Rwa barkowa dokucza coraz młodszym. Przyczyną może być przeciążenie lub przepuklina
Dolegliwość znana jako rwa barkowa to ogół objawów wywołanych przez zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa. Objawia się przede wszystkim dużym bólem w okolicach karku i ramienia, który promieniuje do kończyny górnej, łopatki i czasem do klatki piersiowej. Jedną z przyczyn rwy barkowej jest ciężka i obciążająca kręgosłup w odcinku szyjnym praca fizyczna, która powoduje znaczące zwyrodnienia. Co pomaga na rwę barkową?
Jedną z przyczyn rwy barkowej jest ciężka i obciążająca kręgosłup w odcinku szyjnym praca fizyczna, która powoduje znaczące zwyrodnienia.
Inne przyczyny to zwyrodnienia na tle hormonalnym i choroba zwyrodnieniowa. Rwa barkowa również doskwiera przy występowaniu wypuklin i przepukliny odcinka szyjnego kręgosłupa.
Pierwszym zalecenie lekarza jest przeważnie zakaz wykonywania ciężkiej pracy i wszelkich nadaktywności fizycznych. Nie wolno dokonywać nagłych skręceń głowy, ani nie poleca się długiej jazdy samochodem jako kierowca.
Przy słabszych objawach leczenie odbywa się farmakologicznie. Podaje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz zmniejszające napięcie mięśniowe. Przy ostrych i długotrwałych bólach rwa barkowa może być leczona przy pomocy sterydów.
Ortopeda zaleca dodatkowo fizykoterapię z wykorzystaniem laseroterapii, leczenia ciepłem i prądy diadynamiczne. Gdy bóle zostaną złagodzone, można wprowadzić delikatne masaże oraz rehabilitację fizyczną, która ma na celu znaczne wzmocnienie mięśni szyi i karku.
Czasem zalecane jest noszenie specjalnego kołnierza ortopedycznego, który wymusza odpowiednią postawę, aby odciążyć szyjny odcinek kręgosłupa. Ostatecznością jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej, do której może dojść w przypadku przepukliny części krążka (jądra miażdżystego).
CZYTAJ TAKŻE:
Ustalono, ile kroków robić dziennie, żeby chudnąć. Mniej, niż myślisz
W jakim stanie jest twoje serce? "Test schodów" szybko da odpowiedź
Tak pozbędziesz się bólu kręgosłupa, wyrzeźbisz brzuch i przestaniesz się garbić. Trzy ćwiczenia