Mąka ziemniaczana poratuje cię w upał. Leczy otarcia i odparzenia skóry
Mąka ziemniaczana to powszechnie znany produkt spożywczy. Nie byłoby bez niej klusek ziemniaczanych ani lubianego przez dzieci kisielu. Warto wykorzystywać ją jednak nie tylko w kuchni. Mąka ziemniaczana sprawdzi się m.in. w przypadku problemów z układem pokarmowym czy stanów zapalnych skóry. Poniżej znajdziesz więcej zastosowań mąki ziemniaczanej.
Mąka ziemniaczana powstaje z bulw ziemniaków. Produkt używany jest do przygotowania wielu potraw. Chodzi m.in. o pierogi, babki ziemniaczane, zapiekanki ziemniaczane czy zupy ziemniaczane. Sama mąka ziemniaczana nie ma jednak specjalnych walorów odżywczych. Nie znajdziemy w niej ani witamin, ani minerałów. Jej głównym składnikiem są przede wszystkim węglowodany. Mimo wątpliwych właściwości, mąka ziemniaczana jest produktem, który warto trzymać nie tylko w kuchni, ale także i w domowej apteczce. Na co warto ją stosować?
Mąkę ziemniaczaną w celach zdrowotnych można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W pierwszej sytuacji, mąka po obróbce termicznej, doskonale sprawdzi się w jako dodatek w diecie bezglutenowej, dla osób z wrażliwością na gluten i chorych na jego nietolerancję czyli celiakię.
Niektóre badania wskazują również, że produkt może poprawiać mikroflorę bakteryjną jelit, co skutkować może ogólną poprawą pracy układu pokarmowego. Ta jej właściwość może być przydatna w zatruciach pokarmowych, niestrawności lub zespole wrażliwego jelita.
Zewnętrznie mąka ziemniaczana stosowana jest przede wszystkim do pielęgnacji ciała oraz łagodzenia objawów związanych z problemami skórnymi.
Mąka minimalizuje swędzenie skóry, stany zapalne, wysypki czy poparzenia słoneczne. Może okazać się zbawieniem dla osób, które w ciepłe dni mają problem z bolesnymi otarciami na udach lub pod pachami. Jest też ratunkiem dla kobiet z dużymi piesiami, którym nie tylko latem, ale przez cały rok, zdarzają się podrażniania skóry pod biustem i w okolicach stanika. Posypanie mąką skóry w delikatnych zakamarkach ciała, np. pod pachami, piersiami lub w pachwinach pomoże zapobiec otarciom - bo wysusza skórę i absorbuje pot, a także załagodzić już istniejące zaczerwienienia i odparzenia. Wystarczy zastosować ją jak puder i delikatnie nałożyć na newralgiczne miejsce.
W taki sam sposób zasypka z mąki ziemniaczanej pomoże załagodzić odparzenia pieluszkowe u niemowląt.
Jeśli mąkę ziemniaczaną zagotujesz w wodzie otrzymasz krochmal, który można dodać do kąpieli w przypadku atopowego zapalenia skóry, oparzeń słonecznych lub egzemy. W przypadku bolesnych obtarć lub swędzenia miejsc intymnych skuteczną pomocą będzie nasiadówka w wodzie z krochmalem.
Nie każdy wie, że mąka ziemniaczana może być również naturalnym zamiennikiem suchego szamponu do włosów, który w kilka sekund odświeżają fryzurę. Wystarczy odrobiną maki oprószyć skórę głowy na przedziałku, odczekać kilak minut i dokładnie wyczesać produkt.
Mąka doskonale sprawdzi się także jako składnik domowej maseczki do twarzy. W tym celu można stosować ją zarówno w połączeniu z wodą, jak i innymi składnikami odżywczymi, np. oliwą z oliwek czy ogórkiem. Maseczka działa wygładzająco i rozjaśniająco. Regularnie stosowana pomaga zminimalizować przebarwienia na skórze.