Jak wpływa na nas pełnia Księżyca? Wielki Księżyc może sporo namieszać
Księżyc oddziałuje nie tylko na morskie przypływy i odpływy, ale ma również znaczenie dla naszego organizmu. Gdy księżyc jest w pełni, osoby wrażliwe mogą odczuwać zmiany w swoim samopoczuciu, a także gorzej sypiać w nocy. 30 sierpnia czeka już druga pełnia w tym miesiącu - takie zjawisko zdarza się raz na trzy lata i nazywane jest Błękitnym Księżycem. Jak pełnia może wpływać na organizm? To, że czujesz się inaczej niż zwykle, jest zupełnie normalne.
W dniu poprzedzającym pełnię księżyca wiele osób odczuwa znaczne zmiany w swoim samopoczuciu. Mogą one utrzymywać się nawet do dwóch dni po nocy, w której nastąpiła pełnia, i są one związane zarówno z samopoczuciem fizycznym, jak i psychicznym człowieka. Chociaż nie jest to poparte licznymi badaniami naukowymi, to wciąż wielu ludzi odczuwa zmianę w funkcjonowaniu swojego organizmu w tym szczególnym czasie.
Osoby, które intensywnie reagują na zmianę pogody oraz fazy księżyca, w nocy, w której następuje pełnia, przede wszystkim mają problemy z zasypianiem. Czas zapadnięcia w sen wydłuża się, a jego fazy są krótsze. Mogą występować również częstsze wybudzenia, co sprawia, że po takiej nocy jesteśmy niewyspani, zmęczeni oraz brakuje nam energii.
Ponadto, w okresie pełni księżyca wzrasta temperatura ciała, a także apetyt. Jeśli częściej sięgamy po coś do jedzenia, czujemy ciągły głód, może być to oznaka, że jesteśmy podatni na zmianę fazy księżyca.
To jednak nie wszystko, ponieważ osoby odczuwające pełnię w jej czasie mają większy popęd seksualny. Zwiększa się nie tylko ochota na seks, ale również wzrasta poziom motywacji do działania, zarówno na płaszczyźnie życia prywatnego, jak i zawodowego.
Pełnia księżyca może mieć również wpływ na zachowanie. Jest to ściśle związane z zaburzeniem produkcji serotoniny w tym okresie.
Z pełnią w dawnych latach utożsamiano większość morderstw oraz innych przestępstw, bowiem zaburzenia serotoniny mogą wyzwalać zachowania agresywne, impulsywne.
W tym okresie osoby wrażliwe częściej wpadają w lęk, histerię, są bardziej płaczliwe. Mogą odczuwać rozdrażnienie oraz większy spadek ogólnej radości z życia.
Według informacji sprzed lat to właśnie w trakcie pełni rodziło się najwięcej dzieci. Dziś placówki medyczne nie prowadzą statystyk pod kątem faz księżyca i porodów, jednak niektóry uważają, że ma to szczególne znaczenie w kontekście wpływu księżyca na wody. Stąd przesąd, że to właśnie w tym okresie rozpoczyna się najwięcej porodów.
W zielarstwie fazy księżyca mają istotne znaczenie w kontekście skuteczności działania ziół. Uważa się, że niektóre zioła zbierane właśnie w trakcie pełni księżyca mają największe wartości odżywcze oraz największą skuteczność działania.
CZYTAJ TAKŻE: