Maść majerankowa. Nasze babcie zawsze miały w apteczce
Niewiele jest tak uniwersalnych i bezpiecznych leków jak maść majerankowa. Obowiązkowa w apteczkach naszych babć i mam znana była już w medycynie ludowej. Pokona stany zapalne śluzówki nosa, wspomoże leczenie kataru i gojenie się ran. Z łatwością też zrobisz ją samodzielnie w domu. Poznaj zdrowotne właściwości maści majerankowej i zobacz, ja ją stosować.
Majeranek to zioło o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu, nie tylko w kuchni, ale także w lecznictwie. Doskonale usprawnia trawienie, jest więc remedium na zgagę, wzdęcia i wrzody żołądka. Na układ pokarmowy działa łagodząco.
Popularny majeranek ma też właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Napar z majeranku stosowany jest w łagodzeniu dolegliwości trawiennych, bólów głowy, a także przy przeziębieniach, ponieważ ułatwia odkrztuszanie i rozgrzewa.
Więcej o leczniczych właściwościach majeranku przeczytasz TUTAJ.
Nie ma wątpliwości, że najpopularniejszym produktem zawierającym majeranek jest maść majerankowa. Ze względu na szerokie zastosowanie warto mieć ją w domowej apteczce, tym bardziej, że cechuje się bardzo atrakcyjną ceną. Opakowanie maści zakupić można już za ok. 3 złote.
Maść majerankowa działa:
- antybakteryjne,
- przeciwzapalnie,
- antyseptycznie,
- oraz ściągająco.
Z powodzeniem wykorzystywać ją można w przypadku stanów zapalnych błony śluzowej nosa. To doskonały lek na katar. Najlepsze efekty przynosi dokładnie rozsmarowana wokół nozdrzy.
Maść majerankową stosować można także na trudno gojące się rany, żylaki odbytu, zapalenia skóry, owrzodzenia, pęknięcia skóry, oparzenia oraz odmrożenia. Maść majerankowa przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.
Maść majerankową z powodzeniem można przygotować samodzielnie w domu, a do jej wykonania potrzebne są tylko dwa składniki.
Bazą maści jest masło lub lanolina oraz majeranek o takiej samej objętości. Należy połączyć ze sobą dwa składniki i ucierać tak długo, aż tłuszcz zabarwi się na lekko zielony kolor. Jeśli uzyskamy taki efekt, należy pozostawić składniki na minimum 24 godzin w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.
Następnego dnia przygotowaną wystarczy lekko podgrzać, by uzyskała formę płynną. Najlepiej zrobić to w kąpieli wodnej, by nie stracić cennych olejków eterycznych. Kolejnym krokiem jest przelanie tłuszczu z majerankiem przez sitko lub gazę do wygotowanego naczynia, w którym będziemy przechowywać maść, najlepiej by był to mały słoiczek. Słoik należy zakręcić i pozostawić do ostygnięcia. Tak przygotowaną maść możemy z powodzeniem stosować u dzieci jak i dorosłych, należy jednak pamiętać, by przechowywać ją w lodówce.
CZYTAJ TAKŻE:
Maść ze srebrem nie tylko na oparzenia
Co jeśli nie czosnek i miód? Domowe sposoby na przeziębienie