Kiedy przyjmować elektrolity? Nawadniają i uzupełniają niedobory, ale w nadmiarze szkodzą

Są ratunkiem w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych, w gorączce, biegunce lub po intensywnym treningu. Po elektrolity chętniej sięgamy także w upalne dni, by nawodnić organizm i uzupełnić utracone, cenne pierwiastki. Dostępne w musujących tabletkach czy proszku, dostępne w marketach i w aptekach. Z elektrolitami należy jednak uważać, ponieważ nie tylko ich niedobór, ale nadmiar także może przyczynić się do poważnych kłopotów zdrowotnych.

Elektrolity - czym są?

Elektrolity to bardzo ważne związki, znajdujące się w organizmie człowieka. Są odpowiedzialne za prawidłowe procesy, zachodzące na poziomie układu nerwowego, układu krążenia, wpływają na prawidłową pracę mięśni, regulują ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom nawodnienia. 

Za główne elektrolity uznaje się sód, potas, wapń oraz magnez.

Sód decyduje o ciśnieniu tętniczym krwi

Sód jest kluczowym elektrolitem, bowiem reguluje on zawartość wody w organizmie, a tym samym wpływa na wartości ciśnienia tętniczego. Wpływa także na prawidłową pracę mięśni i nerwów oraz ma bezpośredni wpływ na zdrowie nerek. 

Reklama

Nadmiar sodu w organizmie prowadzi do licznych zaburzeń. Przy zbyt dużym spożyciu pojawiają się drgawki, uczucie niepokoju, suchość w jamie ustnej, nudności i wymioty a także obniżenie siły mięśniowej i drżenia. 

Potas wpływa na kondycję serca

Potas jest pierwiastkiem, który ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o pracę wszystkich mięśni, w tym mięśnia sercowego. Reguluje także gospodarkę kwasowo-zasadową i kontroluje objętość płynów. 

Nadmiar potasu jest niezwykle niebezpieczny i może prowadzić do zaburzeń akcji serca, łącznie z jej zatrzymaniem. Objawy zbyt dużego stężenia tego pierwiastka, to: zaburzenia czucia, splątanie, arytmia, bradykardia (spowolnienie pracy serca), porażenie mięśni, drgawki. 

Wapń dla zdrowych zębów i mocnych kości

Oprócz tego, że wapń to pierwiastek znany przede wszystkim jako budulec kości, należy wiedzieć że jest on odpowiedzialny za prawidłowe przewodnictwo nerwowe. Jego prawidłowy poziom wpływa na pracę układu nerwowego, a tym samym pracę mięśni. 

Zbyt duże stężenie wapnia w organizmie prowadzi do zaparć, spadku apetytu, uczucia zmęczenia i nadmiernej senności. 

Magnez reguluje poziom cukru

Magnez jest niezbędny w organizmie nie tylko ze względu na jego wpływ na układ nerwowy i kurczliwość mięśni, ale odpowiada także m.in. za regulowanie poziomu cukru w organizmie. Jest także pierwiastkiem, który uczestniczy w syntezowaniu białka, odpowiada za termoregulację oraz wpływa na mineralną gospodarkę kości. 

Nadmiar magnezu powoduje uczucie mrowienia, zaczerwienienie twarzy, osłabienie siły mięśniowej, nudności i biegunkę, zaparcia, a nawet zatrzymanie moczu. 

Kto może pić elektrolity?

Elektrolity doskonale sprawdzają się w trakcie upałów oraz są dobrym wyborem przez osoby, które intensywnie trenują fizycznie. 

Uzupełniają cenne pierwiastki, zapewniają odpowiednie nawodnienie, dlatego są zalecane także w trakcie uporczywych biegunek i wymiotów - zwłaszcza u dzieci, które zazwyczaj mają duży spadek apetytu w trakcie choroby i odmawiają przyjmowania płynów. 

Czy można pić elektrolity codziennie?

Elektrolity można pić codziennie, zawsze jednak należy stosować się do zaleceń dołączonych do opakowania. 

Osoby, które pracują fizycznie, intensywnie trenują i są narażone na większą utratę elektrolitów wraz z potem - mogą codziennie uzupełniać elektrolity np. w postaci tabletek musujących. Najlepiej sięgać po nie w momencie spadku energii, kiedy odczuwana jest senność i utrata siły. 

Jeśli tryb pracy jest siedzący, a pomieszczenie klimatyzowane - nie należy sięgać po zwiększone dawki elektrolitów, a jedna musująca tabletka w zupełności wystarczy na cały dzień. 

Tabletki musujące - czy można przedawkować elektrolity?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, bowiem nadmierne spożywanie elektrolitów może doprowadzić do szeregu zaburzeń, opisanych powyżej. Błędnym myśleniem jest, że musujące tabletki z elektrolitami można dodawać do każdej wypijanej szklanki wody. Chociaż są dobrą alternatywą słodkich napojów i doskonale nawadniają w trakcie upałów, należy pamiętać że ich nadmiar jest szkodliwy dla organizmu.

Osłabienie, nadmierna senność, drżenia mięśniowe czy nierówna praca serca mogą świadczyć o tym, że w naszej diecie jest za dużo elektrolitów. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej, bowiem elektrolity uzupełniane są przez nas także w codziennej diecie. 

CZYTAJ TAKŻE:

Działają jeszcze lepiej niż czysta woda. Opóźniają starzenie, wspierają mózg

Rano czujesz, że pilnie potrzebujesz kawy? Przestrzegaj, a wstawanie z łóżka przestanie być wyzwaniem

Przyspieszą zasypianie i pomogą utrzymać sen. Jedz i pij w porze kolacji

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: elektrolity | przedawkowanie witamin | nadmiar potasu | magnez
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL