Zaskakujące objawy menopauzy, których nie musisz się bać

Menopauza to czas, kiedy dochodzi do całkowitego zatrzymania menstruacji. Dzieje się tak na skutek zachodzących zmian hormonalnych w ciele kobiety. Oprócz charakterystycznych wahań nastroju i uderzeń gorąca, towarzyszą jej inne, nietypowe objawy. Czego może spodziewać się kobieta w okresie przekwitania i które objawy mogą niepokoić?

Menopauza - co to jest?

Menopauza, inaczej klimakterium, to czas rozpoczynający się od wystąpienia ostatniej miesiączki, po którym w najbliższych 12 miesiącach już ona nie występuje i nie jest to spowodowane żadną inną przyczyną zdrowotną. Objawy zwiastujące menopauzę mogą pojawić się już kilka lat wcześniej. Te, które występują najwcześniej, są ściśle związane z czynnością hormonów i przejawiają się zaburzeniem miesiączkowania (miesiączka może być nieregularna, o różnej intensywności krwawienia). Klimakterium najczęściej występuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia kobiety.

Reklama

Menopauza - typowe objawy

Na kilka lat przed ustaniem miesiączkowania, u kobiety mogą pojawić się bardzo charakterystyczne objawy, takie jak uderzenia gorąca trwające od kilkunastu sekund do kilku minut. Objawem zwiastującym klimakterium jest zwiększona potliwość, zwłaszcza w nocy. Kobieta przed menopauzą zaczyna mieć nieregularne miesiączki, może odczuwać spadek libido, pojawiają się również kłopoty ze snem. 

Obok zmian związanych z pracą hormonów, dochodzi do utraty jędrności i nawodnienia skóry, występują problemy z suchością pochwy oraz nawracającymi infekcjami intymnymi. Wraz z tymi zmianami, kobieta może odczuwać nieuzasadniony niepokój, uczucie lęku oraz kołatanie serca. Do innych objawów zalicza się:

  • bóle głowy,
  • zaburzenia koncentracji,
  • bóle mięśni,
  • zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
  • nietrzymanie moczu.

Menopauza - objawy neurologiczne

Obok typowych objawów menopauzy, kobiecie mogą towarzyszyć inne dolegliwości, które nie są charakterystyczne dla okresu przekwitania, ale też nie świadczą o chorobie. Są wynikiem naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Odczuwane parestezje, czyli nieprzyjemne uczucie drętwienia i mrowienia rąk, pojawiają się w wyniku zaburzeń przewodnictwa nerwowego w obrębie kręgosłupa oraz zakończeń nerwowych kończyn górnych.

Nietypowym objawem są również zawroty głowy i szumy uszne. Kobieta może słyszeć piszczenie, dudnienie czy szeleszczenie. Nie jest to powód do niepokoju i nie świadczy o problemach laryngologicznych czy neurologicznych. 

Zaburzenia neurotransmisji wywołują również uczucia porażenia prądem, mimowolne zaciskanie dłoni, czy skłonność do odruchów natarczywych, takich jak stukanie nogą w podłogę lub palcami w stół. 

Menopauza - objawy skórne

Nietypowym objawem jest uporczywe swędzenie całej skóry. Jest to wynik utraty wody w organizmie i przesuszenia skóry z powodu zmniejszonego poziomu estrogenów. Najtrudniejszym towarzyszącym objawem menopauzy jest zwiększone owłosienie na ciele kobiety. Zwiększona produkcja androgenów sprawia, że na twarzy oraz klatce piersiowej, pojawiają się delikatne włoski, równocześnie powodując łysienie typu męskiego (zakola). Tembr głosu może się znacznie obniżyć, a cera może mieć skłonności do trądziku.

Menopauza - objawy hormonalne

Zwiększony obwód brzucha, czyli otyłość brzuszna, wynika ze zmian hormonalnych i zwiększenia predyspozycji do odkładania się tkanki tłuszczowej właśnie w okolicy talii. Kobiety w okresie menopauzy szybciej przybierają na wadze, a wzrost masy ciała sprzyja rozwijającym się chorobom układu krwionośnego. Mogą pojawić się również obrzęki lipidowe charakteryzujące się mocnym obrzękiem nóg, które stają się tkliwe w dotyku. 

Z uwagi na spadek produkcji estrogenów, zmniejsza się gęstość kości. Zwapnienia w tkance kotnej powodują bóle kości i stawów, bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Zmniejszona gęstość kości prowadzi do osteoporozy, a tym samym zwiększa podatność na urazy i złamania. 

Menopauza - jak sobie z nią radzić?

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety są naturalne, ściśle związane z upływającym czasem i nie powinny niepokoić. Kierując się określonymi zasadami, przejście klimakterium może być łatwiejsze ale też spokojniejsze.

- Z mojego doświadczenia z pracy z kobietami wynika, że naprawdę to, jak kobieta dba o swoje życie, o swoje ciało, o emocje, jak się odżywia i jak pracuje, to wszystko ma ogromny wpływ na to, jak będzie przechodzić menopauzę - tak o menopauzie mówi dr n. med. Preeti Agrawal w wywiadzie udzielonym Interii ZDROWIE.

W tym szczególnym okresie życia kobiety bardzo ważne jest, by zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, pozostać aktywną fizycznie oraz regularnie się badać. Okresu menopauzy nie należy się bać, jeśli tylko w sposób prawidłowy kobieta zadba o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak podkreśla dr Agrawal, kobieta dojrzała, która kończy pewien etap swojego życia, rozpoczyna nowy. Menopauza to nie czas kiedy kończy się młodość, ale czas w którym można na nowo określić swoje potrzeby i przedefiniować swoje role społeczne i rodzinne.


CZYTAJ TAKŻE:

Zobacz, jakie badania należy wykonywać regularnie

Profilaktyka kluczem do zachowania zdrowia. Badania dla kobiet

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: menopauza | klimakterium | hormony kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL