Jeden z najcenniejszych olejów świata. Doceń właściwości zdrowotne oleju sezamowego

To taki olej, że człowiek nie wie, gdzie go postawić: w kuchni, w łazience czy w domowej apteczce. Ma moc zastosowań. Olej sezamowy, uzyskiwany z nasion sezamu, jest ceniony nie tylko za swój unikalny smak, ale przede wszystkim za długą listę właściwości zdrowotnych. Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze oraz witaminy, stanowi cenny składnik diety oraz kosmetyków. Choć nie należy do najtańszych, jego zakup z pewnością będzie dobrą inwestycją w zdrowie i urodę. Dodany do sałatek, zup, sosów czy potraw mięsnych, wzbogaci codzienną dietę o wartościowe składniki, których próżno szukać w innych produktach. Znajdzie też zastosowanie w domowej apteczce.

Sezam to jedna z najstarszych uprawianych roślin, jego źródła sięgają 3000 lat p.n.e. Znany w Afryce, Indiach, w Chinach i na Bliskim Wschodzie dziś dostępny jest na całym świecie. Olej sezamowy używany był nie tylko w kuchni, ale również w starożytnych obrzędach ofiarnych, gdzie symbolizował obfitość, ochronę i nieśmiertelność.

Olej sezamowy: właściwości zdrowotne 

Właściwości zdrowotne oleju sezamowego znane były już starożytnym. Przed ważnymi zawodami sezam był składnikiem energetycznych przekąsek dla sportowców. Nic dziwnego, zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6 (kwas linolowy) i Omega-9 (kwas oleinowy), które korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Zawarta w nim witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, a witamina K jest niezbędna w procesach krzepnięcia krwi. Minerały takie jak wapń, magnez, żelazo i cynk decydują mocnych kościach i zapobiegają anemii. Wszystkie te składniki znajdziemy w kilku innych produktach, ale rzadko kiedy w takiej konfiguracji. Dodatkowo olej sezamowy zawiera sezamol i sezaminon, których działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe zostały udowodnione naukowo.  

Reklama

Olej sezamowy: dużo dobrych kalorii 

Olej sezamowy ma dość sporo kalorii, w jednej łyżce stołowej (14 ml) jest ich aż 120. To charakterystyczne dla wszystkich olejów roślinnych i nie ma w tym nic zaskakującego. Mimo wysokiej kaloryczności może być korzystny w kontekście odchudzania, jeśli jest stosowany z umiarem i w ramach zrównoważonej diety. Oto kilka powodów, dla których może wspierać proces odchudzania: 

  • zawartość zdrowych tłuszczów: Olej sezamowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega-6 i omega-9. Te tłuszcze mogą pomóc w poprawie metabolizmu i spalaniu tłuszczu. 
  • sytość: Tłuszcze są bardziej sycące niż węglowodany czy białka, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu i ograniczeniu spożycia kalorii. 
  • przeciwutleniacze: Olej sezamowy zawiera sezaminę i sezamol, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Mogą one wspierać zdrowie metaboliczne, co jest korzystne w procesie odchudzania. 

Olej sezamowy ma zerowy indeks glikemiczny (IG). Indeks glikemiczny jest miarą wpływu spożycia pokarmu na poziom cukru we krwi. Produkty zawierające wyłącznie tłuszcze, takie jak oleje, nie mają wpływu na poziom glukozy we krwi, stąd ich IG wynosi 0. 

Na co dobry jest olej sezamowy? 

Olej sezamowy ma szerokie zastosowanie zdrowotne, może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie. Wzmacnia nasze zdrowie na wielu polach, takich jak:  

  • obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • chroni komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym; 
  • pomaga w redukcji stanów zapalnych w organizmie; 
  • nawilża i odżywia skórę, wspomaga gojenie ran i oparzeń;
  • wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu i siwieniu; 
  • wspomaga trawienie i działa łagodząco na błony śluzowe żołądka i jelit;
  • działa przeciwbólowo na stawy;
  • łagodzi objawy menopauzy.

Olej sezamowy jest zatem dobry dla naszego zdrowia i może je wspierać w wielu aspektach. Warto zadbać o to, by był zawsze pod ręką. 

