Prosta płukanka na ból gardła. Stosuj tylko w takich proporcjach
Płukanki - kiedy boli gardło, ratujemy się m.in. właśnie nimi. Płuczemy gardło naparami z rumianku czy szałwii, stosujemy płukanki z wodą utlenioną czy sodą oczyszczoną, ale najczęściej jednak, śladami naszych babć i mam, sięgamy po płukankę z soli. Czy płukanie gardła roztworem powstałym na bazie soli i wody faktycznie pomaga? O czym trzeba pamiętać na etapie jego przygotowania, ale i podczas stosowania? Wyjaśniamy.
Płukanie gardła to nie wymysł dzisiejszych czasów. To metoda znana i praktykowana od lat (co ważne - polecana przez lekarzy), uważana za naturalny, skuteczny, niedrogi i wygodny w stosowaniu środek przydatny w leczeniu niektórych dolegliwości. Standardową płukanką przygotowywaną w polskich domach, kiedy pojawiają się niepokojące objawy ze strony gardła, jest płukanka z soli.
Płukanie gardła wodą z solą blokuje namnażanie wirusów i bakterii w jamie ustnej i gardle, zmniejszając ryzyko infekcji i łagodząc stany zapalne. Zaleca się je w przypadku bólu gardła, który może być objawem wielu chorób. Jak się zauważa, to sposób szczególnie skuteczny w przypadku przeziębienia lub grypy, w których przebiegu ból gardła jest raczej łagodny. Wskazaniem do stosowania tej płukanki są również drapanie w gardle i chrypka. Roztwór soli o odpowiednim stężeniu wykazuje właściwości odkażające, ściągające i przeciwobrzękowe. Zniweluje opuchliznę gardła, jak i migdałków.
Płukanie gardła słoną wodą może również pomóc w zwalczaniu nieprzyjemnych objawów występujących z powodu reakcji alergicznych. Jest też istotne ze stomatologicznego punktu widzenia. Może poprawić stan dziąseł oraz zębów i zapobiec zapaleniu dziąseł, przyzębia i próchnicy. Po tego rodzaju płukankę sięga się także przy owrzodzeniach jamy ustnej, m.in. aftach. Woda z solą złagodzi je i wspomoże ich gojenie.
Utrzymuje się, że typ używanej soli nie ma większego znaczenia. Sól kuchenna, którą każdy z nas ma w domu, jest jak najbardziej odpowiednia do przygotowania płukanki na gardło. Są jednak tacy, którzy wskazują, że lepiej sprawdzi się niejodowana sól kamienna, sól himalajska czy sól morska.
Do płukania gardła możemy wykorzystać dostępną w aptekach sól emską. Dobre efekty przyniesie zarówno płukanie gardła roztworem soli emskiej, jak i ssanie tabletek, które ją zawierają. Farmaceuci zalecają też sól zabłocką i bocheńską.
Do przygotowania płukanki z soli potrzebujemy tylko dwóch składników - soli i wody. By płukanka przyniosła jednak oczekiwane rezultaty, roztwór musi mieć odpowiednie proporcje. Soli nie może być w nim ani za dużo (tym sposobem dodatkowo moglibyśmy podrażnić gardło), ani za mało (wtedy okaże się on zwyczajnie nieskuteczny).
Idealne proporcje? Jedna szklanka ciepłej wody (250 ml) i jedna płaska łyżka soli. Ważne, by mieszać do momentu, aż drobinki substancji całkowicie się rozpuszczą.
Płukankę zaleca się stosować mniej więcej co 2-3 godziny 3-4 razy dziennie. Płynu, którym płuczemy gardło, nie należy połykać.
Płukanie gardła wodą z solą uznawane jest za metodę bardzo bezpieczną. Może być ona stosowana nawet u dzieci, ale tylko tych, które mają opanowaną technikę płukania i nie połykają specyfiku. Co więcej, jest to jeden z bezpieczniejszych sposobów walki z bólem gardła w czasie ciąży.
Kiedy jednak proporcje będą zachwiane i w naszym roztworze będzie więcej soli, mogą pojawić się następujące objawy:
- podrażnienie śluzówki,
- pieczenie w gardle,
- kaszel,
- nieprzyjemny posmak w ustach,
- wzmożone zaczerwienienie gardła.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak pozbyć się uporczywego kaszlu? Zrób zapomniany syrop z marchwi naszych babć