm przekształca te związki w kwas moczowy i wydala go wraz z moczem (75%). Reszta usuwana jest wraz ze stolcem. Jednak dieta wysokobiałkowa, w której przy każdym posiłku pojawia się duża ilość mięsa, powoduje, że stężenie puryny, a więc w rezultacie i kwasu moczowego we krwi staje się bardzo wysokie. Wówczas organizm nie nadąża z jego usuwaniem i zaczyna się on odkładać w nerkach tworząc kamienie. 

Zbyt duża ilość puryny w ciele człowieka może też wywołać dnę moczanową. W wyniki nadmiernego stężenia kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia) powstają kryształki moczanu sodu, które odkładając się dodatkowo powodują stany zapalne i dolegliwości bólowe. W takich przypadkach należy zmienić zwyczaje żywieniowe i ograniczyć spożywanie produktów wysokopurynowych.

Reklama

Dieta ograniczająca spożycie puryny

Ustalając dietę ograniczoną w puryny, należy korzystać z tabel obrazujących ile dany produkt spożywczy zawiera puryn i ile z niego wytworzy się kwasu moczowego. Na pewno do produktów, które powinno się ograniczyć, należą mięsa wieprzowe, wołowe i cielęce, a w szczególności: wątróbka, płucka, nerki, nerkówka. Również należy wyeliminować z diety niektóre ryby (szproty wędzone, pstrągi, sardynki, tuńczyk) i owoce morza. Spore ilości puryn zawierając także strączki i warzywa kapustne. 

Dodatkowo należy ograniczyć spożywanie tłuszczów, bo utrudniają one wydalanie kwasu moczowego z organizmu. A dla przyśpieszenia tego procesu warto wzbogacić dietę o produkty zbożowe, owoce i warzywa. Posiłki powinny być spożywane 4-5 razy dziennie. Ostatni z nich należy spożyć 4 godziny przed snem. Taka dieta nie tylko ograniczy ilość spożywanych puryn, ale również produkcję kwasu moczowego. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL