Rwa barkowa dokucza coraz młodszym. Przyczyną może być przeciążenie lub przepuklina

Dolegliwość znana jako rwa barkowa to ogół objawów wywołanych przez zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa. Objawia się przede wszystkim dużym bólem w okolicach karku i ramienia, który promieniuje do kończyny górnej, łopatki i czasem do klatki piersiowej. Jedną z przyczyn rwy barkowej jest ciężka i obciążająca kręgosłup w odcinku szyjnym praca fizyczna, która powoduje znaczące zwyrodnienia. Co pomaga na rwę barkową?

Rwa barkowa - przyczyny

Jedną z przyczyn rwy barkowej jest ciężka i obciążająca kręgosłup w odcinku szyjnym praca fizyczna, która powoduje znaczące zwyrodnienia. 

Inne przyczyny to zwyrodnienia na tle hormonalnym i choroba zwyrodnieniowa. Rwa barkowa również doskwiera przy występowaniu wypuklin i przepukliny odcinka szyjnego kręgosłupa.

Rwa barkowa - jak się to leczy?

Pierwszym zalecenie lekarza jest przeważnie zakaz wykonywania ciężkiej pracy i wszelkich nadaktywności fizycznych. Nie wolno dokonywać nagłych skręceń głowy, ani nie poleca się długiej jazdy samochodem jako kierowca. 

Reklama

Przy słabszych objawach leczenie odbywa się farmakologicznie. Podaje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz zmniejszające napięcie mięśniowe. Przy ostrych i długotrwałych bólach rwa barkowa może być leczona przy pomocy sterydów. 

Co pomaga na rwę barkową?

Ortopeda zaleca dodatkowo fizykoterapię z wykorzystaniem laseroterapii, leczenia ciepłem i prądy diadynamiczne. Gdy bóle zostaną złagodzone, można wprowadzić delikatne masaże oraz rehabilitację fizyczną, która ma na celu znaczne wzmocnienie mięśni szyi i karku. 

Czasem zalecane jest noszenie specjalnego kołnierza ortopedycznego, który wymusza odpowiednią postawę, aby odciążyć szyjny odcinek kręgosłupa. Ostatecznością jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej, do której może dojść w przypadku przepukliny części krążka (jądra miażdżystego).

CZYTAJ TAKŻE: 

Ustalono, ile kroków robić dziennie, żeby chudnąć. Mniej, niż myślisz

W jakim stanie jest twoje serce? "Test schodów" szybko da odpowiedź

Tak pozbędziesz się bólu kręgosłupa, wyrzeźbisz brzuch i przestaniesz się garbić. Trzy ćwiczenia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rwa kulszowa | zwyrodnienie stawów | stawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL