Rak wątroby. Przyczyny i objawy nowotworu
Rak wątroby to w większości przypadku nowotwór złośliwy, który jest częstym powodem zgonów. Powstaje on w komórkach wątroby, zwłaszcza w obrębie tkanek w stanie zapalnym.
Rak wątroby przez dłuższy czas może rozwijać się bezobjawowo, co wpływa na jego zdiagnozowanie dopiero w zaawansowanej fazie, często już po przerzutach.
Jako przyczyny występowania raka wątroby wskazuje się szereg czynników sprzyjających. Nowotwór rozwija się w związku ze stanem zapalnym pojawiającym się w obrębie tego narządu.
Jednym z czynników ryzyka wpływającym na pojawienie się tej choroby może być marskość wątroby, która zaś powoduje upośledzenie tego na rządu głównie ze względu na wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV) i C (HCV) oraz w związku z nadużywaniem alkoholu. W innych przypadkach wywołana może być przez chorobę Wilsona.
Za czynnik ryzyka można też uznać palenie papierosów, wieloletnie stosowanie preparatów hormonalnych i nadmierne używanie syntetycznego testosteronu. Rak wątroby wywołany może zostać również w przypadku wystąpienia pierwotnej hemochromatozy, aflatoksyny i tyrozynemii.
Niestety rak wątroby może występować w początkowym etapie bezobjawowo, dlatego osoby z czynnikiem ryzyka powinny być pod tym kątem kontrolowane minimum raz na 6 miesięcy.
Przy rozwoju tej choroby mogą pojawić się niejednoznaczne symptomy:
- żółtaczka
- swędzenie skóry
- gorączka
- zaburzenia układu pokarmowego (brak apetytu, biegunki, zaparcia, wzdęcia)
- łagodne bóle w okolicach prawego podżebrza
- wodobrzusze
- powiększenie wątroby
- powiększenie śledziony
- ogólne osłabienie i złe samopoczucie.
Późne skojarzenie objawów wskazujące, że to rak wątroby, powoduje ograniczone możliwości wyleczenia. Nie zawsze jest możliwe przeprowadzenie transplantacji tego narządu, co jest zazwyczaj głównym kierunkiem w leczeniu tego nowotworu.