Siemię lniane. Najlepsze ziarna na refluks, zaparcia i złogi w jelitach
Siemię lniane to doskonały dodatek do zdrowych koktajli oraz kleików. Świetnie sprawdza się także do przygotowywania domowego chleba. Jego działanie jest nieocenione. Siemię pomaga w przypadku problemów gastrycznych i wrzodów żołądka, refluksu, bólu brzucha czy zaparć. Poniżej znajdziesz więcej właściwości i zastosowań siemienia lnianego.
Siemię lniane, inaczej nasiona lnu, zaliczane są do grupy superfoods. To termin, który stosuje się w przypadku naturalnej i nieprzetworzonej żywności o wyjątkowo cennym składzie i prozdrowotnym działaniu. Trudno się dziwić.
Siemię lniane to prawdziwa bomba witaminowa. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę K, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk, a także lignany. To jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy.
Siemię lniane to produkt, który bez problemu kupimy praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Opakowanie najtańszego produktu to koszt 3-5 zł. 100 gram nasion lnu zawiera około 535 kcal, jednak pamiętajmy, że mało kto spożywa taką ilość jednorazowo. Dietetycy podkreślają nawet, że dzienna dawka nasion nie powinna być większa niż 50 g. Jedna łyżka stołowa to około 53 kcal. Siemię lniane ma niski indeks glikemiczny (35). Kto powinien włączyć siemię do codziennej diety?
Siemię lniane ma szerokie zastosowanie. Najczęściej stosowane jest jednak w przypadku problemów gastrycznych, wrzodów żołądka, refluksu, bólu brzucha czy zaparć. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, siemię powszechnie wykorzystywane jest także w dietetyce.
Regularnie spożywane pomaga walczyć z nadprogramowymi kilogramami.
Inne właściwości siemienia lnianego:
- poprawia pracę mózgu,
- łagodzi odleżyny i poparzenia,
- łagodzi stany zapalne,
- łagodzi kaszel,
- poprawia pracę serca,
- zmniejsza glikemię u pacjentów z cukrzycą,
- obniża ciśnienie tętnicze,
- reguluje gospodarkę hormonalną,
- zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów, zwłaszcza raka piersi.
Siemię lniane znalazło zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji ciała i włosów. Nawilża i uelastycznia skórę oraz odżywia i zapobiega łamliwości włosów.