Powikłania po covidzie. Dotyczą również stóp
COVID-19 i jego następstwa są ciągle badanie i obserwowane. Szeroko mówi się m.in. o kolejnych powikłaniach związanych z przebyciem zakażenia koronawirusem, począwszy od wypadania włosów, a kończąc na poważniejszych zaburzeniach neurologicznych. Kolejnym z objawów post-covid są tzw. „stopy covidowe”. Czym jest ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Lista powikłań po zakażeniu koronawirusem jest bardzo długa. Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19 uskarżają się na wiele dolegliwości, których wcześniej, jeszcze przed chorobą, nie odczuwali. Do najczęstszych powikłań zaliczono:
- mgłę mózgową,
- przewlekłe zmęczenie,
- problemy ze strony układu krążenia,
- przewlekły kaszel,
- wypadanie włosów,
- cukrzyca,
- przewlekłe biegunki.
Każda z tych dolegliwości może występować jeszcze wiele miesięcy po tym, jak test na zakażenie koronawirusem wskazał wynik dodatni. Przybywa wciąż nowych objawów, które są ściśle związane z COVID-19.
Infekcja covidowa może manifestować swoje objawy również na stopach pacjentów. W przebiegu zakażenia może pojawić się wysypka, grudki lub pęcherze oraz pokrzywka, najczęściej zlokalizowane na palcach stóp. Na podeszwach stóp dochodzi częściej do łuszczenia się naskórka, występują również przebarwienia.
Stopy mogą również wyglądać, jakby były odmrożone. Pojawiają się sine zmiany w okolicach paznokci i występują również na palcach rąk.
Włoscy lekarze, na podstawie zbieranych danych dotyczących hospitalizacji, udokumentowali, że ponad 20 proc. wszystkich pacjentów miało zmiany skórne związane bezpośrednio z zakażeniem COVID-19.
Oprócz dolegliwości związanych ze zmianami skórnymi na stopach, w przebiegu COVID-19 może pojawić się napadowy, uporczywy i bardzo silny świąd stóp bez wystąpienia charakterystycznych zmian w postaci np. wysypki. Dolegliwość ta może mieć związek z powikłaniami neurologicznymi, polegającymi na zaburzeniu pracy zakończeń nerwowych. Wiąże się z tym również zaburzenie czucia w obrębie rąk i stóp a nawet utraty siły mięśniowej w kończynach. Do innych zaburzeń neurologicznych w przebiegu COVID-19 zalicza się również utratę węchu, smaku czy zmiany psychiczne.
Każdorazowo, jeśli obserwujemy objawy, które wcześniej nie występowały, a jesteśmy po przechorowaniu COVID-19, powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej celem wykonania odpowiednich badań specjalistycznych. Zakażenie koronawirusem może dawać również poważniejsze powikłania, takie jak choroby nerek czy choroby serca. Niezwykle istotne jest, by nie bagatelizować objawów i kontrolować stan zdrowia.
CZYTAJ TAKŻE:
Produkty, które chronią przed infekcją
Ból w tym miejscu może świadczyć o zakażeniu COVID-19