Pij trzy razy dziennie. Najlepszy sposób na katar, flegmę i ból gardła
Sezon infekcyjny w pełni, w przychodniach wciąż przybywa osób z objawami grypy, wirusa RSV i innych schorzeń układu oddechowego. Warto wiedzieć, że za 90 proc. wszystkich infekcji odpowiadają wirusy, a leczenie ma charakter objawowy. Ważny jest wtedy odpoczynek, solidne nawadnianie organizmu i dłuższy niż zwykle sen. Pomocne są również naturalne specyfiki, które pomagają zwalczyć stan zapalny, działają wykrztuśnie i rozgrzewająco. Sprawdź przepis na domowej roboty syrop z cebuli, czosnku, cytryny i miodu, podkręcony dodatkami, których próżno szukać w babcinych recepturach.
Lekarze podkreślają, że aż 90 proc. wszystkich infekcji górnych dróg oddechowych ma podłoże wirusowe. I chociaż ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz, warto znać charakterystyczne różnice między zakażeniem wirusowym i bakteryjnym.
Najczęściej za wszelkiego rodzaju przeziębienia odpowiadają rynowirusy, koronawirusy i adenowirusy. Tego typu infekcje mają zazwyczaj łagodny przebieg, a pierwsze objawy pojawiają się 2-3 dni po kontakcie z chorą osobą. Charakterystyczne objawy to:
- wodnisty, lejący się katar, który zagęszcza się po trzech dniach,
- zaczerwienienie i ból gardła,
- suchy kaszel,
- ogólne osłabienie i uczucie rozbicia,
- stan podgorączkowy i gorączka,
- nudności i wymioty.
W przypadku infekcji bakteryjnej znacznie częściej mamy do czynienia z wysoką gorączką, która utrzymuje się dłużej niż trzy dni, silniejszym bólem gardła i głowy oraz większym wysiękiem ropnym na migdałkach. Nudności i bóle brzucha częściej występują przy infekcjach bakteryjnych. Z kolei o podłożu wirusowym choroby świadczą bóle kostno-stawowe czy zapalenie spojówek. Także katar, kaszel i chrypka niemal zawsze wiążą się z zakażeniem wirusem.
Infekcję wirusową leczy się wyłącznie objawowo. Wiele osób w związku ze złym samopoczuciem prosi lekarza o przepisanie antybiotyku, ale to groźny mit. Antybiotyk zwalcza jedynie bakterie i nie działa na wirusy. Zażywając go w trakcie przeziębienia, jedynie dodatkowo osłabiamy organizm poprzez niszczenie naturalnej flory bakteryjnej jelit. W przypadku zwykłego przeziębienia pomocne są leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jeśli mamy grypę, lekarz może przepisać specjalny lek hamujący namnażanie się wirusa grypy.
Ulgę przyniesie też np. domowej roboty syrop na bazie czosnku, cebuli i miodu.
Składniki na syrop z czosnku, cebuli i miodu:
- dwie duże cebule,
- trzy ząbki czosnku,
- kawałek świeżego korzenia imbiru (2-3 cm),
- sok z dwóch cytryn,
- osiem goździków,
- sześć łyżek miodu naturalnego, np. lipowego.
Duży słoik należy umyć i wyparzyć. Cebule, czosnek i imbir kroimy w cienkie plastry, a następnie układamy naprzemiennie warstwami. Do słoika wkładamy najpierw połowę cebuli, następnie połowę czosnku i imbiru, dodajemy cztery goździki i zalewamy połową soku z cytryny (podstawowy przepis na syrop zawiera o wiele mniej składników). Później dodajemy trzy łyżki miodu, a następnie, w tej samej kolejności, układamy drugą warstwę. Na zakończenie wszystko ugniatamy. Syrop najlepiej trzymać w otwartym słoiku przez pierwsze 12 godzin, później można go zakręcić i przechowywać w lodówce (po 48 godzinach można go przecedzić i zostawić sam płyn). Syrop najlepiej pić przy posiłkach trzy razy dziennie po jednej łyżce.
Czosnek nie bez przyczyny nazywany jest naturalnym antybiotykiem - zawiera m.in. allicynę, czyli substancję bioaktywną o silnych właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Podobne działanie wykazują związki siarki znajdujące się w cebuli. Rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, ułatwiają odkrztuszanie i łagodzą ból gardła.
Antybakteryjnie i wzmacniająco działa także naturalny miód. Jednym z najlepszych na infekcje dróg oddechowych jest miód lipowy - działa wykrztuśnie i rozgrzewająco, pomoże pozbyć się zarówno mokrego, jak i suchego kaszlu. Cennymi składnikami domowego syropu są także imbir, goździki i cytryna. Zawierają one wiele substancji bioaktywnych, które m.in. wzmacniają naczynia krwionośne, stymulują układ odpornościowy i łagodzą stany zapalne.
Źródło:
zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/infekcja-wirusowa-czy-bakteryjna-jak-odroznic.
Czytaj także:
Domowe szybkie testy kasetkowe z apteki. Czy są wiarygodne i jak działają?
Dodawaj do śniadania i herbaty jak Grecy. Dobry dla serca i na trawienie
Polacy zażywają je na potęgę. Częsta przyczyna grzybicy i chorób jelit