Olej sezamowy w kuchni 

Olej sezamowy w kuchni sprawdza się od tysiącleci, doceniamy go za charakterystyczny, lekko orzechowy posmak. Dodany do sałatek podkreśla smak warzyw i owoców, w sosach i marynatach podkreśla ich głębię. Może być używany jako dodatek do duszenia, pieczenia i grillowania. Wielu wielbicieli jego smaku zadaje sobie pytanie, czy olej sezamowy nadaje się do smażenia. Niestety ma on stosunkowo wysoki punkt dymienia (około 210°C), co sprawia, że nadaje się jedynie do krótkiego smażenia, co jest szeroko wykorzystywane w kuchni azjatyckiej. Niemniej jednak jego delikatny smak i właściwości odżywcze najlepiej zachować poprzez używanie go na zimno lub do dań przygotowywanych w niższych temperaturach. 

Olej sezamowy można również pić, jednak tylko w umiarkowanych ilościach. Optymalna dzienna dawka to około 1-2 łyżki stołowe (15-30 ml). Najlepiej spożywać go rano na czczo, co wspomaga trawienie i poprawia przyswajanie składników odżywczych. 

Naturalny kosmetyk zawsze pod ręką

Zawartość witaminy E sprawia, że olej sezamowy sprawdza się jako dodatek do kosmetyków, również tych domowej roboty. Doskonale nawilża skórę, pomaga również w gojeniu ran, egzem czy podrażnień. Można go dodawać do domowych maseczek z jogurtu, miodu i cytryny, w połączeniu z kawą będzie odżywczym peelingiem. Nadaje się szczególnie do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, skłonnej do podrażnień. Zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny, ponieważ jednak wynosi on zaledwie 4 SPF, lepiej nie stosować go w ochronie przed słońcem. Może być za to śmiało wykorzystywany do wszelkiego rodzaju masaży twarzy i całego ciała.  

Trudne do przecenienia są również właściwości kosmetyczne oleju sezamowego w dbaniu o włosy. Nadaje im blasku i miękkości oraz wygładza ich strukturę. Można go aplikować na końcówki włosów, chroniąc je przed rozdwajaniem. Kilka kropel dodanych do szamponu czy odżywki wzmocni ich działanie. Na suche, zniszczone włosy warto położyć maskę z oleju sezamowego. Polega to na wsmarowaniu oleju w skórę głowy i włosy i pozostawieniu na godzinę. Efekt takiej maski będzie natychmiastowy.  

Jak stosować olej sezamowy w celach leczniczych?  

Właściwości lecznicze oleju sezamowego można wykorzystać nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Stosowany jako okład na rany przyspieszy ich gojenie, podobnie zadziała na wszelkie podrażnienia. W przypadkach problemów ze stawami masaże z tego tłuszczu roślinnego złagodzą objawy bólowe. Docenią to osoby z chorobami reumatoidalnymi, gdyż stosowany na stawy nie tylko pomaga w ich leczeniu, ale również lekko rozgrzewa. Pochodząca z sezamu sezamina ma bezpośredni wpływ na poziom estrogenu u kobiet, dzięki czemu łagodzi objawy menopauzy. W trakcie menstruacji natarcie podbrzusza olejem złagodzi ból.  

Olej sezamowy można stosować do nosa jako środek nawilżający błony śluzowe. Jest to szczególnie korzystne w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest suche. Wystarczy nanieść kilka kropli oleju na wacik i delikatnie posmarować wnętrze nosa.  

W medycynie indyjskiej istnieje coś takiego, jak ssanie oleju sezamowego, które w naszym pojęciu jest płukaniem jamy ustnej. Łyżkę preparatu należy trzymać w ustach przez kilka minut, rozprowadzając substancję między zębami, a następnie całość wypluć. Taki zabieg chroni śluzówkę, wzmacnia dziąsła i wypłukuje bakterie. Oczywiście nie może on zastąpić tradycyjnego mycia zębów.  

Olej sezamowy - przeciwwskazania 

Olej sezamowy jest dość bezpieczny, ale należy zachować ostrożność w przypadku alergii na sezam. Nie zaleca się również jego spożywania w dużych ilościach przez osoby z tendencją do biegunek. Przeciwwskazaniem do stosowania zewnętrznego oleju sezamowego jest cera naczynkowa oraz atopowe zapalenie skóry, ponieważ jego właściwości rozgrzewające mogą zwiększyć objawy tych schorzeń.  

Czytaj też: 

Jedna z najzdrowszych przypraw na świecie. Dlaczego warto jeść i pić oregano?

Pij podczas upałów, a wieczorem zrób z niego tonik. Ocet lawendowy ma moc właściwości

Znasz ją z herbaty Earl Grey. Bergamotka i olej z bergamotki mają też zdrowotne zastosowanie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL