Nie tylko czosnek i miód. Oto domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie pozwalają zminimalizować nieprzyjemne skutki infekcji. Chodzi m.in. o gorączkę, uporczywy kaszel i katar. Warto jednak pamiętać, że opisywane metody nie są alternatywą dla leczenia, a jedynie jego uzupełnieniem. Ani inhalacje, ani wywary z ziół nie zastąpią wizyty u lekarza. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o domowych sposobach na przeziębienie.

Przeziębienie a inhalacje

Leczenie przeziębienia warto rozpocząć od domowych inhalacji. Wykorzystać do nich można m.in. szałwię, tymianek, rumianek oraz lipę. Aby wzmocnić działanie wymienionych ziół, do inhalacji można dodać odrobinę soli jodowo-bromowej. 

Inhalacje wykonywać można także z olejków eterycznych. Dobrym pomysłem jest olejek eukaliptusowy oraz olejek rozmarynowy, które nie tylko działają odkażająco, ale także skutecznie rozrzedzają wydzielinę w nosie. Świetne efekty daje także olejek sosnowy, który działa wykrztuśnie i ułatwia oddychanie. W przypadku, gdy nie mamy pod ręką opisywanych powyżej produktów, do inhalacji wykorzystać możemy nawet zwykłą sól kuchenną, która również pomaga walczyć z infekcjami górnych dróg oddechowych. 

Reklama

Inhalacje nie powinny być stosowane częściej niż trzy razy dziennie.

Wywary i herbaty z ziół na przeziębienie

Podczas przeziębienia należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Zamiast wody, warto postawić jednak na gorące napoje. W tym celu dobrze sprawdzą się wywary i herbatki z ziół. 

Wywar z kwiatów rumianku oraz liści szałwii ma działanie wykrztuśne i pomaga walczyć z kaszlem. Czarny bez pomaga walczyć z gorączką, liście malin działają przeciwzapalnie, a kwiat lipy łagodzi ból gardła. Gorące wywary przygotować można także z aronii, która jest doskonałym źródłem witaminy C.

Maść rozgrzewająca przy przeziębieniu

W aptekach i sklepach zielarskich zakupić możemy rozmaite maści o działaniu rozgrzewającym. Zawierają one m.in. kamforę, eukaliptusa, mentol i tymianek. Dla najlepszego efektu należy posmarować maścią klatkę piersiową chorego, co ułatwi mu oddychanie. 

Dobrym pomysłem jest także maść majerankowa. Ma ona właściwości antybakteryjne, przeciwzapalnie, antyseptycznie i ściągające. Ze względu na to, dobrze sprawdza się w stanach zapalnych błony śluzowej nosa. W tym celu należy rozsmarować ją wokół nozdrzy (więcej o maściach, które warto mieć w domowej apteczce, przeczytasz TUTAJ).

Jak miód działa na przeziębienie?

Jaki miód wybrać na przeziębienie? Najlepszym wyborem będzie miód lipowy - ma właściwości przeciwgorączkowe, wykrztuśne, bakteriobójcze i antyseptyczne. Wykorzystać można także miód akacjowy, miód wrzosowy i miód rzepakowy. 

Miód najlepiej spożywać łyżką lub dodać go do herbaty. Warto jednak pamiętać, że napój nie może być za gorący, ponieważ miód traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 45 st. Celsjusza. Dochodzi wówczas do denaturacji białek i utraty enzymów.

Czosnek - tak sobie radzi z przeziębieniem

Nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Jego działanie potwierdzają liczne badania. Udowodniono, że czosnek skutecznie walczy m.in. z paciorkowcami, bakteriami salmonelli oraz innymi bakteriami powodującymi zatrucia pokarmowe, infekcje i zakażenia. 

Czosnek zawiera również wiele drogocennych substancji. To przede wszystkim związki flawonoidowe, aminokwasy, witaminy - C, B1, B2, PP oraz sole mineralne. Czosnek wykorzystać można do przygotowania syropu (mieszamy go z miodem i cytryną) lub spożywać samodzielnie. Aby terapia czosnkiem przyniosła efekty, należy spożywać minimum trzy ząbki czosnku dziennie. Można dodać go do sałatki lub położyć na kanapce.

Czytaj także: 

Nie tylko dla twardzieli. "Lodowate" sposoby na zwiększenie odporności

Imbir: Więcej niż remedium na przeziębienie

To przeziębienie czy grypa? Jak je odróżnić? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: przeziębienie | domowe sposoby na przeziębienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL