Medyczny Nobel 2023 przyznany. Ich odkrycie zapewniło przełom w pandemii

Rozpoczął się tydzień rozdania Nagród Nobla za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie oraz za zasługi. W tym roku jako pierwsi nagrodę odebrali zasłużeni przedstawiciele medycyny, którzy przyczynili się do walki z COVID-19 - Katalin Karikó oraz Drew Wiessman.

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2023

Tegoroczną Nagrodę Nobla otrzymała Katalin Karikó, węgierska biochemiczka oraz Drew Weissman, który jest biologiem molekularnym. Nagroda trafiła do nich za odkrycie w zakresie możliwości modyfikacji zasad nukleozydowych. To odkrycie było szczególnie ważne w trakcie opracowywania szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 w trakcie pandemii.

Badania trwały od lat 80. ubiegłego wieku

Katalin Karikó interesowała się syntezą kwasu rybonukleinowego już w latach 80. XX wieku. Całkiem przypadkiem, w roku 1998, poznała immunologa Drewa Weissmana i rozpoczęli wspólną pracę nad metodą modyfikacji mRNA w celach terapeutycznych.

Reklama

W 2005 roku Kariko i Weissman opublikowali artykuł, w którym opisali mRNA jako translator, który przekształca język DNA w białka mające zdolność budować i zarządzać organizmem człowieka. Wówczas nikt jeszcze nie zdawał sobie sprawy z tego, jak ważne będzie to odkrycie w momencie, w którym wybuchła pandemia COVID-19.

Tegoroczni nobliści są laureatami wielu nagród i wielokrotnie byli już nominowani do Nagrody Nobla.

Nobliści wyróżnieni za szczególne zasługi

Pandemia COVID-19 wymagała dużych zasobów naukowych, by stworzyć szczepionkę, mogącą chronić przed szczególnie niebezpiecznym wirusem. Tak pracę naukowców ocenił Komitet Noblowski:

Laureaci Nobla podzielą się nagrodą w wysokości 11 milionów koron szwedzkich (4,4 miliona złotych).

Nobel w dziedzinie medycyny za 2022

Przypomnijmy, że laureatem ubiegłorocznej Nagrody Nobla jest Svante Pääbo, który otrzymał nagrodę za odkrycia związane z genomami wymarłych homininow i ewolucji układu odpornościowego u człowieka. Więcej o Nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny 2022 przeczytasz tutaj.

CZYTAJ TAKŻE: 

NOP-y po szczepionkach mRNA przeciw COVID-19. Wyniki badań

Leczenie COVID-19 w domu: Fakty i mity

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL