Pięć chorób, które zauważysz na stopach. Dają charakterystyczne objawy
W trakcie choroby organizm wysyła sygnały informujące, że doszło do zaburzeń funkcjonowania poszczególnego układu, a czasem nawet kilku. Obserwując swoje ciało, chory może zauważyć symptomy świadczące o toczącej się chorobie. Na szczególną uwagę zasługują stopy – nietypowe zmiany występujące na skórze i paznokciach mogą sugerować, że nasze ciało choruje. Na co zwrócić uwagę? Jakie zmiany towarzyszą poszczególnym chorobom?
Miażdżyca tętnic kończyn dolnych nie od razu daje objawy. Choroba ta rozwija się powoli, a zmiany zachodzące w tętnicach również są odłożone w czasie. Objawy sugerujące miażdżycę w naczyniach kończyn dolnych, to szybsza męczliwość i ból kończyn dolnych. Może pojawiać się uczucie drętwienia i mrowienia w stopach. Jeśli choroba postępuje, zwężone tętnice powodują, że kończyny są zimne, bolą nawet w trakcie spoczynku i co ciekawe - noga, w której doszło do zmian miażdżycowych, traci owłosienie. Kończyna ze zmianami miażdżycowymi ma tendencję do opuchlizny - wynika to z nieprawidłowego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Na skórze stopy można zauważyć tzw. zmiany troficzne - brązowe plamy zlokalizowane na całej powierzchni skóry. Noga, w której zachodzą zmiany miażdżycowe, ma trudno wyczuwalne tętno. Nie ma w tej chwili dostępnej skutecznej metody leczenia zmian miażdżycowych, jednak jej rozwój można zdecydowanie opóźnić poprzez stosowanie prawidłowej diety oraz zachowanie aktywności fizycznej.
Zespół stopy cukrzycowej to przewlekłe powikłanie cukrzycy. Objaw ten pojawia się zarówno u pacjentów, którzy chorują na cukrzycę typu 1. jak i 2. Pacjenci z cukrzycą z uwagi na uszkodzenie zakończeń nerwowych, często nie odczuwają urazów stopy. Mogą być to zadrapania, skaleczenia czy odciski od obuwia. Takie przerwanie ciągłości skóry, bardzo często prowadzi do owrzodzeń. Mogą one jednak wystąpić samoistnie. Owrzodzenia, jakie występują na stopie, zazwyczaj zlokalizowane są na grzbietach palców oraz na piętach. Pojawiają się jako płytkie pęknięcia skóry, trudne do wygojenia. Brak leczenia uszkodzeń skóry na czas, skutkować może martwicą skóry, a także pozostałych tkanek stopy. W leczenie zespołu stopy cukrzycowej zaangażowany powinien być diabetolog, chirurg, a także podolog. Rozległe owrzodzenia, prowadzące do martwicy, mogą wiązać się z koniecznością amputacji kończyny dolnej, zajętej przez zmiany. Aby uniknąć zmian w obrębie stopy na skutek cukrzycy, przede wszystkim chory powinien wyregulować glikemię. Utrzymywanie poziomu glukozy w zalecanych granicach zapobiega powstawaniu zmian o cechach wrzodziejących. Bardzo ważne u cukrzyków jest, by regularnie oglądali swoje stopy oraz dbali o ich prawidłową higienę, stosując kremy natłuszczające, a zaawansowane zabiegi wykonywali w profesjonalnych gabinetach podologicznych.
Obserwując swoje stopy, warto zwrócić również uwagę na paznokcie. Jeżeli są kruche i łamliwe, a także rozdwajające, a skóra na piętach jest zgrubiała, przesuszona i pękająca - może świadczyć to o niedoczynności tarczycy. Osoby chorujące na tarczycę mogą zaobserwować również, że stopy są bledsze od reszty ciała i odczuwać zimno, bez względu na temperaturę otoczenia. W przypadku problemów z tarczycą, w okolicach kostek mogą pojawiać się również obrzęki. To, co powinno niepokoić, to również sztywność w stawach oraz ból stóp.
O zmianach na stopach, które pojawiają się w trakcie lub po przechorowaniu COVID-19 przeczytasz TUTAJ.
Dna moczanowato choroba towarzysząca cukrzycy, otyłości czy nadciśnieniu tętniczemu. Jeśli stopy charakteryzują się nasilonym bólem, zwłaszcza w porze nocnej, opuchlizną i zaczerwienieniem palucha - może świadczyć to o rozwijającej się chorobie. Na skutek odkładania się w organizmie nadmiaru kwasu moczowego. Ulega on krystalizacji i odkłada się w stawach oraz ścięgnach, a także otaczających ich tkankach. Dna moczanowa, inaczej podagra, wywołuje ostre i nawracające zapalenie stawów, a ponad 50 proc. przypadków dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego. Objawia się zasinieniem, obrzękiem i tkliwością stopy u podstawy palucha. Jeśli kwas moczowy jest podwyższony przez dłuższy czas, na stopach mogą pojawić się również guzki dnawe, a ich duża ilość prowadzi do nadżerek kostnych. Aby zapobiec zmianom w obrębie stóp w przypadku dny moczanowej, kluczowa jest szybka diagnostyka oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia podagry.
Grzybica stóp jest popularną dolegliwością i najczęściej odpowiada za nią grzyb Trichophyton rubrum. Grzyb zajmuje zarówno skórę stóp jak i paznokcie. Początkowo objawem jest silny świąd skóry na stopach oraz jej zaczerwienienie. Najczęściej zmiany pojawiają się między III oraz IV palcem oraz między IV i V. Paznokcie zajęte grzybicą stają się matowe, białe lub żółte. Skóra zajęta grzybem z czasem zaczyna pękać, łuszczyć się, co wywołuje nieprzyjemne pieczenie oraz dyskomfort. Wdrożenie odpowiedniego leczenia przeciwgrzybicznego pozwala na zlikwidowanie problemu. Do zakażenia grzybicą najczęściej dochodzi w miejscach publicznych, np. na basenach, saunach czy siłowniach. W tych miejscach zawsze należy chodzić w obuwiu ochronnym i korzystać z własnego ręcznika, a po skończonej aktywności skorzystać z prysznica, dokładnie osuszając okolice stóp.
CZYTAJ TAKŻE:
Po paznokciach poznasz wysoki cholesterol