To dobry czas na życiowe zmiany. Komu sprzyja zaćmienie Słońca?

We wtorek 25 października w Polsce będzie można podziwiać częściowe zaćmienie Słońca. O ile pogoda dopisze, największa faza zaćmienia powinna być widoczna około 12:20. Jak ta niezwykła geometra ciał niebieskich wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie? O ile nie będziesz patrzeć na zaćmienie słońca bez odpowiedniej ochrony - bo jak przekonują okuliści, może to prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem - raczej nie odczujesz poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak przez lata badaczom trudno było przyjąć, że tak niezwykłe ustawienie Słońca i Księżyca, pozostanie dla człowieka obojętne. Astrolodzy i psycholodzy podkreślą, że w momencie zaćmienia może pojawić się m.in. lęk i niepokój. Jak więc bezpiecznie podziwiać zaćmienie i jakich odczuć się wówczas spodziewać? Sprawdzamy.

Zaćmienie Słońca. Rzadkie zjawisko nad Europą

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które powstaje w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Taka pozycja przysłania światło słoneczne. Częściowe zaćmienie jest naturalnym zjawiskiem, które występuje stosunkowo często. Równie naturalne, jednak dużo rzadsze, jest zaćmienie całkowite. Ostatnie, widoczne w Europie, odbyło się w 1999 roku. 

Zaćmienie Słońca fascynowało już najdawniejsze ludy, które wierzyły, że jest to nadprzyrodzone zjawisko o wyjątkowych mocach. W zaćmieniu dopatrywano się też wizji apokaliptycznych i końca świata.

Reklama

Zaćmienie do dziś budzi wiele emocji. Istnieje nawet spora grupa osób, która podróżuje po całym świecie w poszukiwaniu całkowitego zaćmienia Słońca. To tak zwani łowcy zaćmień.

Niestety, według szacunków, najbliższe całkowite zaćmienie (na dodatek widoczne z Europy!) powinno mieć miejsce dopiero w 2026 roku. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu na niebie nie pojawi się nic ciekawego.

Kiedy jest najbliższe zaćmienie Słońca?

Już 25 października 2022 roku będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Według specjalistów będzie to najgłębsze zaćmienie widoczne z Polski od ponad 7 lat.

O której zacznie się zaćmienie? Według szacunków, największa faza zaćmienia powinna być widoczna około 12:20 i jest to uzależnione od regionu. Mieszkańcy Poznania powinni zobaczyć zaćmienie o 12:18, z kolei w Warszawie widoczne będzie ono  o 12:23. 

Prognozowane największe zakrycie Słońca w Polsce to około 46 proc. Takie zjawisko zobaczą mieszkańcy północno-wschodniej Polski. Z kolei mieszkańcy południowo-zachodniej części kraju będą mieli okazje podziwiać zaćmienie na poziomie około 35 proc. Nie pozostaje więc nic innego, jak trzymać kciuki za dobrą widoczność.

Zaćmienie Słońca. Czy wpływa na zdrowie?

Od stuleci ludzie zastanawiali się, jak ta niezwykła geometra ciał niebieskich wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jest przecież tak wyjątkowa, że nie może być dla nas i całej przyrody obojętna! Współcześni badacze nie pozostawiają złudzeń - zaćmienie Słońca, w odróżnieniu od pełni Księżyca, nie powinno powodować żadnych nieprzyjemnych objawów. 

Zaćmienia Słońca od zawsze budziły duże zainteresowanie ludzi, a tym samym - wywierały wpływ na nastroje psychiczne społeczności. W 1836 roku brytyjski astronom Francis Baily, obserwując całkowite zaćmienie słońca, doszedł do wniosku, że "niecywilizowane narody mogły być zaniepokojone i przerażone takim obiektem na niebie". 

Całkowicie normalny jest więc niepokój, jaki może wywołać to zjawisko. U niektórych osób pojawić się może uczucie podenerwowania czy niepewność. Wynikać to może ze strachu przed zaćmieniem, zwłaszcza w przypadku, gdy dana osoba nie miała pojęcia o tym, że takie zjawisko pojawi się tego dnia na niebie. 

Komu sprzyja zaćmienie Słońca? To dobry czas na decyzje

Wpływ na samopoczucie, zwłaszcza u osób o melancholicznym usposobieniu, wywołuje już sam rzadki charakter samego zjawiska - czując, że jesteśmy świadkami czegoś tak wyjątkowego, chętniej zadajemy sobie pytania o przemijanie i ulotność ludzkiego życia, a to może wywoływać lęki lub przeciwnie - dodawać energii i odwagi do działania. 

Specjaliści od astrologii zwracają uwagę na coś jeszcze. Ich zdaniem zaćmienie Słońca to dobry czas na zmiany i podejmowanie spontanicznych decyzji. Zaćmienie sprzyja również medytacji, a także twórczości. To dobry moment na działania kreatywne i przeprowadzanie życiowych rewolucji. 

Zaćmienie Słońca? Nie patrz w górę! Jak bezpiecznie je obserwować?

Przy okazji każdego zaćmienia, okuliści zwracają uwagę na odpowiednią ochronę oczu. Bezpośrednia obserwacja zaćmienia Słońca może bowiem grozić trwałym uszkodzeniem wzroku. Narażenie wzroku na promieniowanie słoneczne doprowadzić może m.in. do uszkodzenia siatkówki, zwyrodnienia plamki żółtej, zwyrodnienia spojówki, zaćmy czy w końcu nawet utraty wzroku

Jak więc bezpiecznie oglądać zaćmienie? Specjaliści podkreślają, aby używać do tego wyłącznie profesjonalnego sprzętu, np. okularów, które posiadają folię Baadera. Można je znaleźć w sklepach astronomicznych. Nie jest to duży wydatek, bowiem tego typu akcesoria zakupić można już za 20-30 zł. 

Jakiekolwiek przedmioty codziennego użytku nie są przeznaczone do obserwowania zaćmienia. Nie nadają się więc do tego, często polecane przez internautów, płyty CD, przydymione szkło, folie do kwiatów, okulary do filmów 3D czy zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Jedynym wyjątkiem są maski do spawania, które doskonale chronią oczy. Nie ma jednak wątpliwości, że mało kto posiada je w domu. Zamiast więc ryzykować, lepiej postawić na specjalistyczny sprzęt. Tylko bezpieczne podziwianie zaćmienia Słońca będzie przyjemne. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak ciało reaguje na pełnię księżyca?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Jak chronić oczy przed słońcem?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL