​Ajurweda - harmonia między ciałem a duchem

Pojęcie ajurweda wywodzi się z języków indyjskich i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "wiedzę o życiu". Jest starożytnym systemem medycyny niekonwencjonalnej, uznawanym przez Światową Organizację Zdrowia. Ajurweda ma duże znaczenie we wschodniej tradycji leczniczej i zaczyna się cieszyć popularnością również w kulturach zachodnich. Cel zabiegów ajurwedyjskich to przede wszystkim odnalezienie harmonii pomiędzy poziomami umysłu, ciała oraz ducha, co możliwe staje się do osiągnięcia dzięki odpowiednim ćwiczeniom i diecie.

Na czym polega medycyna ajurwedyjska?

Medycyna ajurwedyjska to dziedzina bardzo szeroka, lecz wszystkie działania w niej zawarte służą głównie przywróceniu odpowiedniej równowagi psychiczno-fizycznej człowieka. Naturalne metody uzdrawiania opierają się na ziołolecznictwie, stosowaniu diet i uprawianiu ćwiczeń, między innymi jogi. 

Duże znaczenie mają terapie oczyszczające, mające poprawić samopoczucie pacjenta oraz zwiększyć jego sprawność umysłową. Według wschodnich tradycji zdrowie opiera się przede wszystkim na absolutnej harmonii pomiędzy wszystkimi sferami ducha i ciała, dlatego medycyna ajurwedyjska dąży do osiągnięcia tego stanu.

Reklama

Masaże ajurwedyjskie i właściwe odżywianie

Jedną z najbardziej tradycyjnych form medycyny ajurwedyjskiej są masaże. To ważna część programu oczyszczającego, zwanego Pancha Karma. Według wschodniego obyczaju masaże wpływają korzystnie na samopoczucie człowieka, aktywizująco na jego układ odpornościowy i zapewniają pacjentowi długowieczne i zdrowe życie. 

Stają się one terapią, umożliwiającą odblokowanie energetycznych kanałów i przypływ sił witalnych. Podczas masaży wykorzystuje się również zioła, które mają na celu przeciwdziałanie wszelkim problemom fizycznym i psychicznym oraz działają odmładzająco. Dobiera się je indywidualnie, odpowiednio do stanu zdrowia osoby poddawanej zabiegom.

Charakterystyczne dla ajurwedy jest także skupienie się na prawidłowym odżywianiu. Podkreśla się zasadę, by spożywane posiłki były jak najmniej przetworzone i zgodne z harmonią wewnętrzną pacjenta. Brak jest jednak założenia jednolitej diety, gdyż musi ona być dopasowana do stanu konkretnego człowieka.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL