Malaria - objawy i postępowanie
Malaria to najczęstsza choroba zakaźna na świecie - występuje w ponad stu krajach. Najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci, kobiet w ciąży i turystów. Planując podróż w tropiki warto się odpowiednio zabezpieczyć.
Malaria (zimnica, febra) to śmiertelna choroba pasożytnicza przenoszona przez samice komarów (widliszka) w krajach tropikalnych. Komary (tzw. wektory) przenoszą poprzez swoją ślinę z krwi osób chorych do zdrowych pierwotniaki pasożytnicze wywołujące malarię (pierwotniaki z rodzaju plasmodium).
Pierwotniaki malarii wnikają do śledziony i wątroby, w ostatnim stadium rozwoju znajdują się w czerwonych krwinkach krwi zarażonej osoby.
Charakterystyczne objawy malarii to powracające napady gorączki oraz dreszcze i uczucie zimna, występujące na przemian. Napadom gorączki towarzyszą bóle głowy, osłabienie, wymioty, bóle okolic śledziony, czasem biegunka. Pierwotniaki malarii powodują niedokrwistość i ogólne wyniszczenie organizmu.
Objawy malarii różnią się w zależności od typu odpowiedzialnego za nią pierwotniaka - początkowo mogą przypominać typowe infekcje. Zdarza się także niejawna forma malarii, kiedy uśpione stadia pierwotniaków dają o sobie znać dopiero po kilku miesiącach lub latach od zakażenia.
Malaria może zostać przekazana zdrowej osobie także przez transfuzje krwi, zakażone igły i strzykawki oraz przez łożysko z matki na dziecko. Turystów zainteresuje fakt, że najprostszą metodą profilaktyki jest ochrona przed komarami na zagrożonym terenie - moskitiery, odpowiednia odzież.
Polecane są specjalne środki odstraszające owady - repelenty. Mapy zagrożonych terenów oraz ewentualne leki zapobiegające malarii można uzyskać odwiedzając przed wyjazdem lekarza specjalistę medycyny tropikalnej lub tzw. medycyny podróży.
W przypadku wystąpienia niepokojącej gorączki lub innych dolegliwości na obszarze zagrożonym malarią lub po powrocie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.