Malaria - objawy i postępowanie

Malaria to najczęstsza choroba zakaźna na świecie - występuje w ponad stu krajach. Najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci, kobiet w ciąży i turystów. Planując podróż w tropiki warto się odpowiednio zabezpieczyć.

Malaria - przyczyny i objawy

Malaria (zimnica, febra) to śmiertelna choroba pasożytnicza przenoszona przez samice komarów (widliszka) w krajach tropikalnych. Komary (tzw. wektory) przenoszą poprzez swoją ślinę z krwi osób chorych do zdrowych pierwotniaki pasożytnicze wywołujące malarię (pierwotniaki z rodzaju plasmodium). 

Pierwotniaki malarii wnikają do śledziony i wątroby, w ostatnim stadium rozwoju znajdują się w czerwonych krwinkach krwi zarażonej osoby.

Charakterystyczne objawy malarii to powracające napady gorączki oraz dreszcze i uczucie zimna, występujące na przemian. Napadom gorączki towarzyszą bóle głowy, osłabienie, wymioty, bóle okolic śledziony, czasem biegunka. Pierwotniaki malarii powodują niedokrwistość i ogólne wyniszczenie organizmu. 

Reklama

Objawy malarii różnią się w zależności od typu odpowiedzialnego za nią pierwotniaka - początkowo mogą przypominać typowe infekcje. Zdarza się także niejawna forma malarii, kiedy uśpione stadia pierwotniaków dają o sobie znać dopiero po kilku miesiącach lub latach od zakażenia.

Malaria - jak zapobiegać i leczyć

Malaria może zostać przekazana zdrowej osobie także przez transfuzje krwi, zakażone igły i strzykawki oraz przez łożysko z matki na dziecko. Turystów zainteresuje fakt, że najprostszą metodą profilaktyki jest ochrona przed komarami na zagrożonym terenie - moskitiery, odpowiednia odzież. 

Polecane są specjalne środki odstraszające owady - repelenty. Mapy zagrożonych terenów oraz ewentualne leki zapobiegające malarii można uzyskać odwiedzając przed wyjazdem lekarza specjalistę medycyny tropikalnej lub tzw. medycyny podróży.

W przypadku wystąpienia niepokojącej gorączki lub innych dolegliwości na obszarze zagrożonym malarią lub po powrocie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: malaria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL