Skąd ta wysypka? Oto mniej oczywiste przyczyny

Wysypka nie zawsze ma związek z alergiami, nietolerancjami pokarmowymi lub chorobami bakteryjnymi, wirusowymi i pasożytniczymi. W wielu przypadkach zmiany skórne są pierwszym objawem poważniejszych chorób wewnętrznych. Chodzi m.in. o choroby tarczycy i wątroby, a także nowotwory. Zobacz, co warto wiedzieć o wysypce.

Wysypka - nie tylko w przebiegu ospy czy odry

Wysypka to dolegliwość, która kojarzona jest przede wszystkim z chorobami bakteryjnymi, wirusowymi i pasożytniczymi. Zmiany na skórze to charakterystyczny objaw m.in. ospy, odry, różyczki, szkarlatyny czy świerzbu. Nieprzyjemna wysypka często pojawia się również w wyniku alergii i nietolerancji pokarmowych

Zdarza się także, że wysypka występuje jako skutek uboczny niektórych leków. Dotyczy to zwłaszcza antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Dodatkowo uważa się, że leki podawane dożylnie i domięśniowo powodują znacznie bardziej intensywne reakcje alergiczne niż doustne. 

Reklama

To jednak nie koniec możliwych przyczyn wysypki, dlatego należy być czujnym i nie bagatelizować objawów skórnych. Często są one bowiem związane z poważnymi chorobami wewnętrznymi. Poniżej przedstawiamy pięć chorób, które mogą objawiać się wysypką.

Wysypka a choroba Hashimoto

To autoimmunologiczne schorzenie, na które chorować może nawet 800 tys. Polaków. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Uważa się, że kluczowe mogą być kwestie genetyczne. Wyróżnia się także pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko choroby. To m.in. silny stres, częste infekcje czy wahania poziomu estrogenów. Choroba Hashimoto ma mało charakterystyczne objawy i w początkowej fazie często bywa mylona z innymi schorzeniami. Jednym z możliwych objawów choroby jest właśnie wysypka. Towarzyszyć jej może swędzenie, wysuszenie oraz łuszczenie skóry (o hashimoto rozmawiałyśmy z autorkami projektu "Ogarnij Hashimoto", Kamilą Bogucką i Lidią Wójcik, POLECAMY). 

Wysypka a marskość wątroby

Kolejną chorobą, która objawiać się może wysypką, jest marskość wątroby. Choroba początkowo nie daje o sobie znać. U chorych wystąpić mogą zmęczenie czy stany podgorączkowe, które zwykle są ignorowane lub nierozpoznawane. Pierwsze, w miarę charakterystyczne objawy marskości choroby mogą wystąpić właśnie na skórze. U pacjentów pojawić się może wysypka, a także rumień (zwłaszcza na dłoniach i stopach), swędzenie skóry, zwiększona pigmentacja skóry oraz teleangiektazje (poszerzone pajączki naczyniowe). O skórnych objawach chorób wątroby piszemy szczegółowo TUTAJ.  

Wysypka a cukrzyca

Nie każdy wie, że zmiany skórne występują także w przebiegu cukrzycy. Chodzi zarówno o cukrzycę typu 1, jak i cukrzycę typu 2. Jednym z najpowszechniejszych objawów choroby jest suchość oraz swędzenie skóry. To jednak nie wszystkie dolegliwości skórne, jakie pojawić się mogą u pacjentów. U chorych wystąpić może także wysypka, rumieniec (zwłaszcza na twarzy), łuszczenie skóry, bielactwo nabyte, zakażenia grzybicze oraz twardość skóry.

Wysypka a anemia

Wysypka wystąpić może także u chorych na anemię. Nie jest to jednak jedyny objaw skórny, jaki pojawia się w przebiegu tej choroby. U pacjentów zaobserwować można także bladość skóry, przesuszenia, łuszczenie się naskórka, zajady w kącikach ust oraz rumień, który może przybierać charakterystyczny kształt przypominający motyla. Grupą szczególnie narażoną na wystąpienie anemii są kobiety w wieku rozrodczym - zwłaszcza w ciąży, a także seniorzy, dzieci i osoby przewlekle chore.

Wysypka a choroby nowotworowe

Warto pamiętać, że wysypką objawiać się mogą także choroby nowotworowe. W przypadku raka jelit, raka płuc i raka żołądka zmiany skórne pojawić się mogą zwłaszcza w okolicy pach, szyi, twarzy, brzucha i pachwin. Wysypka o trudnej do ustalenia przyczynie pojawia się również w przebiegu chłoniaków i innych nowotworów krwi. Może ona przypominać egzemę lub łuszczycę. Towarzyszyć jej może intensywne swędzenie oraz łuszczenie. 

Czytaj także: 

Bruzdy lub białe plamy na paznokciach mogą świadczyć o złym stanie zdrowia

Odkryto gen, który zwiększa ryzyko ciężkiej postaci Covid-19

O czym świadczy wysypka na dekolcie?

Domowe sposoby na wysypkę


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wysypka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne