Sięgasz po kolejną kawę? To może być jeden z objawów niedoboru magnezu

Kiedy organizmowi brakuje magnezu, mówimy o hipomagnezemii. Jedną z jej przyczyn, a zarazem skutków, jest częste sięganie po kawę. Dlaczego? I jak jeszcze objawia się niedobór magnezu w organizmie. Sprawdź.

Dlaczego magnez jest tak ważny dla zdrowia?

Magnez nie bez przyczyny jest nazywany "pierwiastkiem życia" - to jeden z kluczowych związków mineralnych zapewniających prawidłowe funkcjonowanie narządom wewnętrznym. Niski poziom magnezu łączony jest z osłabieniem mięśni, zmęczeniem, brakiem energii, problemami z koncentracją, zaburzeniami snu. Wymieniać tak można jeszcze długo.

Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi mieści się w przedziale 0,65-1,2 mmol/l, gdzie mmol oznacza milimol, a l to nic innego jak litr. Zdrowa kobieta powinna dziennie dostarczać swojemu organizmowi ok. 300-320 mg. W przypadku mężczyzn zapotrzebowanie na magnez w ciągu dnia wynosi 400-420 mg. U dzieci, kobiet w ciąży, osób chorych wymagana dawka będzie inna. 

Reklama

Czy bez badań można poznać, że organizmowi brakuje magnezu? Tak. Wysyła on liczne sygnały, które powinny wzbudzić naszą czujność i zachęcić do badań. Niektóre z nich łatwo pomylić z infekcją, niewyspaniem, przepracowaniem. 

Skąd się bierze niedobór magnezu?

Za niedobór magnezu może odpowiadać przewlekły stres, który sprawia, że komórki mają większe zapotrzebowanie na ten składnik i szybciej go zużywają.

Na brak magnezu wpływ ma także niehigieniczny tryb życia: brak snu, zła dieta, używki. Z kolei nadmierne picie napojów energetycznych, zawierających kofeinę lub teinę, przyczynia się do szybszego metabolizowania magnezu, a jeśli nie będzie on odpowiednio uzupełniany - dojdzie do groźnych niedoborów.

Picie dużej ilości kawy - przyczyna i objaw niedoboru magnezu. Dlaczego?

Sięganie po kolejną kawę to zarówno przyczyna jak i objaw niedoboru magnezu. Choć naukowcy w kolejnych badaniach udowadniają, że kawa sama w sobie nie wypłukuje magnezu, a może nawet go uzupełniać, to jednak jej spożywanie w dużych ilościach może zadziałać moczopędnie, a to z kolei prowadzi do zaburzeń gospodarki elektrolitów i wyjaławia organizm ze związków mineralnych, w tym właśnie magnezu

Oczywiście nie zrobi nam tego jedna czy dwie kawy dziennie wypijane wraz ze szklaną wody i przy prawidłowym sposobie żywienia. Do niedoborów dojdzie, gdy zaniedbamy także regularne nawadnianie i dietę. 

Co jednak zrobić, gdy po prostu czujesz, że musisz sięgnąć po kolejną kawę? Nieustanne ziewanie oraz uczucie niedospania lub zmęczenia może być wywołane właśnie przez niedobory magnezu, które negatywnie wpływają na pracę układu nerwowego, wiążą się również z niedotlenieniem organizmu ze względu na złą pracę układu sercowo-naczyniowego. 

Spadek koncentracji, nadmierna drażliwość oraz senność spowodowana jest niewystarczającą ilością energii wytwarzanej na poziomie komórkowym. Magnez jest bowiem odpowiedzialny za regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, a zatem odwodnienie czy obniżenie ciśnienia tętniczego krwi również daje objawy w postaci przewlekłego zmęczenia.

W takiej sytuacji naturalnym odruchem jest sięganie po kolejną kawę, która, wykazując właściwości moczopędne, może dodatkowo wypłukać magnez z organizmu. I tak wpadamy w błędne koło niedoboru magnezu i zmęczenia. Zamiast więc pić kawę za kawą, spróbuj uzupełnić swoją dietę w produkty bogate w magnez. Warto też zbadać poziom magnezu i w razie potrzeby włączyć jego suplementację. 

Jakie jeszcze, poza zmęczeniem i ochotą kawę, objawy daje niedobór magnezu? 

Drgająca powieka i skurcze mięśni? Brakuje ci magnezu

Magnez odpowiada za prawidłową pracę mięśni. Jeśli w organizmie zaczyna go brakować, mogą pojawiać się silne i bolesne skurcze. Drętwienie, mrowienie rąk i nóg, czy nawet zaburzenie czucia na policzkach również może być objawem niedoboru magnezu. 

Bolesnych skurczów nie musisz doświadczać tylko w obrębie łydek, choć to faktycznie jeden z najczęstszych obszarów, w którym doskwierają. Innym typowym miejscem, gdzie objawia się niedobór magnezu, jest twarz i okolice oczu - tu zwłaszcza tzw. skacząca lub drgająca powieka

Ponadto na ciele mogą pojawić się inne skurcze czy tiki. Osobom z hipomagnezemią zdarza się drganie wargi czy niekontrolowane grymasy mięśni twarzy. Wszystkie te objawy wynikają z nieprawidłowego przewodnictwa nerwowego, w którym uczestniczy magnez. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do zwiększonego przepływu wapnia do komórek nerwowych, co z kolei prowadzi do ich nadmiernej pobudliwości. Komórki nerwowe przekazują impulsy do mięśni, które intensywnie kurczą się, powodując ból.

Wybuchy złości, drażliwość i agresja u osób z niedoborem magnezu

Niedobór magnezu można zauważyć również zmianami w zachowaniu. Osoby cierpiące na niedobory tego pierwiastka mają problemy z koncentracją oraz trudności w zapamiętywaniu nowych informacji, wydają się więc chaotyczne, niezorganizowane, chaotyczne, zapominalskie lub wręcz mniej inteligentne.

Wraz ze spadkiem poziomu magnezu zmniejsza się również tolerancja na czynniki stresowe - wzrasta napięcie, pojawia się rozdrażnienie, a nawet myśli bądź zachowania agresywne. Niedobór magnezu jest również czynnikiem przyczyniającym się do  występowania ataków paniki i stanów lękowych.

Niedobór magnezu a wypadanie włosów

Twoja szczotka zbiera więcej włosów niż zwykle? Odpływ w prysznicu zapchany jest włosami, a może zauważyłeś głębsze zakola, przerzedzenie brwi czy rzęs? To wszystko może być wina niedoboru magnezu. Jeśli poziom hormonów jest prawidłowy, nie występują inne choroby, na przykład dermatologiczne, mające wpływ na utratę owłosienia, wówczas należy przyjrzeć się zawartości magnezu w diecie. 

Magnez ten bierze udział w wytwarzaniu ATP (adenozynotrójfosforanu) - wysokoenergetycznego związku, którego zadaniem jest dostarczyć energię do wszystkich komórek organizmu. Podziały komórkowe macierzy włosa wykorzystują ją do prawidłowego wzrostu, a jeśli jej brakuje, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów.

Inne objawy niedoboru magnezu

Objawy niedoboru magnezu to:

  • kołatanie serca, uczucie niemiarowego bicia serca,
  • nieprawidłowości w badaniu EKG,
  • zaburzenia gospodarki elektrolitowej,
  • bóle i zawroty głowy, migreny,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z koncentracją, pamięcią,
  • rozdrażnienie,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • w ciężkich przypadkach: napady drgawek oraz zaburzania świadomości.

Co na niedobór magnezu?

Magnez wchłaniany jest przez jelito cienkie i częściowo w dwunastnicy, zatem jego niedobór jest łatwy w uzupełnieniu, poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Spożywanie posiłków bogatych w ten pierwiastek pozwoli uniknąć niedoborów, jednak nie tylko to ma bezpośredni wpływ na jego poziom w organizmie.

Magnez dostarczamy organizmowi głównie w pożywieniu (bogate w magnez są chociażby: kakao, migdały, nasiona słonecznika, kasza gryczana, gorzka czekolada, orzechy laskowe czy ziemne, płatki owsiane). Zbyt uboga dieta i niedożywienie i picie alkoholu to jedne z głównych przyczyn niedoboru tego pierwiastka. 

CZYTAJ TAKŻE:

Pij kawę, a ochronisz wątrobę. Zadziała pod jednym warunkiem

Witaminy i minerały, które podkręcają metabolizm i są niezbędne do utraty wagi

Jeden wskaźnik z moczu ujawni cukrzycę lub chore nerki. Zrób test w domu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: brak magnezu | niedobór magnezu objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL