Albinizm - poznaj jego przyczyny

Albinizm (bielactwo wrodzone) to całkowity brak lub częściowy niedobór barwnika skóry (pigmentu), włosów i tęczówki oka. Albinosy - osoby cierpiące na to genetyczne schorzenie posiadają bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi, szare lub niebieskoszare jasne tęczówki. Bielactwo wrodzone ujawnia się od razu po urodzeniu i występuje bardzo rzadko.

Albinizm - przyczyny


Grupa barwników odpowiadających za odcień skóry, włosów i oka to melamina, powstająca w procesie melanogenezy pod wpływem enzymu o nazwie tyrozyna. Oprócz koloru, melamina zapewnia także ochronę przed słońcem i nie dopuszcza promieni UV do głębszych warstw skóry i oka. Bielactwo to stan organizmu, kiedy przez brak tyrozyny niemożliwa jest produkcja melaminy. Albinizm jest chorobą dziedziczną  - uszkodzony gen lub geny dziedziczy się od rodziców.

Albinizm - objawy i rodzaje


Albinizm może obejmować całą powierzchnię ciała i oczy (albinizm całkowity), może dotykać jedynie część skóry (albinizm częściowy) lub występować jedynie w oczach (albinizm oczny). Piebaldyzm  to odmiana albinizmu ograniczająca się

Reklama

jedynie do odbarwienia skóry i występowania siwego pasma we włosach. Typowym objawom bielactwa mogą towarzyszyć inne dolegliwości:

- nadwrażliwość na światło

- problemy ze wzrokiem (osłabiona ostrość widzenia, oczopląs, zez) i słuchem

- problemy z krzepliwością krwi, choroby płuc i jelit (zespół Hermansky'ego-Pudlaka ). 

Albinizm - postępowanie


Albinizm jest schorzeniem nieuleczalnym. Przede wszystkim zaleca się ochronę skóry i oczu przed słońcem - pozbawiona barwnika skóra jest wyjątkowo podatna na nowotwory.

Konieczne są  badania okulistyczne i leczenie w przypadku występowania dolegliwości (zez, obniżona ostrość widzenia). Bardzo istotne jest także nieizolowanie i niepiętnowanie osób cierpiących na albinizm, odmienność wyglądu i brak akceptacji może bowiem wpływać na pojawienie się zaburzeń psychicznych.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL