Liść laurowy w domowej apteczce. Komu pomoże? Komu zaszkodzi?

Liść laurowy, obok czosnku, pieprzu i ziela angielskiego, znajdziemy praktycznie w każdym polskim daniu. Warto wiedzieć, że jego właściwości nie ograniczają się wyłącznie do walorów smakowych. Przyprawa z powodzeniem wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Planując terapię, należy jednak zachować czujność - są osoby, którym może zaszkodzić.

Liść laurowy - działanie

Liść laurowy (inaczej liść bobkowy lub bobkowe ziele) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, głównie z Grecji. Liście powszechnie znane są jako przyprawa, która nadaje potrawom specyficzny smak. Stosuje się je jako dodatek m.in. do zup, sosów, bigosu czy pieczeni. 

Warto wiedzieć jednak, że liście bobkowe wykorzystywane są również w ziołolecznictwie. W tym celu najłatwiej przygotować specjalny napar z liści laurowych. Na 300 ml wody przypada około 5 gram liści. Wywar można stosować zarówno zewnętrznie (w formie okładów), jak i w formie napoju.

Reklama

Innym produktem jest olej laurowy. Działa przede wszystkim ściągająco i bakteriobójczo. Zakupić go można w drogeriach i sklepach zielarskich. 10 ml opakowanie to koszt 15-30 zł.

Właściwości i zastosowanie liścia laurowego

Liść laurowy w formie naparu lub olejku wspiera pracę wątroby, obniża poziom cukru we krwi i cholesterolu, a także działa moczopędne. Niektórzy wskazują także na jego właściwości przeciwnowotworowe. Dotyczyć to miałoby przede wszystkim raka piersi. Warto wiedzieć jednak, że właściwości te nie zostały potwierdzone przez żadne z badań.

Inne schorzenia, na które stosuje się liść laurowy to:

  •    bóle stawów i mięśni,
  •    trudno gojące się rany,
  •    problemy skórne (głównie trądzik, nadprodukcja sebum, egzema, łuszczyca i grzybica),
  •    łupież,
  •    zgaga,
  •    wzdęcia,
  •    niestrawność bóle brzucha,
  •    zatrucia pokarmowe,
  •    zapalenie oskrzeli,
  •    ból gardła,
  •    suchy kaszel,
  •    infekcja dziąseł,
  •    bezsenność.

Czy liść laurowy może być szkodliwy?

Mimo licznych właściwości prozdrowotnych, liście laurowe mogą być również szkodliwe. Wywar z liści laurowych cechuje się bardzo silnym działaniem i nie należy stosować go dłużej niż 3-5 dni. Nadużywany, może wykazywać działanie toksyczne i narkotyczne

Należy pamiętać również, że liście laurowe mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Chodzi m.in. o leki przeciwcukrzycowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwdrgawkowe, antydepresanty, antybiotyki i leki przeciwnowotworowe.

Planując ziołoterapię należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, który oceni ryzyko potencjalnej interakcji i skutków ubocznych. Nigdy nie należy jednak traktować ziołolecznictwa jako alternatywy dla tradycyjnego leczenia. Naparu i olejku z liści laurowych nie powinny stosować dzieci, osoby starsze oraz ciężarne i karmiące piersią.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zaskakujące, jak możesz wykorzystać ziemniaki. Zmniejsza ryzyko zawału

Warzywa, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie

Wielki Post w kuchni. Pięć potraw wielkopostnych z różnych części Polski

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL