NOP-y po szczepionkach mRNA przeciw COVID-19. Wyniki badań

Dane z pierwszych sześciu miesięcy po wprowadzeniu szczepionek mRNA przeciw COVID-19 w Stanach Zjednoczonych pokazują, że niepożądane skutki przyjęcia preparatów są zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe. Wyniki analizy, która zebrała reakcje po podaniu prawie 300 milionów dawek, zostały opublikowane w "The Lancet Infectious Diseases". Jakie NOP-y występowały najczęściej?

Niepożądany odczyn poszczepienny - co to?

Zanim przywołamy wyniki najnowszych badań w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionkach przeciw COVID-19, warto przypomnieć, czym NOP-y tak właściwie są. 

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy, niepożądany odczyn poszczepienny to "każde zaburzenie stanu zdrowia związane ze szczepieniem, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki". Nieco inaczej traktuje się niepożądane odczyny poszczepienne po szczepieniu przeciw gruźlicy - kryterium czasowe jest w takich przypadkach dłuższe.

Reklama

Eksperci wskazują, że wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego może być wynikiem: problemów zdrowotnych przypadkowo występujących w tym samym czasie co szczepienie, indywidualnej reakcji organizmu osoby szczepionej na podanie szczepionki, nieprawidłowej techniki wykonania szczepienia czy też wady szczepionki wynikającej ze złego przechowywania.

Obawy przed NOP-ami, jak wskazywały na to sondaże, są jednym z najczęstszych powodów rezygnacji z przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

NOP-y po szczepionkach przeciw COVID-19. Częściej po drugiej dawce

Badacze przyjrzeli się niepożądanym odczynom poszczepiennym po szczepionkach mRNA przeciw COVID-19 (szczepionkach Pfizera i Moderny) z pierwszych sześciu miesięcy po wprowadzeniu tego typu preparatów w USA, a więc począwszy od grudnia 2020 roku. W ciągu pół roku podano niemal 300 mln dawek tych szczepionek - 167 mln dawek preparatu Pfizera i 132 mln Moderny. W badaniu przeanalizowano dane z dwóch systemów monitorowania bezpieczeństwa szczepionek: VAERS - Systemu Zgłaszania Zdarzeń Niepożądanych Szczepionek (prowadzonego przez Centra Kontroli i Profilaktyki Zachorowań - CDC, oraz Agencję Żywności i Leków - FDA), a także systemu v-safe, który został opracowany specjalnie dla akcji szczepień przeciw COVID-19. Informacje dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych pochodziły od samych pacjentów.

System VAERS w ciągu sześciu miesięcy otrzymał, jak wskazuje m.in. "Medscape", 340 522 zgłoszenia dotyczące działań niepożądanych. Spośród nich 313 499 (92,1 proc.) było niegroźnych, 22 527 (6,6 proc.) było poważnych, ale nie obejmowało zgonów, a 4496, czyli 1,3 proc., stanowiły zgony.

Ze zgłoszeń rejestrowanych przez system v-safe wynika, że ponad połowa (ok. 71 proc.) z 7,9 mln uczestników zgłaszała reakcje miejscowe lub ogólnoustrojowe, częściej po drugiej dawce niż po pierwszej. Spośród osób zgłaszających reakcje po pierwszej dawce ok. dwie trzecie (68,6 proc.) zgłosiło reakcję miejscową, a 52,7 proc. zgłosiło reakcję ogólnoustrojową.

Najczęstsze NOP-y po szczepionkach mRNA przeciw COVID-19

Jakie skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19 zarejestrowano w systemie VAERS? 

Z reakcji niegroźnych były to:  

  • ból głowy (20,4 proc.),
  • zmęczenie (16,6 proc.),
  • gorączka (16,3 proc.),
  • dreszcze (15,7 proc),
  • ból (15,2 proc.).  

działań niepożądanych zarejestrowanych jako poważne najczęściej występowała duszność (15 proc.).

Ze zgłoszeń z systemu v-safe dowiedzieliśmy się, że: 

  • ból w miejscu wstrzyknięcia wystąpił po pierwszej dawce u 66,2 proc. uczestników i 68,6 proc. po drugiej dawce;
  • jedna trzecia uczestników (33,9 proc.) zgłosiła zmęczenie po pierwszej dawce, a ponad połowa po drugiej dawce;
  • ból głowy wystąpił u 27 proc. uczestników po pierwszej dawce i 46,2 proc. po drugiej dawce.

Badacze zwracają uwagę, że zarówno ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, jak i ból głowy zgłaszano w pierwszym tygodniu po szczepieniu. Uczestnicy zgłaszali umiarkowaną i ciężką reaktogenność najczęściej pierwszego dnia po przyjęciu preparatu. 

Reakcje i skutki zdrowotne po szczepieniu przeciw COVID-19 występowały częściej u kobiet niż u mężczyzn oraz u osób w wieku poniżej 65 lat.

Mniej niż 1 proc. uczestników zgłosiło, że poszukiwało opieki medycznej po otrzymaniu którejkolwiek dawki szczepionki.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wyjaśniamy, komu przysługuje zwolnienie lekarskie na covid

Koniec z maseczkami od kwietnia? To rekomendacja ministra zdrowia

SARS-CoV-2 utrzymuje się w ciele nawet sześć tygodni po śmierci

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | szczepienie przeciw COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL