Dodaj do wody i przepłucz tym włosy. Zapomnisz o przetłuszczaniu i siwieniu

Szukasz taniego i prostego domowego sposobu na przetłuszczające się lub porowate włosy? W płukance z octu jabłkowego znajduje się ponad 20 związków mineralnych, pierwiastków, enzymów, aminokwasów i pektyn. Mieszanka zawiera też bioflawonoidy i witaminy. To prawdziwa „bomba” z prozdrowotnymi elementami, które mogą przyczynić się do polepszenia kondycji włosów i skóry głowy. Jak ją zrobić i stosować?

Płukanka z octu jabłkowego - co to jest?

Ocet jabłkowy jest produktem procesu fermentacji soku z jabłek. Cukier znajdujący się w soku zamienia się na kwas octowy. Substancja cechuje się kwaśno-owocowym aromatem. Produkt stosuje się w kuchni, gdzie sprawdza się jako dodatek do rozmaitych potraw. Niekiedy ocet jabłkowy spożywa się bezpośrednio - substancja ma wiele właściwości prozdrowotnych. 

Ocet jabłkowy jest również wykorzystywany w domowej pielęgnacji, np. jako bazę płukanki do włosów. "Płukanka" to określenie odnoszące się do odżywek o płynnej konsystencji. Z reguły takie preparaty są wykonywane samodzielnie, a składniki do nich można kupić w drogeriach lub wykorzystać te, które większość osób ma w kuchni lub domowej apteczce. Co daje płukanie włosów octem jabłkowym?

Reklama

Płukanka z octu jabłkowego na włosy: jakie ma właściwości?

Żeby mieć piękne, zdrowe i mocne włosy nie trzeba wydawać fortuny. Z wielu produktów spożywczych można wykonać płukanki o pozytywnym działaniu. Zalicza się do nich ocet jabłkowy połączony z wodą.

Łącząc oba składniki, można łatwo poprawić kondycję nie tylko włosów, ale także i skóry głowy. Płukanka z octu jabłkowego zawiera witaminy: A, E, D, B1, B2, B6, B9, a także C. Wzmacniają one komórki skóry, hamują również procesy odpowiadające za siwienie włosów.

Płukanka z octu jabłkowego na łupież: działanie bakteriobójcze

Do właściwości octu jabłkowego należy zaliczyć usuwanie nadmiaru sebum. Dzięki temu włosy przestają się nadmiernie przetłuszczać oraz są odporniejsze na uszkodzenia. Ocet jabłkowy działa również bakteriobójczo. Detronizuje bakterie Propionibacterium i Staphylococcus, które odpowiadają za pojawianie się łupieżu.

Czytaj również: Obchodziła 101. urodziny. Pielęgniarka zdradza sekret długowieczności

Ocet jabłkowy na włosy: jak zrobić płukankę krok po kroku?

Żeby wykonać płukankę z octu jabłkowego na włosy, należy wymieszać łyżkę stołową octu z 0,5l wody. Z kolei mając zamiar odżywić również skórę głowy, trzeba połączyć 1 łyżkę stołową octu z 4 łyżkami wody. Jak zrobić to poprawnie krok po kroku, żeby w pełni wykorzystać właściwości octu jabłkowego?

W przypadku włosów płukankę trzeba zastosować po ich umyciu, w trakcie ostatniego płukania. Natomiast żeby zastosować mieszankę na skórę głowy, należy ją wetrzeć w skalp, a następnie spłukać po upływie kilku minut. Płukanki z octu jabłkowego nie można stosować zbyt często. Najlepiej robić to raz na tydzień.

Kto nie powinien płukać włosów octem jabłkowym?

Płukanka do włosów na bazie octu jabłkowego nie jest polecana w każdym przypadku. Jest to związane z charakterystyką włosów. Płukanka może wysuszać kosmyki, dlatego osoby, które mają na celu ich nawilżenie, nie powinny używać octu jabłkowego, bo efekt będzie odwrotny do zamierzonego. 

CZAJ TAKŻE:

Komu zaszkodzi tuja? Lekarka wyjaśnia, czy tuje są trujące

Lekarka: Zanim zaczniesz ćwiczyć, zrób jedną rzecz. Ochronisz zdrowie lub życie

Częsty błąd popełniany wiosną. Blokuje naturalną syntezę witaminy D

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: sposoby na siwienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL