Tak organizm informuje o zbliżającej się menopauzie. Objawy są dyskretne

Nieprzyjemny dowód starzenia się czy może naturalny proces, wraz z którym przechodzi wiele zmartwień? Podejście kobiet do menopauzy jest różne, ale u wszystkich kobiet menopauza rodzi wiele pytań. Czym jest i w jakim wieku zwykle występuje? Jakie są jej pierwsze objawy? Czy kobiety przechodzą menopauzę jak ich matki? Odpowiadamy.

Czym jest menopauza?

Menopauza (klimakterium) to naturalny i nieuchronny okres w życiu każdej kobiety świadczący o zmianach zachodzących w organizmie. Definiuje się ją jako ostatnią miesiączkę, po której przez 12 miesięcy nie występują krwawienia z dróg rodnych, pod warunkiem, że wykluczone zostały wszelkie potencjalne patologie. Klimakterium wynika z wygasania funkcji jajników, a konkretnie wyczerpania ich możliwości rozrodczych na skutek zmniejszenia wydzielania hormonów, czego konsekwencją jest utrata cykli owulacyjnych i brak miesiączek.

W jakim wieku zwykle występuje menopauza?

Większość kobiet przechodzi menopauzę naturalnie w wieku od 45 do 55 lat, przy czym średni wiek wystąpienia objawów to ok. 50 lat. Warto zaznaczyć, że wczesna miesiączka i późna menopauza zwiększają ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory - wszystko przez wydłużoną ekspozycję na działanie hormonów. Poza tym to właśnie w okresie klimakterium zaleca się kobietom regularne badania profilaktyczne - powyżej 50. roku życia częściej rozpoznaje się raka: raka piersi, jajnika, trzonu macicy, odbytnicy i wiele innych. Jeśli należysz do tej grupy wiekowej i zależy ci na kontroli zdrowia, zapytaj lekarza rodzinnego o dostępne badania i programy profilaktyczne.

Reklama

Czy menopauza zaczyna się nagle?

Menopauza poprzedzona jest okresem okołomenopauzalnym, który zaczyna się na kilka lat przed zakończeniem miesiączkowania. Odczuwalne stają się niektóre objawy zmian hormonalnych. Nieregularne miesiączki mogą być przeplatane plamieniami, a same krwawienia bywają mniej lub bardziej obfite. Należy podkreślić, że chociaż prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w tym okresie jest mniejsze, to jednak nie zerowe, dlatego kobiety, które nie chcą mieć dzieci, nadal powinny pamiętać o zabezpieczeniu.

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Pierwsze objawy menopauzy przeważnie trudno przeoczyć, zwłaszcza jeśli nie stosowało się tabletek antykoncepcyjnych. Miesiączka może się spóźniać i stawać się nieregularna. Dodatkowo kobiety odczuwają uderzenia gorąca spowodowane zmniejszeniem się stężenia estrogenów. Nagłe ocieplenie skóry bywa widoczne jako zaczerwienienie na karku lub klatce piersiowej. U niektórych pań występują bóle mięśni i mrowienia, a także suchość pochwy odbierająca przyjemność ze współżycia. Trudniejsze staje się również funkcjonowanie z innymi ludźmi - wszystko przez zmiany nastrojów i drażliwość.

Nieprzyjemne objawy ustępują zazwyczaj po 5-7 latach od ostatniej miesiączki.

Czy menopauza jest uciążliwa?

Chociaż menopauza to czas, w którym ustępuje ból menstruacyjny, dla innych to właśnie wtedy zaczynają się wszelkie dolegliwości. Poza wymienionymi do tej pory kobietom doskwierają także: nocne poty, pulsacyjne bóle głowy, zwiększone ciśnienie i cholesterol, kołatanie serca, nietrzymanie moczu, ogólne osłabienie, a także pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci.

Jednak menopauza nie musi być wcale tak straszna, jak ją malują. Nie trzeba pamiętać o tym, by nosić przy sobie podpaski lub zabezpieczać się przed niechcianą ciążą. Niektóre kobiety wręcz nabierają ochoty do życia, czują się dojrzałe i doświadczone oraz gotowe do tego, by skupić się na sobie i własnych potrzebach.

Czy będę przechodzić menopauzę jak moja mama?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz przechodzić menopauzę podobnie do swojej mamy, ale nie jest to pewne. Co więcej, dolegliwości z nią związane są kwestią indywidualną. Zatem jeśli w twojej rodzinie kobiety skarżyły się na uderzenia gorąca, bóle głowy, nerwowość i inne ciemne strony klimakterium, wcale nie oznacza to, że tobie przydarzy się to samo.

Czy menopauza to utrata kobiecości?

Absolutnie nie! Kobieta jest kobietą niezależnie od wieku i tego, co się z nią dzieje. Poza tym to czas zaplanowany przez naturę, który można wykorzystać do samorealizacji i spełniania marzeń, korzystając z nabytych przez lata doświadczeń i umiejętności określania własnych potrzeb. Żeby niepożądane objawy nie zepsuły tego okresu, warto udać się do ginekologa i poprosić o pomoc. 

Najczęściej stosowaną metodą w łagodzeniu dolegliwości jest hormonalna terapia zastępcza, która polega na przyjmowaniu żeńskich hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu. Wskazane jest także picie naparów z szałwii, rumianku i kozłka lekarskiego. Jeśli nie widzisz żadnych pozytywnych stron tej sytuacji i czujesz nieustanne przygnębienie, nie wahaj się zwrócić o poradę do psychiatry - depresja to choroba mająca swoje endogenne podłoże i może wiązać się ze zmianami hormonalnymi.

CZYTAJ TAKŻE: 

Choroby okresu okołomenopauzalnego. Lecząc ciało, poprawiasz także swoje zdrowie psychiczne

Hormony roślinne zbawieniem w okresie menopauzy. Tak działają fitoestrogeny

Obalamy cztery szkodliwe mity o menopauzie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: menopauza | objawy menopauzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL