Co oznacza koniec stanu zagrożenia epidemią? Zmiany prawne dotkną wszystkich

Z początkiem lipca stan zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony w kraju ponad rok temu, zostanie odwołany. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego motywowane jest spadkiem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a także zgonów i hospitalizacji, który obserwowany jest w ostatnim czasie. Co zmieni się z dniem 1 lipca? Wyjaśniamy.

Stan zagrożenia epidemicznego od ponad roku

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 roku. Wcześniej, od 20 marca 2020 roku, obowiązywał stan epidemii. Zastąpienie stanu epidemii stanem zagrożenia epidemicznego uzasadniano spadkiem liczby zakażeń, a także malejącą liczbą hospitalizowanych pacjentów.

"Zniesienie stanu epidemii to wynik danych epidemicznych i analizy tego, co dzieje się w polskich szpitalach" - tłumaczył wówczas minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednocześnie szef MZ podkreślał, że zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii.

Reklama

Po upływie ponad roku czeka nas zmiana. Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie zniesiony.

Kiedy odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego?

2 maja br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia, w którym wskazano 1 lipca 2023 roku jako dzień odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Tego dnia straci moc rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 12 maja 2022 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

"Podjęcie decyzji o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym Głównym Inspektor Sanitarny wnioskuje o odwołanie tego stanu, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie" - czytamy w uzasadnieniu.

"Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej" - podkreślono.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził 19 czerwca, że 1 lipca stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany. 

"COVID-19 nie stanowi dziś większego zagrożenia, choć na pewno będziemy mieli fale zwiększonych zachorowań. System nie powinien już być jednak nadmiernie obciążony" - powiedział w rozmowie z PAP.

Rozporządzenie MZ w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego opublikowano w Dzienniku Ustaw 16 maja. Weszło w życie z dniem ogłoszenia. 

Jakie zmiany w Polsce od 1 lipca?

Poprzednie rozporządzenie covidowe opublikowane w Dzienniku Ustaw - nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego - przedłużyło do 30 czerwca br. obowiązywanie aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów. Utrzymało m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa w placówkach medycznych. Zniesiono za to obowiązek noszenia maseczek w aptekach. 1 lipca, jeśli przepis nie zostanie przedłużony, pożegnamy się też z maseczkami w szpitalach, przychodniach czy poradniach. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczał jednak w połowie maja, że noszenie maseczek w placówkach medycznych powinno dalej obowiązywać.

Inne ważne zmiany? 1 lipca br. stracą ważność przepisy dotyczące m.in. zasad przetwarzania i udostępniania danych osobowych związanych z COVID-19 (w tym dotyczących kwarantanny, izolacji, poddania się szczepieniu), zasad zlecania testów w kierunku SARS-CoV-2, a także przetwarzania danych w unijnych cyfrowych zaświadczeniach COVID i udostępniania ich w celu weryfikacji statusu zdrowotnego posiadacza zaświadczenia m.in. Państwowej Inspekcji Sanitarnej czy Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Z dniem 1 lipca zniesiony zostanie także obowiązek szczepienia się przeciwko COVID-19 przez: osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach inne niż wykonywanie zawodu medycznego, osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym, a także studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.

Polecamy: Koniec stanu zagrożenia epidemicznego coraz bliżej. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców?

COVID-19 w Polsce. Najnowsze dane

W ostatnim tygodniowym zestawieniu, które obejmowało okres od 15 do 21 czerwca, Ministerstwo Zdrowia informowało o 179 zakażeniach koronawirusem (w tym 49 ponownych) i dwóch zgonach z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. 

Łącznie od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 517 673 przypadki. Zmarły 119 624 osoby z COVID-19. 

Od 27 grudnia 2020 roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano ponad 58 mln szczepionek. 

CZYTAJ TAKŻE:

Lekarze apelują: Tę listę miej zawsze przy sobie. Może uratować życie

Trzy lata od ogłoszenia lockdownu w Polsce. Prof. Pyrć: "Byliśmy kompletnie nieprzygotowani"

Świat na progu kolejnej pandemii? Nie chodzi o koronawirusa

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | stan zagrożenia epidemicznego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL