Kamica nerkowa. Pierwszym objawem ból jak od kręgosłupa

Nerki codziennie filtrują około 1800 litrów krwi. Żeby mogły wykonywać dobrze swoją funkcję, muszą być w pełni zdrowe. Niestety, u 5 do 7 proc. populacji dochodzi do rozwoju kamicy nerkowej, czyli choroby, w wyniku której w nerkach odkładają się złogi upośledzające pracę układu moczowego. Jakie są przyczyny powstawania kamieni nerkowych? Jakie objawy powoduje kamica i jak ją leczyć? Sprawdź!

Co to jest kamica nerkowa i jakie są jej przyczyny?

O kamicy nerkowej słyszał pewnie każdy. Ale czy wiesz, jaki jest mechanizm jej powstawania? Jak mówi definicja, kamica nerkowa to obecność w układzie moczowym złogów, które w prawidłowych warunkach powinny rozpuszczać się w moczu. Niestety zdarza się, że wspomniane złogi łączą się w większe konglomeraty, co sprawia, że nie mogą być wydalane wraz z moczem i odkładają się w postaci kryształków, wywołując nieprzyjemne objawy. 

Kamienie nerkowe najczęściej zbudowane są ze: szczawianów, fosforanu wapnia, rzadziej z kwasu moczowego lub fosforanu magnezowo-amonowego. U większości pacjentów, trudno określić bezpośrednią przyczynę kamicy nerkowej. Do stanów predysponujących do tej choroby, zalicza się:

Reklama

Objawy kamicy nerkowej


Wielu pacjentów może przez lata nie zdawać sobie sprawy z choroby, ponieważ kamica często przebiega bezobjawowo. Jednym z pierwszych symptomów mogących świadczyć o tym, że kamienie nerkowe osiągnęły znaczne rozmiary, jest ból pleców spowodowany uciskiem kamieni na miedniczkę i kielichy nerkowe. 

Postawienie diagnozy na tym etapie, bywa trudne, dlatego wielu chorych odsyłanych jest do domu z rozpoznaniem zwyrodnień kręgosłupa. Pacjent z kamicą nerkową doczekuje się właściwej diagnozy często dopiero po ataku kolki nerkowej, czyli nagle występującego bardzo silnego bólu w okolicy nerki, promieniującego aż do pachwiny. 

Żeby podkreślić, jak wielki dyskomfort może wywołać zatkanie przewodu moczowego przez kamień nerkowy, warto wspomnieć, że wiele pacjentek określa ból związany z kamicą nerkową jako gorszy od porodowego. Do objawów mogących świadczyć o przesuwaniu się złogów po moczowodzie zalicza się:

 • pieczenie podczas oddawania moczu;
 • krwiomocz;
 • niecałkowite opróżnianie pęcherza;
 • zwiększone parcie na mocz.

Jak diagnozuje się kamicę nerkową?

Jeżeli kamica nerkowa przebiega bezobjawowo, trudno o jej wykrycie. Zwykle rozpoznaje się ją przypadkowo podczas badania USG lub RTG wykonanych z innej przyczyny. Gdy pacjent odczuwa dolegliwości mogące wskazywać na kamicę nerkową, lekarz zleca badania obrazowe, a czasem również urografię, czyli badanie układu moczowego z użyciem środka kontrastującego

Przydatne diagnostycznie są także badania krwi i moczu, które mogą dostarczyć informacji co do przyczyny kamicy, do takich badań należą: odczyn pH, badanie poziomu kreatyniny, ilości szczawianów, kwasu moczowego, sodu, wapnia i cytrynianów. Podobnie jak w przypadku innych chorób, kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozpoznania ma wywiad przeprowadzony z pacjentem.

Jak leczyć kamicę nerkową?

Leczenie kolki nerkowej wymaga podania środków przeciwbólowych i rozkurczowych, oraz intensywnego nawadniania, po to, aby ułatwić przejście złogu przez drogi moczowe. 

Warto pamiętać, że w razie wydalenia kamienia należy zatrzymać go do analizy, ponieważ może to ułatwić określenie przyczyny kamicy nerkowej. Jeżeli kamień nerkowy jest duży i blokuje odpływ moczu, konieczna jest interwencja urologiczna. 

Dzięki postępowi medycyny tylko w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji, u większości pacjentów stosuje się:

 • rozbijanie złogów przy użyciu fal wstrząsowych;
 • usunięcie kamieni za pomocą wziernika;
 • nefrolitotrypsję, czyli zabieg polegający na przezskórnym wprowadzeniu nefroskopu do nerek, co umożliwia usunięcie kamienia. 

Kamicę nerkową da się wyleczyć. U połowy pacjentów kamica nerkowa występuje tylko raz w życiu i nie ma potrzeby stosowania żadnego dalszego leczenia. Reszta pacjentów musi poddawać się stałej kontroli urologicznej i dbać o przestrzeganie diety, by zminimalizować ryzyko nawrotu choroby.

Dieta w kamicy nerkowej

Jedną z podstawowych zasad zdrowego trybu życia jest picie dużej ilości wody (przynajmniej 2 l dziennie), to zalecenia ma zastosowanie również w profilaktyce kamicy nerkowej. Ponadto pacjenci u których stwierdzono chorobę powinni:

 • unikać kawy i herbaty;
 • ograniczyć spożycie mięsa w tym ryb;
 • wyeliminować sól z posiłków;
 • nie jeść takich pokarmów jak: truskawki, rabarbar, orzechy, szpinak i czekolada - są one bogate w szczawiany, czyli główne składniki złogów.

CZYTAJ TAKŻE:

Ponad połowa cukrzyków zmaga się chorobami nerek

O czym może świadczyć krwiomocz? 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kamica nerkowa | kamica nerkowa leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL