Przy nadciśnieniu szkodzą bardziej niż kawa. Trzy zakazane napoje

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która dotyka już 10 mln dorosłych Polaków, a wśród dzieci i młodzieży odsetek wciąż rośnie i na ten moment 2 proc. najmłodszych cierpi już na tę chorobę. Osoby z nadciśnieniem szczególnie muszą dbać o swoje zdrowie oraz kontrolować ciśnienie, by nie doprowadzić do powikłań choroby. Kluczowa jest dieta, w której znajduje się wiele produktów zakazanych, także napojów. Kontrowersyjna wciąż jest kawa, ale także słodkie i gazowane napoje czy alkohol. Czego nie wolno pić w nadciśnieniu tętniczym?

Nadciśnienie tętnicze prowadzi do groźnych powikłań

Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi prowadzi do groźnych konsekwencji zdrowotnych. Nieleczona choroba wpływa na szybszy rozwój miażdżycy tętnic, przerostu lewej komory serca, a także zawału serca czy udaru mózgu.

Objawy podwyższonego ciśnienia są uciążliwe dla pacjentów, którzy odczuwają kołatanie serca, duszność, bóle i zawroty głowy. Stosowanie doraźnych leków jest nieskuteczne, ponieważ pacjent z nadciśnieniem powinien radykalnie zmienić swój styl życia, z dietą włącznie.

Istnieją produkty, które są zakazane w chorobie nadciśnienia tętniczego, a wśród nich znajdują się również napoje, które mogą być szkodliwe dla chorego.

Reklama

Napoje izotoniczne niewskazane w nadciśnieniu

Osoby z nadciśnieniem powinny zrezygnować ze spożywania napojów izotonicznych, które są bogate w elektrolity. Wśród nich znajduje się również sód, który przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi. Regularne picie izotoników może zatem przyczynić się do pogłębienia choroby, ponieważ jedną z zasad żywienia u nadciśnieniowców jest ograniczenie soli w codziennej diecie.

Napoje energetyczne niszczą tętnice i serce

Sporadyczne picie tzw. energetyków nie spowoduje większych szkód w organizmie, jednak ich regularne spożywanie jest niewskazane, i to nie tylko u osób z nadciśnieniem.

Duże dawki kofeiny oraz tauryny powodują nie tylko wzrost ciśnienia, ale także przyspieszają akcję serca. Badania dowodzą, że regularne spożywanie napojów energetycznych może przyczyniać się do incydentów sercowo-naczyniowych. Na szkodliwe działanie połączenia tauryny i kofeiny są osoby, które nie są przyzwyczajone do codziennego spożywania kofeiny np. w postaci kawy. W badaniu nad ochotnikami ujawniono, że codzienne spożywanie energetyków przez takie osoby, powoduje dwukrotnie większy wzrost ciśnienia tętniczego krwi, niż u osób pijących na co dzień kawę.

Jedna lampka wina nie zaszkodzi? Alkohol a nadciśnienie

Napojami, które powinny zostać całkowicie wyeliminowane z diety osób z nadciśnieniem jest alkohol, który przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Alkohol początkowo wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a następnie obkurcza jest, następstwem czego jest nagły wzrost wartości ciśnienia.

Badania udowodniły, że osoby, które zrezygnowały ze spożywania alkoholu, miały lepsze wyniki kontrolne ciśnienia i rzadziej obserwowały u siebie jego nagły wzrost.

Osoby, które nie chorują na nadciśnienie lecz regularnie sięgają po napoje procentowe, są bardziej narażone na rozwój choroby, niż osoby, które nie piją w ogóle. Ryzyko zachorowania wynosi aż 40 proc.

Kawa zakazana w nadciśnieniu? Te osoby mogą pić ją bez obaw

Wciąż powielanym mitem jest teza, że kofeina podnosi ciśnienie tętnicze krwi, dlatego nie powinna być ona spożywana przez osoby chorujące na nadciśnienie.

Naukowcy są zgodni, że spożywanie kofeiny w dawce do 300 mg na dzień, nie ma znaczącego wpływu na ciśnienie krwi. Co więcej, kofeina w takiej dawce może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania np. na chorobę nowotworową.

Po spożyciu kawy, ciśnienie skurczowe podnosi się średnio o wartość 5-8 mmHg, co jest nieznacznym wzrostem, nie wpływającym na chorobę nadciśnieniową. Największe skoki ciśnienia odnotowano po jednorazowym spożyciu kofeiny w dawce większej, niż 250 mg. Należy zaznaczyć, że w jednej filiżance kawy znajduje się około 90 mg kofeiny, co oznacza, że jednorazowo trzeba byłoby wypić prawie trzy filiżanki pod rząd, aby ciśnienie tętnicze znacząco się podniosło.

Kofeina nie ma istotnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy zwłaszcza u tych osób, które kawę spożywają regularnie, a ich organizm jest przyzwyczajony do określonej dawki dziennej.

Zaleca się, by kawa była jednak spożywana bez dodatków w postaci mleka, śmietanki czy cukru, które sprzyjają miażdżycy czy nadwadze. Zwiększona masa ciała u osób z nadciśnieniem czy podwyższony poziom cholesterolu LDL zwiększają ryzyko powikłań nadciśnienia tętniczego.

CZYTAJ TAKŻE:

Masz niskie ciśnienie, a puls jest wysoki? To może być objaw choroby

Zaburzenia snu zwiększają ryzyko zawału. Jego długość ma znaczenie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL