Cholecystektomia - usunięcie pęcherzyka żółciowego
Cholecystektomia to zabieg polegający na usunięciu pęcherzyka żółciowego.
Pęcherzyk żółciowy (zwany niekiedy "woreczkiem") to niewielki narząd zlokalizowany w okolicach wątroby, którego zadaniem jest magazynowanie i zagęszczanie żółci służącej do trawienia tłuszczów.
Wskazaniem do usunięcia tego narządu są choroby takie jak kamica żółciowa, ostry stan zapalny lub uszkodzenie pęcherzyka żółciowego.
Obecnie preferowaną metodą usunięcia pęcherzyka żółciowego jest cholecystektomia laparoskopowa - ten rodzaj zabiegu jest mniej inwazyjny od klasycznej operacji, niesie mniejsze ryzyko powikłań i powoduje jedynie niewielki defekt kosmetyczny. Pacjent wcześniej jest wypisywany ze szpitala i szybciej wraca do pełnej sprawności.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, przez niewielkie nacięcia do jamy brzusznej wprowadzane są narzędzia niezbędne do wykonania operacji i jej obserwacji na ekranie monitora.
Przeciwwskazaniem do zabiegu laparoskopowego jest znaczna otyłość oraz schorzenia takie jak marskość wątroby czy ciężka niewydolność krążenia lub zaburzenia krzepnięcia.
Przez kilka tygodni po cholecystektomii zalecana jest dieta lekkostrawna i unikanie forsownego wysiłku fizycznego.
Narząd ten nie jest niezbędny dla trawienia tłuszczów i większość pacjentów nie odczuwa zmiany w funkcjonowaniu swojego układu trawiennego. Jednak w niektórych przypadkach po zabiegu odczuwalne są pewne dolegliwości, które nazywa się "zespołem po cholecystektomii" - jak niestrawność i dyskomfort trawienny (wzdęcia, biegunki, zaparcia) czy bóle brzucha.
Konieczne jest wówczas stosowanie się do zaleceń dietetycznych obejmujących przed wszystkim spożywanie niewielkich a częstszych posiłków i ograniczenie tłuszczów w diecie do niezbędnego minimum.