Krople na dobry sen i nerwy. Waleriana z apteczki naszych babć

Krople z kozłka lekarskiego, znane jako krople walerianowe, były popularne w apteczkach naszych mam i babć. Kozłek lekarski ma wiele właściwości zdrowotnych, dlatego od dawna jest stosowany w różnych dolegliwościach. Kiedy warto sięgnąć po krople walerianowe i na co jeszcze mogą nam pomóc?

Kozłek lekarski - co to za zioło?

Kozłek lekarski wykorzystywany jest w medycynie konwencjonalnej jak i ludowej. Kłącza i korzeń posiadają wiele właściwości, które znajdują swoje zastosowanie w problemach zdrowotnych. Kozłek lekarski to bylina, która osiąga nawet 2 metry wysokości, charakteryzuje się drobnymi i pachnącymi kwiatami, które  pojawiają się od czerwca do sierpnia. Kozłek występuje na mokrych łąkach, torfowiskach, wilgotnych lasach i brzegach wód.

Kozłek lekarski - właściwości

Przede wszystkim kozłek lekarski wykazuje działanie uspokajające. Pomaga się wyciszyć i zrelaksować, zwłaszcza w sytuacjach stresowych i napięciach emocjonalnych. Dzieje się tak, ponieważ substancje zawarte w bylinie, obniżają aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Kozłek działa  również rozkurczowo, dlatego wykorzystywany jest w przypadku problemów żołądkowych i bólach menstruacyjnych.

Reklama

Krople walerianowe - na co stosować?

Po krople walerianowe warto sięgnąć w przypadku problemów ze snem. Pomagają się wyciszyć oraz skracają czas potrzebny do zaśnięcia. Ponad to poprawiają jakość samego snu, zmniejszając liczbę pobudek.

W sytuacjach stresowych, napięciu emocjonalnym, krople walerianowe pomagają się odprężyć psychicznie i zrelaksować. Są skuteczne u osób nadpobudliwych i cierpiących na bezsenność.

Waleriana wykazuje działanie wiatropędne, dlatego warto stosować krople w przypadku wzdęć i niestrawności. Ponadto zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, dlatego może być stosowana w niestrawności. Działając rozkurczowo, pomaga zwalczyć bóle menstruacyjne a także działa skutecznie w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Krople walerianowe są polecane kobietom w okresie menopauzy, kiedy to pojawiają się wahania nastrojów oraz większa nerwowość u kobiet.

Krople walerianowe - dawkowanie

Każdy produkt leczniczy należy przyjmować zgodnie z opisem ulotki dołączonej w opakowaniu. Zaleca się, by w przypadku napięć nerwowych stosować 1,5 ml kropli walerianowych 3 razy na dobę.

W przypadku bezsenności lub kłopotów z zasypianiem zaleca się przyjąć 1,3 ml kropli tuż przed snem.

Każdorazowo krople należy przyjmować z niewielką ilością wody.

Krople walerianowe - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania kropli walerianowych jest reakcja alergiczna na którąkolwiek substancję, wchodzącą w ich skład. Nie należy również stosować ich w przypadku okresu ciąży, karmienia piersią, w padaczce oraz chorobach wątroby. Po zażyciu kropli walerianowych nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych w ciągu następnych dwóch godzin.

Krople walerianowe można podawać dzieciom po ukończeniu 12. roku życia.

CZYTAJ TAKŻE:

Stres rujnuje zdrowie - jak wpływa na organizm?

Co wpływa na sezonowe spadki nastroju?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: waleriana | stres
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL