Jak rozpoznać i leczyć nerwobóle
Nerwobóle - nagłe, ostre, przeszywające jak prąd bóle. Sprawiają, że każdy dotyk, muśnięcie powietrza czy nawet próba uśmiechu - przejmująco bolą. Nie wolno bagatelizować nerwobóli - mogą być sygnałem poważnych schorzeń.
Nerwobóle (neuralgia) to bóle spowodowane podrażnieniem (najczęściej uciskiem), uszkodzeniem (urazem) lub zmianami chorobowymi (stanem zapalnym) nerwów. Zdarza się także, że nie widać przyczyny bólu (np. urazu czy dysku uciskającego) a nerwy i tak dają o sobie znać. Mianem neuralgii określa się bóle zlokalizowane i promieniujące w obszarze zaopatrzonym czuciowo przez konkretny nerw lub nerwy. Napadom bólu często towarzyszą inne objawy: zaburzenia czucia, mrowienie lub drętwienie, osłabienie mięśni niekiedy prowadzące do niedowładów.
Najczęściej występuje nerwoból międzyżebrowy, objawiający się uciskiem w okolicy klatki piersiowej. Neuralgia nerwu trójdzielnego, równie częsta, atakuje jedną stronę twarzy, towarzyszyć jej mogą drgania mięśni i żuchwy, niekiedy łzawienie oka. Przyczyny są nieokreślone - mogą mieć związek z urazami, stanem zapalnym wokół zębów i zatok, uciskiem naczyń krwionośnych. Przyczyny nerwobóli samoistnych (bez znanej przyczyny) mogą być złożone - nieradzenie sobie ze stresem, depresja, niepokój a nawet tłumienie emocji.
Zdarzają się także nerwobóle pleców, barkowe (neuralgia splotu ramiennego), w przebiegu półpaśca, językowo-gardłowe.
Nerwobóli nie należy lekceważyć. Każdy ból jest sygnałem naszego organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Długotrwałe narażanie na ból nie tylko utrudnia codzienne życie, ale i może być bardzo niebezpieczne.
Nerwobóle zwykle leczy się lekami przeciwbólowymi, czasem środkami przeciwpadaczkowymi, przeciwdepresyjnymi i sterydami, rzadziej operacyjnie. Polecana jest fizjoterapia (np. jonoforeza, terapia manualna) i metody naturalne (ziołolecznictwo, akupunktura, akupresura, dieta bogata w witaminy z grupy B).