Puchnięcie nóg - przyczyny i zapobieganie

Gdy występuje puchniecie nóg, należy zaobserwować, czy równomiernie obrzękom uległy obie nogi, a może dołączyły do tego też inne części ciała. Mogą to być początki żylaków, ale także inne choroby, które będą wymagać wizyty u lekarza.

Gdy występuje puchniecie nóg, należy zaobserwować, czy równomiernie obrzękom uległy obie nogi, a może dołączyły do tego też inne części ciała. 
Mogą to być początki żylaków, ale także inne choroby, które będą wymagać wizyty u lekarza.

Puchnięcie nóg - przyczyny

Można znaleźć wiele przyczyn wywołujących puchnięcie nóg, są to przede wszystkim:

- nadwaga

- siedzący tryb życia

- noszenie ciasnych butów

- buty na wysokim obcasie

- zażywanie tabletek antykoncepcyjnych

- choroby wątroby

- choroby nerek

- niewydolność krążenia

- żylaki kończyn dolnych.

Zapobieganie obrzękom nóg

Najważniejsza jest profilaktyka, czyli dbanie o zdrowie kończyn. Zgubna może być dla nich nadwaga, dlatego zaleca się zrzucenie zbędnych kilogramów, aby nie obciążać naczyń żylnych. 

Należy nosić tylko wygodne obuwie, osoby obciążone genetycznie chorobą żylną powinny zrezygnować z wysokich obcasów. Wpływ na stan nóg ma też cały tryb życia. Osoby przebywające w ciągu dnia w jednej pozycji stojącej lub siedzącej, powinny robić sobie specjalne przerwy, w których kończyny uniosą do góry.

Reklama

Wtedy krew będzie mogła spokojnie płynąć nie obciążając naczyń żylnych. Ważna jest też aktywność fizyczna: bieganie, jazda rowerem lub chociaż dłuższe spacery. Dodatkowo można stosować suplementy diety oraz żele z kasztanowcem w celu wzmocnienia i uszczelnienia naczyń krwionośnych.

Jak sobie ulżyć domowymi sposobami?

W przypadkach gdy jednak puchnięcie nóg wystąpi, ulgę może przynieść moczenie kończyn na przemian w ciepłej i zimnej wodzie. 

Okłady z lodu to również sposób na obrzęki i opuchnięte zbolałe nogi.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL