Mięta pomoże nie tylko na żołądek. Siedem powodów, dla których warto ją pić

Mięta jest popularnym ziołem, który uprawiać można zarówno w ogrodzie, jak i na kuchennym parapecie. Chociaż znana jest przede wszystkim ze swojego kojącego działania na żołądek i układ pokarmowy, to wykazuje prozdrowotne właściwości wobec innych narządów wewnętrznych i układów w organizmie człowieka. Na co jeszcze pomaga napar z mięty i kto powinien po niego sięgać?

Mięta - roślina znana od lat

Mięta wykorzystywana była już w czasach starożytnych, kiedy to wykorzystywano ją do dezynfekcji pomieszczeń, balsamowania zwłok i wykorzystywano do innych rytuałów. Uważano, że mięta odstrasza złe duchy, chroni przed nieszczęściem ale także... odpręża. W salonach i bawialniach rozrzucano liście mięty, ponieważ pomagała się ona odprężyć i zmniejszyć stres.

Mięta do dziś gości w naszej kuchni, ale służy nie tylko jako przyprawa czy roślina do parzenia naparów, ale także wykorzystywana jest w kosmetyce czy aromaterapii.

Zdrowotne właściwości mięty

Co sprawia, że mięta uważana jest za jedną z cenniejszych dla zdrowia roślin? Zawiera w sobie duże ilości witaminy C i witaminy A, znajdują się w niej takie związki, jak cynk, bor, magnez, mangan, żelazo i sód. Oprócz tego bogata jest we flawonoidy i garbniki. To wszystko sprawia, że mięta jest jedną z najbardziej znanych roślin o szerokim zastosowaniu zdrowotnym.

Reklama

Mięta na problemy żołądkowo-jelitowe

To najpopularniejsze zastosowanie mięty, znane od wielu lat. Mięta przede wszystkim pobudza wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu zapobiega niestrawności i przyspiesza przemianę materii. Regularne picie naparu zmniejsza objawy u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, ale pozwala także pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak wzdęcia oraz gazy.

Mięta jest składnikiem kropli żołądkowych, a napar przygotowany z jej liści pomaga w walce z biegunką w przebiegu infekcji wirusowych.

Jest polecana m.in. osobom starszym, które cierpią na zaburzenia apetytu - zwiększa go i niweluje mdłości.

Przeciwbólowe i rozkurczowe właściwości mięty

Działanie rozkurczowe mięty może być z powodzeniem wykorzystywane w bólach menstruacyjnych, kolce nerkowej ale jest także zalecana w przypadku nawracających bólów głowy.

Znajdujący się w niej mentol działa także chłodząco i przeciwbólowo po zastosowaniu zewnętrznym. Liśćmi mięty można okładać bolące stawy, obolałe po treningu mięśnie lub zmiany skórne, celem ich odkażenia.

Napar dobry na problemy układu moczowego

Mięta ma działanie moczopędne i przeciwbakteryjne. Powinny po nią sięgać osoby, u których często dochodzi do zakażenia układu moczowego, cierpiące z powodu kamicy nerkowej. Właściwości moczopędne są również korzystne dla osób z nadciśnieniem tętniczym.

Mięta idealna na drogi oddechowe

Inhalacje z olejkiem miętowym bądź liśćmi mięty wrzuconymi do wrzątku doskonale sprawdzą się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Udrażnia nos i ułatwia oddychanie, ale ma także działanie wykrztuśne. Pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę w oskrzelach i oczyszczać je.

Inhalacje skracają także czas trwania infekcji dzięki działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym mięty.

Koi nerwy i pomaga się zrelaksować

Mięta w czasach starożytnych stosowana była jako zioło do różnych rytuałów, a jej liście rozrzucane były w pomieszczeniach, w których przebywano, by odpocząć. Przypisywano jej działania uspokajające, odprężające i obniżające napięcie nerwowe.

Wszystko to znalazło swoje potwierdzenie w nauce, ponieważ udowodniono, że regularnie wypijany napar z mięty przed snem pozwala na szybsze zaśnięcie i spokojniejszy sen.

Mięta, podobnie jak melisa, korzystni wpływa na działanie układu nerwowego, pozwala na rozluźnienie mięśni i tym samym działa wyciszająco.

Herbata miętowa na dolegliwości w ciąży

Mięta jest zalecana także kobietom w ciąży, bowiem pomaga ona w zmniejszeniu porannych mdłości oraz zmniejszy zgagę. Jej działanie przeciwbakteryjne chroni przed infekcjami, w tym częstymi w ciąży infekcjami układu moczowego. Kubek miętowej herbaty przed snem odpręży, zrelaksuje i pozwoli się wyspać. W ciąży dozwolona dawka naparu z mięty to dwie szklanki dziennie.

Kto nie powinien pić naparu z mięty?

Zawarty w mięcie mentol może podrażniać śluzówkę żołądka u osób chorujących na wrzody żołądka i dwunastnicy. Jest on również przeciwwskazany u dzieci do 5. roku życia, dlatego u najmłodszych nie powinno stosować się ani maści z miętą, ani podawać naparu z tej rośliny.

U kobiet karmiących zbyt duże spożycie mięty może przyczynić się do zahamowania laktacji.

CZYTAJ TAKŻE: 

Tańsze niż specyfiki z apteki. Poznaj trzy najzdrowsze oleje do picia

Jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków i antyoksydantów. Jakie właściwości ma oregano?

Odchudza, uspokaja, chroni przed demencją. 12 właściwości herbaty imbirowej

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mięta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL