Ziołowy hit na kobiece dolegliwości. Na co pomoże mącznica lekarska?

Choć z wyglądu jest niepozorna, w jej liściach znajdują się związki o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych, wspierające organizm w zwalczaniu zakażeń układu moczowego. Co więcej, odpowiednio przygotowany napar z mącznicy potrafi także łagodzić biegunki i stany zapalne. Ale uwaga - ta roślina ma też swoje ograniczenia i przeciwwskazania, których nie można lekceważyć. Jak działa? Kiedy stosować, a kiedy unikać? Sprawdź.

Mącznica lekarska - co to za roślina

Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi), należąca do rodziny wrzosowatych od wieków wykorzystywana jest w ziołolecznictwie jako skuteczny środek wspomagający leczenie infekcji dróg moczowych.

Mącznica lekarska kwitnie w maju i czerwcu. Roslina ta występuje w chłodnych i umiarkowanych strefach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce rośnie głównie na terenach niżinnych w południowej części kraju, w suchych borach sosnowych, zwykle na glebach zakwaszonych, często w pobliżu dróg, tworząc zwarte kobierce okraszające piaszczyste gleby borów sosnowych. Jest rośliną objętą częściową ochroną. Zbiór może być prowadzony tylko po uzyskaniu stosownych pozwoleń w miejscach jej masowego występowania.

Reklama

Mącznica lekarska - substancje czynne

Surowcem leczniczym są liście mącznicy lekarskiej, które są bogate w substancje czynne, takie jak:

  • Arbutyna - glikozyd fenolowy o silnym działaniu przeciwbakteryjnym, który po hydrolizie w organizmie uwalnia hydrochinon.
  • Garbniki (taniny) - działają ściągająco i przeciwzapalnie.
  • Flawonoidy - antyoksydanty wzmacniające naczynia krwionośne i działające ochronnie na tkanki.
  • Triterpeny - o działaniu przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym.
  • Kwas galusowy i elagowy - wspomagają działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne.

Mącznica lekarska - właściwości zdrowotne

Mącznica lekarska wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne, moczopędne oraz przeciwzapalne, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji dolnych dróg moczowych, takich jak zapalenie pęcherza czy cewki moczowej.

Kluczową substancją aktywną w liściach rośliny jest arbutyna, która w środowisku zasadowym przekształca się w hydrochinon, związek o silnym działaniu bakteriobójczym wobec typowych patogenów układu moczowego, w tym Escherichia coli. Dzięki obecności garbników roślina wykazuje również właściwości ściągające i ochronne wobec błon śluzowych, co pomaga łagodzić podrażnienia i stany zapalne. Efekt moczopędny, wzmacniany dodatkowo przez zawarte w liściach flawonoidy i kwasy fenolowe, sprzyja mechanicznemu usuwaniu bakterii z dróg moczowych, wspierając proces leczenia i zmniejszając ryzyko nawrotów.

Dzięki zawartości antyoksydacyjnych związków, takich jak flawonoidy i triterpeny, mącznica wspiera również walkę z wolnymi rodnikami i wzmacnia naturalną odporność organizmu. Jej działanie nie ogranicza się więc wyłącznie do układu moczowego, może być traktowana jako zioło o szerszym spektrum działania przeciwzapalnego i ochronnego.

Należy jednak pamiętać, że skuteczność terapii zależy od odpowiedniego pH moczu, najlepiej zasadowego, dlatego przy jej stosowaniu warto zadbać o dietę lub suplementację wspierającą alkalizację organizmu.

Mącznica lekarska - przeciwwskazania

Mącznica lekarska, mimo swoich cennych właściwości wspomagających leczenie i profilaktykę zakażeń dróg moczowych, powinna być stosowana z umiarem. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż siedem dni i nie powinna być powtarzana więcej niż pięć razy w ciągu roku. Stosowanie mącznicy najlepiej poprzedzić konsultacją z lekarzem. Przekroczenie tych zaleceń może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak bóle brzucha, nudności czy uczucie szumu w uszach. Preparatów zawierających mącznicę nie powinno się również stosować m.in. u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u osób cierpiących na schorzenia lub infekcje przewodu pokarmowego.

Jak przygotować napar z mącznicy lekarskiej?

Dwie łyżki rozdrobnionych liści zalać jedną szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 15 minut do zaparzenia. Następnie odcedzić. W przypadku zakażeń dróg moczowych lub biegunki, zaleca się spożywanie naparu co trzy godziny po 1-2 łyżki.

Przeciwwskazania:

  • Ciąża i karmienie piersią - brak wystarczających danych nt. bezpieczeństwa.
  • Dzieci poniżej 12. roku życia.
  • Choroby wątroby i nerek - hydrochinon w dużych ilościach może być toksyczny.
  • Zakwaszenie moczu - brak skuteczności przy niskim pH.

Źródła:
Mateusz Emanuel Senderski: Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie

CZYTAJ TAKŻE:

Zielarka mówi, które napary naprawdę działają, a na jakie uważać. "To potężna siła"

Chroni przed bakteriami i wirusami, ułatwia przyswajanie żelaza. Coraz popularniejsza

Choroba może długo pozostać w ukryciu. Te objawy sugerują zapalenie uchyłków

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL