Z czarnym pieprzem trzeba ostrożnie. Możesz zniszczyć sobie żołądek
Pieprz jest popularnym dodatkiem kulinarnym, który dodaje smaku i aromatu potrawom. W przeciwieństwie do soli, pieprz nie zawiera sodu, który może wpływać negatywnie na ciśnienie krwi i zdrowie serca. Jednak należy pamiętać, że w nadmiarze również ma swoje możliwe skutki uboczne. Kiedy pieprz pomaga, a kiedy szkodzi? Poznaj odpowiedzi.
Nie przeprowadzono szeroko zakrojonych badań nad czarnym pieprzem, choć okrzyknięto go "królem przypraw", ale te, które do tej pory wykonano, wskazują na wiele korzyści zdrowotnych wynikających z jego stosowania.
Rozchodzi się głównie o związek zwany piperyną - alkaloid naturalnie występujący w owocach roślin z rodziny pieprzowatych. Jest to silny przeciwutleniacz, a zadaniem przeciwutleniaczy jest zwalczanie szkodliwych dla organizmu substancji zwanych wolnymi rodnikami. Ich nadmiar może uszkadzać komórki, przyspieszając procesy starzenia i powodując szereg problemów zdrowotnych, w tym choroby układu krążenia, nowotwory, astmę czy cukrzycę. Piperyna ma również właściwości przeciwzapalne. Ciekawostka - to jej pieprz zawdzięcza ostry smak.
Czarny pieprz ma również pomagać organizmowi lepiej przyswajać niektóre korzystne związki, np. resweratrol. Ta substancja także jest silnym antyoksydantem. Znaleźć ją można m.in. w ciemnych winogronach, czarnej porzeczce czy orzeszkach ziemnych. Badacze wskazują, że resweratrol może chronić przed chorobami serca, rakiem, chorobą Alzheimera i cukrzycą. Problem w tym, że związek ten ma tendencję do rozpadania się, zanim jelita mogą wchłonąć go do krwiobiegu. Stwierdzono jednak, że czarny pieprz zwiększa biodostępność, czyli właśnie przyswajalność resweratrolu.
Pieprz czarny może również poprawiać wchłanianie kurkuminy, która jest aktywnym składnikiem kurkumy, a która wykazuje właściwości przeciwzapalne. W połączeniu z pieprzem jej wchłanialność zwiększa się aż o 2 tys. proc. - wynika z badań. Czarny pieprz ma również poprawiać wchłanianie beta-karotenu. Badania wykazały, że spożywanie 15 mg beta-karotenu z 5 mg piperyny znacznie zwiększa poziom beta-karotenu we krwi w porównaniu z przyjmowaniem samego beta-karotenu.
Badacze wskazują również na możliwe właściwości przeciwnowotworowe czarnego pieprzu. Zaobserwowano, że piperyna zmniejsza reprodukcję komórek raka piersi, prostaty i okrężnicy. Badania na zwierzętach wykazały również, że piperyna poprawia funkcjonowanie mózgu w przypadku chorób neurodegeneracyjnych.
Poza tym wiadomo, że czarny pieprz wspiera trawienie, przyspiesza metabolizm, działa rozgrzewająco. Może też przynieść ulgę w bólu i zmniejszać apetyt.
Choć czarny pieprz nie ma tak negatywnego wpływu na zdrowie jak sól, nadmierne jego spożywanie może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Jeden z nich jest znany nam wszystkim. Piperyna w czarnym pieprzu działa drażniąco. Wdychanie zapachu czarnego pieprzu może podrażniać zakończenia nerwowe błony śluzowej nosa, prowadząc do kichania.
Do skutków ubocznych stosowania pieprzu zalicza się również uczucie pieczenia w gardle oraz żołądku. Czarny pieprz stosowany w nadmiernych ilościach może powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka. Wskazuje się również, że za sprawą piperyny może prowadzić do nadmiernego wchłaniania pewnych leków do niebezpiecznie wysokiego poziomu.
Niektórzy mogą rozwinąć alergię na czarny pieprz.
Jest wiele odmian pieprzu. Czarny pieprz to ten nam najbardziej znany. Ale na sklepowych półkach znajdziemy jeszcze m.in.
- pieprz biały,
- pieprz zielony,
- pieprz czerwony,
- pieprz cytrynowy,
- pieprz cayenne.
Oczywiste jest, że istnieją między nimi pewne różnice w smaku. Niektóre odmiany są łagodniejsze w porównaniu z czarnym pieprzem, inne wręcz przeciwnie. Jedne szybciej tracą swój smak, inne zachowują go na dłużej. Ale który pieprz jest najlepszy, jeśli chodzi o zdrowie?
W porównaniu z pieprzem białym (często wybiera się go z uwagi na estetykę przyrządzanego dania) pieprz czarny zawiera więcej piperyny, co sprawia, że jest on korzystniejszy dla zdrowia.
Najczęściej zwraca się jednak uwagę na różnice między czarnym pieprzem a pieprzem cayenne. Warto wiedzieć, że czarny pieprz ma wyższą zawartość manganu, miedzi, witaminy K i wapnia. Pieprz cayenne z kolei jest bogatszy w witaminę A, witaminę E, witaminę B6, witaminę C, witaminę B2 i witaminę B3. Pieprz czarny zawiera też cztery razy więcej miedzi niż pieprz cayenne i w ogólnym zestawieniu wypada lepiej.
CZYTAJ TAKŻE:
Liść laurowy w domowej apteczce. Komu pomoże? Komu zaszkodzi?