Reklama

Powikłania po covidzie. Dotyczą również stóp

COVID-19 i jego następstwa są ciągle badanie i obserwowane. Szeroko mówi się m.in. o kolejnych powikłaniach związanych z przebyciem zakażenia koronawirusem, począwszy od wypadania włosów, a kończąc na poważniejszych zaburzeniach neurologicznych. Kolejnym z objawów post-covid są tzw. „stopy covidowe”. Czym jest ten objaw i jak sobie z nim radzić?

Długi ogon COVID-19

Lista powikłań po zakażeniu koronawirusem jest bardzo długa. Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19 uskarżają się na wiele dolegliwości, których wcześniej, jeszcze przed chorobą, nie odczuwali. Do najczęstszych powikłań zaliczono:

Reklama

Każda z tych dolegliwości może występować jeszcze wiele miesięcy po tym, jak test na zakażenie koronawirusem wskazał wynik dodatni. Przybywa wciąż nowych objawów, które są ściśle związane z COVID-19.

"Covidowe stopy" - wysypka i pęcherze

Infekcja covidowa może manifestować swoje objawy również na stopach pacjentów. W przebiegu zakażenia może pojawić się wysypka, grudki lub pęcherze oraz pokrzywka, najczęściej zlokalizowane na palcach stóp. Na podeszwach stóp dochodzi częściej do łuszczenia się naskórka, występują również przebarwienia.

Stopy mogą również wyglądać, jakby były odmrożone. Pojawiają się sine zmiany w okolicach paznokci i występują również na palcach rąk.

Włoscy lekarze, na podstawie zbieranych danych dotyczących hospitalizacji, udokumentowali, że ponad 20 proc. wszystkich pacjentów miało zmiany skórne związane bezpośrednio z zakażeniem COVID-19.

"Covidowe stopy" - uporczywy świąd

Oprócz dolegliwości związanych ze zmianami skórnymi na stopach, w przebiegu COVID-19 może pojawić się napadowy, uporczywy i bardzo silny świąd stóp bez wystąpienia charakterystycznych zmian w postaci np. wysypki. Dolegliwość ta może mieć związek z powikłaniami neurologicznymi, polegającymi na zaburzeniu pracy zakończeń nerwowych. Wiąże się z tym również zaburzenie czucia w obrębie rąk i stóp a nawet utraty siły mięśniowej w kończynach. Do innych zaburzeń neurologicznych w przebiegu COVID-19 zalicza się również utratę węchu, smaku czy zmiany psychiczne.

Powikłania covidowe - konsultacja z lekarzem

Każdorazowo, jeśli obserwujemy objawy, które wcześniej nie występowały, a jesteśmy po przechorowaniu COVID-19, powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej celem wykonania odpowiednich badań specjalistycznych. Zakażenie koronawirusem może dawać również poważniejsze powikłania, takie jak choroby nerek czy choroby serca. Niezwykle istotne jest, by nie bagatelizować objawów i kontrolować stan zdrowia. 

CZYTAJ TAKŻE:

Produkty, które chronią przed infekcją

Ból w tym miejscu może świadczyć o zakażeniu COVID-19


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | długi ogon COVID-19 | powikłania | stopy | swędzenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL