Wpływ nikotyny na zdrowie

Nikotyna jest jedną z wielu substancji znajdujących się w tradycyjnych papierosach. Truje i zabija nie tylko palaczy. W nowoczesnej formie e-papierosa jest równie niebezpieczna - uzależnia silniej niż heroina, alkohol i marihuana.

Nikotyna - skutki palenia

Nikotyna to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w liściach i korzeniach tytoniu. Nikotyna jest alkaloidem, podobnie jak inne znane substancje uzależniające, odurzające, często trujące (np. kofeina, morfina, kokaina, strychnina). Nikotynizm - uzależnienie od tytoniu (nikotyny) to choroba, którą powinno się leczyć jak każdą inną. Długotrwałe palenie tytoniu (też w postaci cygar, fajki, zażywanie tabaki) oraz tzw. bierne palenie może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia:

- choroby układu oddechowego

- większe ryzyko chorób serca (zawału) i udaru mózgu

Reklama

- nowotwory złośliwe nie tylko płuc, także krtani, jamy ustnej i gardła, pęcherza moczowego, trzustki, szyjki macicy

- niepłodność i zagrożenia ciąży.

Nikotyna jest substancją psychoaktywną - powoduje pobudzenie komórek nerwowych, uwalnia neuroprzekaźniki oddziałujące na mózg (serotoninę, noradrenalinę, dopaminę). 

Palenie sprawia chwilową przyjemność, jednak z każdą kolejną dawką trzeba przyjmować coraz więcej nikotyny. Wbrew pozorom nikotyna nie uspokaja, ale pobudza. Palacz sięga po papierosa ponieważ odczuwa głód nikotynowy o wyraźnych fizycznych objawach.

Nikotyna - sposoby na pozbycie się nałogu

Najpopularniejsze i szeroko dostępne są środki zawierające nikotynę, służące stopniowemu zmniejszaniu przyjmowanej dawki - pastylki, gumy, inhalatory. Nikotyna znajduje się także w coraz bardziej popularnych e-papierosach. Warto pamiętać, że wszystkie te zamienniki mogą być także niebezpieczne i powodować zatrucia nikotyną.

Wśród innych metod walki z papierosami wymienia się specjalistyczne leki, ale także metody naturalne (akupunkturę, hipnozę). Najważniejsza jest jednak chęć pozbycia się nałogu i silna wola palacza.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL